Ú s t í n/L. - Pátý zápas play-down ve kterém šlo o vše. Slovan přivítal na svém ledě Šumperk a nezbývalo nic jiného, než vyhrát. Domácí vstali z mrtvých, když půl minuty před koncem dokázal Ondřej Bláha srovnat a poslat utkání do prodloužení. Tam Šumperk ale rozhodl, a tato série je u konce. Slovan tak potkal nejhorší scénář a to pád do druhé ligy.
čt 17. 3. 2022, Ústí n. L.
DRACI PARS ŠUMPERK
2:3pp 0:0, 1:1, 1:1 - 0:1

Branky a nahrávky: 22. Trefný (Š. Bláha), 60. O. Bláha (Trávníček) – 33. Šilhavý (Hrachovský), 52. Žálčík, 74. Šilhavý. Rozhodčí:Horák, Ondráček – Jindra, Polák. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1819. Střely na branku: 38:39. Průběh utkání: .

2:2

1:0

0:0

Diváci

1819

Ústecký Slovan s.r.o.: Hamalčík – J. Drtina (A), Kottek, Vladimír Brož (A), Záruba, Trefný, E. Mareš, Klatt – Trávníček (C), Vrdlovec, D. Tůma – O. Bláha, T. Urban, Š. Bláha – Bernat, Milfait, Severa – Jouza, Tot, Macek.

DRACI PARS ŠUMPERK: Mokry – Pěnčík, Drtil (A), L. Rutar, Hrachovský, Březák, Řezáč, Dudycha – Vildumetz, D. Kindl (C), Žálčík (A) – Kohút, J. Kučera, Vachutka – P. Kratochvíl, Macuh, Šuhaj – Antoníček, Šilhavý, J. Horký.

Slovan začal paté utkání play-down aktivněji a už ve čtvrté minutě přišla velká šance. Štěpán Bláha našel zadovkou Ondřeje Bláhu, ale ten sám před Mokrym neuspěl. Chvíli na to se před hostujícího brankáře natlačil Jan MIfalit, ale ani na dvakrát se mu nepovedlo vstřelit úvodní branku. Slovanu se poté naskytla přesilová hra, ale hrozil v ní hlavně Šumperk. David Kohút se dostal do přečíslení dva na jednoho, vzal to na sebe, ale brankář Hamalčík si připsal důležitý zákrok. Krátce po skončení této přesilovky se do obrovské šance dostal dlouhán Tomáš Urban. Udělal brankáři hostů parádní kličku, ale byl hodně z úhlu a trefil pouze brankovou konstrukci. O necelé dvě minuty později mohli jít do vedení hosté. Rob Macuh se dostal k odraženému kotouči před brankou a střílel už do odkryté klece. Hamalčík se ale rychle přesunul a předvedl zázračná zákrok. Hra se pak přelévala ze strany na stranu, bez větších šancí. Byl to spíše boj, až do devatenácté minuty. Michal Trávníček ztratil puk na útočné modré čáře a hosté se dostali do brejku dva na jednoho. Vojtěch Šuhaj přihrál na pravou stranu, kde byl Martin Pěnčík. Toho ale vychytal dnes fantastický Hamalčík – 0:0.

Domácí začali druhou část nejlépe jak mohli. Po faulu Žalčíka se jim naskytla přesilová hra a domácí stadion se mohl radovat. Od modré napřáhl Jakub Trefný a kotouč propadl mezi betony až za Vojtěcha Mokryho. Střelec první branky poté zahákoval unikajícího Davida Kohúta a bylo nařízeno trestné střílení. Faulovaný hráč si ho vzal na starost a zkoušel na Hamalčíka kličku do forhendu, ale brankář domácích puk pokryl. V polovině zápasu našel David Tůma Daniela Vrdlovce. Jeho pokus ale vyrazil ramenem Mokry. Za tři minuty bylo srovnáno. Ondřej Hrachovský poslal kotouč od modré a šikovně do něj vložil hůl Vojtěch Šilhavý, jenž tečoval chirurgicky přesně a kotouč zapadl do víka domácí branky. V další části hry přebrali otěže hráči Šumperka, ale druhá třetina skončila za nerozhodného stavu – 1:1.

