Sportovní aukce: Aukce dresů z přípravných utkání
Martina Mašková: Musím se vždy víc snažit než kluci
24.05.2012 | Jan Prošek

Martina Mašková: Musím se vždy víc snažit než kluci

Ú s t í n/L. - Řekneme-li lední hokej, vybaví se nám nejrychlejší kolektivní hra v podání mužů. I ženy se ale pohybují po ledové ploše Zlatopramen Areny. Vyzpovídali jsme talentovanou hráčku osmé třídy, budoucí mladší dorostenku a reprezentantku v jedné osobě – Martinu Maškovou.

Martina je od narození sportovně nadaná, do pěti let se věnovala baletu. Poté ovšem přišla osudová změna. Vyměnila baleríny a teplo baletního studia za úplně jiné prostředí. „Balet mě stále bavil, ale cítila jsem, že bych potřebovala změnu, nicméně u sportu jsem chtěla zůstat.“ Další její kroky směřovaly na zimní stadion v Teplicích (tato budova byla v nedávné době zbourána), kde začala hrát, světe div se, hokej. „Víc mě bavil, měla jsem tam hodně kamarádů a byla tam lepší parta lidí.“

Od mala hraje mezi kluky, což jí vůbec nevadí. „Pohybuji se mezi nimi dlouho, vycházím s nimi dobře,“ přikyvuje hlavou. Ve svých začátcích neměla oblíbený post. „Začínala jsem jako univerzální hráčka, čili jsem střídala všechny posty. Až v posledních třech letech hraji v útoku. I dnes ale ráda při oslabení chodím jako bek."

Martina, která by v příští sezóně mohla hrát za mladší dorost, má i mnoho úspěchů. „Hraji v ženské reprezentaci do 15 let. Tento rok jsem byla na olympiádě mládeže, kde jsem reprezentovala ústecký kraj v rychlobruslení. Tam jsem vyhrála jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili. Nedávno jsem byla na turnaji World Selects Invitation 2012 v Praze (neoficiální mistrovství U14), kde jsem vyhrála soutěž o nejrychlejší hráčku, a byla jsem druhá nejproduktivnější hráčka turnaje. Také jsme s Litvínovem (ženy) v roce 2011 vyhrály třetí místo."

Jak si vede reprezentace, za níž Martina hraje? „Máme dobré výsledky, skoro vůbec neprohráváme. V Evropě pro nás skoro není žádný dobrý soupeř, těžké zápasy si zahrajeme jen s Kanadou a Amerikou. Každá branka, kterou dám Američankám nebo Kanaďankám, je pro mě hrozně důležitá."

I přes mnoho zápasů odehraných proti nejlepším hráčkám ženského světového hokeje nejsou tato utkání jejím největším zážitkem. „Nejraději vzpomínám na to, jak jsem s hokejem začínala. Na všechny trenéry, kteří mi věřili a nechali mě hrát, a naučili mě to, co dnes umím. Jsem jim za to moc vděčná."

Nadaná hráčka zažila pochopitelně mnoho kuriózních věcí, některé z nich nám prozradila. „Zaznamenala jsem 13 kanadských bodů v jednom zápase, když jsem dala 7 gólů a přidala 6 přihrávek, vyhráli jsme 13: 4. Celý rok jsem v páté třídě hrála za šestou třídu, a to jsem byla určitě jediná holka, která místo za mladší, hrála stabilně s kluky staršími až o dva roky."

Vzhledem k tomu, že odehrála zápasy za mnoho týmů, může jednotlivé styly hokeje porovnat. „V reprezentaci máme úžasný kolektiv, hrajeme hodně rychlý hokej náročný na fyzičku. Hrajeme útočný hokej, hodně střílíme a dorážíme, všechny soupeře se snažíme přebruslit. Hokej v Litvínově za ženy je o dost pomalejší v porovnání s hrou u kluků. V Ústí s kluky je to nejlepší a chtěla bych s nimi hrát do té doby, do kdy budu moct."

Díky své univerzálnosti se někdy stane, že podá lepší výkon než její spoluhráči. „Nevím, jestli jsem lepší než oni, to záleží na názoru trenéra. Jsem rychlá, ale zase nejsem moc dobrý střelec, góly dávám hlavně důrazem v brankovišti. Vždycky hraji pro tým, což někteří kluci nedělají, hrají spíš jen na sebe. Domnívám se, že pokud hraji pro tým, můžu být platnější. Od malinka jsem se musela snažit víc než kluci, abych mohla hrát. Musela jsem vždycky ukázat víc, než stejně starý kluk. Vždy mě stálo hodně dřiny udržet krok se svým ročníkem. Proto za svůj největší úspěch (pro holku) považuji to, že jsem dva roky hrála za vyšší ročník. Díky tomu dnes hraju tak, jak hraju."

Stejně jako kdokoli jiný má své cíle, které se snaží splnit, tak i Martina má svůj sen. „Hrát za národní tým na olympiádě a jít studovat na univerzitu do Ameriky,“ dodala na závěr.

Věřte, že to byl gól...
 
 
Aktuálně na webu

Slovan Ústí nad Labem zná své soupeře v rámci přípravy

Ú s t í n/L. - Trenéři Slovanu Tomáš Mareš a Vladimír Evan rozložili přípravná utkání od druhé ligy... Celý článek

Ústecký Slovan bude spolupracovat s Jágrovým Kladnem

Ú s t í n/L. - Hokejové kluby Slovan Ústí nad Labem a Rytíři Kladno se dohodly na partnerství a... Celý článek

Budu se soustředit na výkony v Ústí, říká nováček Procházka

Ú s t í n/L. - Dalším hráčem, který bude hájit barvy Slovanu je Ondřej Procházka. Jednadvacetiletý... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv