Přípravný zápas: Mostečtí Lvi - HC Slovan Ústí nad Labem 2:4 | HSM 2021: Článek | Přihlášení
Šindel k zasedání APK: Viděli jsme, na koho se můžeme spolehnout
27.05.2011 | Vít Čepický, Jan Feudall

Šindel k zasedání APK: Viděli jsme, na koho se můžeme spolehnout

Ú s t í n/L. - Fanoušci si po náročné sezoně dopřávají zaslouženého klidu, vedení Lvů však zažívá velice hektické období. Sportovní manažer Jaromír Šindel má za sebou schůzi s APK i shánění posil pro následující ročník první ligy. „Hledáme hráče, kteří se dokážou prosadit v baráži,“ řekl mimo jiné v obsáhlém rozhovoru.

V nedávné době proběhlo zasedání Asociace profesionálních klubů (dále jen APK), na které byli pozvání i zástupci Ústí a Chomutova. Jejich návrh na rozšíření extraligy byl však téměř hned zamítnut.

Že bychom hráli příští rok extraligu díky rozšíření soutěže, s tím jsme nepočítali, byl to jen takový pokus přesvědčit extraligové kluby, že bychom mohli být pro soutěž přínosem. Po vzoru NHL nebo KHL by se mohlo hrát na dvě konference a čtyři skupiny. To se nám nepovedlo, povést se to ani nemohlo, stanovy APK hovoří jednoznačně: takový návrh může předložit jen klub, který je členem APK, tedy jeden ze čtrnácti extraligových.
My jsme samozřejmě jednali se zástupci extraligových klubů, stejně tak činil i Chomutov. Šest klubů slíbilo podpořit rozšíření. Jsem nesmírně rád, že jsme tohle mohli absolvovat, protože jsme viděli, na koho se ve finále můžeme spolehnout.

Myslíte tedy, že by v budoucnu nějaký extraligový klub mohl podat podnět k rozšíření ligy?

Náš boj samozřejmě nekončí. Teď začíná ten sportovní. Cesta je daná. Na zasedání se mohla změnit, mohl se změnit systém baráže na velkou, na to mají podle herního řádu právo. Zřejmě ale usoudili, že „atraktivní“ play-out je lepší než velká baráž. Hrát se tedy bude stejně jako v předchozích letech, nejbližší možná cesta je sportovní a na tu se začneme připravovat.

Na zasedání APK zaznělo, že v Čechách není dostatek kvalitních hokejistů na rozšíření nejvyšší soutěže.

Je škoda mrhat talenty, je tu spousta hráčů, kteří nejsou pod smlouvami. Jsou bez angažmá a já si myslím, že šestnáct klubů by se naplnilo bez problémů. Navíc by se do hry mohli povinně zařazovat juniorští hráči. Kdyby hráli v každém týmu dva, máme to rázem dvaatřicet juniorů v nejvyšší soutěži, to by mohlo pomoct reprezentaci a třeba by nám neutíkali do Ameriky.

Jaký model baráže by se vám nejvíce zamlouval?

Optimální by byl takový, kdyby první liga vůbec nehrála play-off. Systém 4+4 by byl ideální, odpadlo by i play-out v extralize. Nedošlo by ke znevýhodnění prvoligových celků, které se musí dostat přes těžké vyřazovací boje. My jsme si vyzkoušeli například ve Vrchlabí, co to obnáší. Model by byl daleko atraktivnější i pro fanoušky, byla by reálná šance k postupu do extraligy. Licenční podmínky by pak zajišťovaly nějaký standard zázemí a podobně, ale to nechci předjímat, my bychom prostě v nadcházející sezóně chtěli ten poslední zápas vyhrát.

Na základě rozhodnutí APK přišli představitelé Chomutova s myšlenkou, že by se přihlásili do německé nejvyšší soutěže (DEL), co o tom nápadu soudíte?

Podle mě není daleko doba, kdy české týmy v těchto soutěžích budou hrát. KHL se roztahuje, proslýchá se, že by se mohla vzniknout evropská liga, Znojmo také chce do jiné soutěže, může to být i přínosem. Je důležité tyto soutěže vhodně nastavit, aby byly pro účastníky rovné. Dokážu si představit, že bude extraliga, první liga i druhá liga hrát stejné baráže, budou mít stejné přestupní podmínky, pak to bude v pořádku. My hrajeme na různá přestupová pravidla, různé baráže a je čas to urovnat.
Případný přestup Chomutova do DEL je asi na delší dobu, jedná se o profesionální soutěž s jinými parametry, minimálně rok by trvalo nějaké přijímací řízení, pokud v tom ale vidí nějaký lepší způsob své prezentace, asi by to pro ně byl přínos.

První ligu budou hrát staronově Most a Šumperk, sestoupila Chrudim s Pískem, v Táboře se spekuluje o tom, jestli se vůbec bude hrát, Vrchlabí definitivně skončilo, Znojmo chce hrát zahraniční soutěž. S kolika účastníky si myslíte, že se bude nadcházející ročník hrát?