Třetí třetina začala velmi bojovně. Ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu a proto jsme moc šancí neviděli. První obrovská šance přišla v polovině třetí periody. Poté Petr Hamalčík předvedl zákrok večera. Vyrazil střelu Vildumetze a následně do odkryté branky dorážel Petr Antoníček, ale domácí fantom natáhl svou hokejkou a kotouč zázračně zastavil. Další šance hostů byla ale gólová. Lukáš Žalčík dostal parádní přihrávku do úniku od Denise Kindla. Udělal kličku do bekhendu a zakončil přesně pod horní tyč. Na toto byl Hamalčík krátký. Slovan byl jak opařený. Vůbec se nemohl dostal do hry a tak tu byla šance Šumperka, ale teč Kučery skončila těsně vedle. Slovan to ale nevzdal. Vrdlovec našel parádní přihrávkou pod sebe Zárubu, ale ten orazítkoval pouze horní tyč. A dvě minuty před koncem přišla další obrovská šance domácích. Vrdlovec dvakrát dorážel na brankovišti, ale puk za Mokreho nedostal. Slovan to zkusil minutu před koncem bez brankáře. Ke střele se dostal z levého kruhu Bláha, ale na výborného brankáře hostů si nepřišel. Ale poté to přišlo. Sedmatřicet před koncem utkání zachránil Slovan Ondřej Bláha, který se nejlépe zorientoval v brankovišti a doklepl puk do prázdné branky – 2:2.

Na začátku dvacetiminutového prodloužení se ke střele od modré dostal Hrachovský. Hamalčík puk ale vyrazil hokejkou. Na druhé straně se po přihrávce od Milfaita osamostatnil na levém kruhu Jiří Severa, který mohl rozhodnout. Puk mu ale bohužel pro domácí sjel a dostal se do velkého úhlu. Mokry byl připraven. Z pravé strany najížděl Štěpán Bláha a snažil se bekhendem natlačit před brankáře hostů, ten se ale nenechal rozhodit a nadvakrát zasáhl. Na druhé straně zahrozil z úhlu Vildumetz. Hamalčík si svoji levou tyč pohlídal. O chvíli později byl Ondřej Bláha v dobré situaci na pravé straně, ale chyběla mu rychlost a nedokázal díky tomu zakončit. Šumperku se v polovině prodlužení naskytla možnost přesilové hry, ale Slovan poctivě a obětavě bránil a nepouštěl hosty do šancí. Ale poté přišlo to, co rozhodlo. Jakub Řezáč nahodil kotouč od modré a odražený kotouč dorazil do odkryté branky Vojtěch Šilhavý – 2:3.

Jan Čaloun (HC Slovan Ústí nad Labem): V první chvíli zopakuji to, co jsem již říkal, že moje poděkování patří hráčům. To v jakém počtu jsme ten zápas odehráli, a kam jsme ho dotáhli, to je obdivuhodné. Měli jsme spoustu zranění, někteří hráči zkoušeli s různými ošetřeními nastoupit, ale bohužel to nešlo. Samozřejmě to nesnižuje to, že Šumperk sérii vyhrál a jejich výkony. Stejně jako hráčům musíme poděkovat i fanouškům, přesto že to dopadlo takhle špatně, tak přišli ve velkém počtu, fandili až do konce a věřili s námi, že se do Šumperka vrátíme a sérii zdramatizujeme. To se nepovedlo, my si musíme sezónu zhodnotit a zanalyzovat, musíme pak rozhodnout, co bude dál.

Lukáš Majer (Draci PARS Šumperk): Za prvé obrovský respekt před našim týmem a našim klubem, ten nám pro tyto zápasy vytvořil nadstandartní podmínky, pro zvládnutí udělal všechno, klobouk dolů. Respekt také našim fanouškům, kteří nás k vítězství dotlačili v těch dvou domácích zápasech a také těm, kteří dorazili dnes do Ústí, strašně moc jim děkujeme a přejeme šťastnou cestu domu. Třetí respekt patří našemu týmu, který v dnešním zápase dostal gól půl minuty před koncem, v tom prodloužení se ale znovu zvedl, dokázal se vrátit zpět a vyhrát sérii. Celé to prodloužení ukázalo sílu toho mužstva. Dále bych chtěl vyzdvihnout výkony některých hráčů Ústí, Trávníček, Trefný, Vrdlovec, Drtina do svého zranění, v tom věku, v závěru sezóny byly jejich výkony neuvěřitelné. Možná by se měli mladí hráči zamyslet, jak je možné, že takoví hráči zde fárají celou sezónu. Klobouk dolů před nimi, chtěli bychom Ústí zpětně poděkovat za celou sérii, která byla hodně korektní, vše důležité zůstalo na ledě, respekt mimo něj byl obrovský. Závěrem bych chtěl našim klukům popřát zasloužený odpočinek, víme, že cesta na Everest je osmistupňová, nyní jsme v polovině a to si uvědomujeme i přes dnešní radost.