Uvidíme, kolik týmů se nakonec přihlásí, pokud by bylo čtrnáct celků a hrálo se systémem každý s každým, tak to bude optimální. Předejde se různým názorům, že soutěž někdo znehodnocuje a podobně. Odpadne to, že pokud postoupíte do první skupiny nadstavby, můžete dát s klidem hráče pryč. Každopádně když zvládne extraliga hrát ve čtrnácti týmech dvaapadesát kol, proč bychom to nezvládli my, termíny, baráže by mohly být stejné.

Přestupy jsou v plném proudu, jak sledujete změny v ostatních klubech první ligy?

Samozřejmě zaznamenáváme změny, hlavně u Chomutova. Přicházejí k nim jiní hráči, jiné typy, než jsme byli zvyklí. To vychází i od trenérů, čekáme, že budou hrát jiný hokej. Evidujeme hráče na trhu, když nejdou k nám, míří do Chomutova a naopak.

Radek Duda odešel z Chomutova, jeho případné angažování vás nenapadlo?

Nenapadlo. Naše mužstvo je postavené na kolektivním myšlení. Radek je vynikající hokejista, ale bohužel hraje dost egoisticky a není typem hráče, který by nám v mužstvu seděl.

Slovan za sebou má pár změn v kádru, začněme u odchodu Milana Mikulíka…

Milan z Boleslavi přišel, hrál tady tři sezony, bohužel musíme říct, že neúspěšné. Přiznejme si, že taková byla i ta loňská. Postup je prostě cílem. My jsme se spolu bavili na téma jeho budoucnosti už v listopadu s tím, že jsme chtěli, aby se rozhodl, jestli chce hrát tady nebo v Boleslavi. On se rozhodl pro Ústí a odváděl poctivé výkony. Po sezoně požádal, jestli by do extraligy mohl. My budeme nahrazovat technické hráče právě typu Mikulíka nebo Pavla Janků typologicky odlišnějšími typy, silovějšími.
Naším hráčem se stal Jaroslav Roubík, stejně tak i Kamil Černý a Lukáš Handlovský. Dál jsme se rozhodli posílit útok a vybrat si hráče, kteří mají zkušenosti s baráží a dokážou se v ní prosadit nebo hrají hokej, který by mohl vést ke konečnému úspěchu. Díky tomu přichází Miroslav Třetina z Havlíčkova Brodu, toho jsme sem chtěli už v lednu, výměnou za Milana Mikulíka jsme získali Daniela Boháče, což byl hráč, který v minulosti Boleslavi vybojoval extraligu, velkou měrou se pak podílel na všech jejích záchranách v barážích. Mohli by být pro nás velkým přínosem.
Jednání samozřejmě nekončí, v létě bývá spousta hráčů, otevřeme dvířka pro ty, co se přijedou ukázat na test, a uvidíme, co z toho vzejde.

Tým opustili též Marek Hovorka a Petr Kanko, dva hráči, kteří se nebáli osobních soubojů, byli důrazní před brankou, můžeme čekat nějaký podobný typ jako posilu?

Já myslím, že Třetina je takový hráč, navíc se poslední tři sezony v soutěži výrazně prosazuje. Je silový, dobře bruslí, to je plnohodnotná náhrada. Pak tu ještě jsou nějaká jména, jak říkám, nezavíráme to. Předpokládáme další spolupráci s Litoměřicemi, možnost startu našich hráčů je tam předběžně domluvena. Kádr kolem osmadvaceti lidí ustanovíme kolem dvacátého srpna.

V srpnu se rozběhnou přípravná utkání, můžeme čekat atraktivní soupeře?

Přijedou dva tradiční letní soupeři, Kladno a Litvínov, s těmi se třeba můžeme potkat v baráži, nejzajímavější soupeř ale zřejmě bude vicemistr německé nejvyšší soutěže Wolfsburg. Loni zde předvedli vynikající hokej, takové mužstvo se málokdy vidí.

Uplynulé mistrovství světa jste určitě sledoval, co říkáte jako bývalý brankář na výkony Ondřeje Pavelce?

Zachytal skvěle, posledních pět let jsem slyšel, že nemáme kvalitního brankáře, Vokoun odmítnul, ale Pavelec ho nahradil skvěle. Měl samozřejmě slabší chvilky, to k turnaji prostě patří, mužstvo ale držel. Myslím si, že plus mínus dva roky okolo jeho věku má podobné kvality dalších pět našich gólmanů. Český tým má na postu brankáře vystaráno. Štěpánek, Schwarz, Saláka, Neuwirtha, dá se jich napočítat dost. A Vokoun stále ještě má mužstvu co dát.

Děkujeme za rozhovor.

Od prvního června 2011 bude Jaromír Šindel opět odpovídat na vaše dotazy v sekci Ptejte se.

 
vstupenky
Slovan TV
Podobné články
V tento den před lety
Facebook

 
Aktuálně na webu

Druholigový Most na mladý ústecký výběr nestačil

Most - K prvnímu přátelskému utkání před novou sezónou vyrazili ústečtí do Mostu, s druholigovým... Celý článek

I druhá Veronika v ženské reprezentaci U16

Ú s t í n/L. - Dalšího kempu ženské hokejové reprezentace do 16 let, který se koná dne 14.8. ve... Celý článek

Informace k přátelským zápasům HC Slovan

Ú s t í n/L. - Vzhledem k omezením během pandemie koronaviru prosíme všechny příznivce, aby si... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv