Ú s t í n/L. - Ani zvučné posily s extraligovými zkušenostmi z Pardubic, Plzně či Kladna, ale brankář z druholigového Děčína. Martin Volke. Nejvýraznější postava prvního zápasového týdne v přípravě Ústeckých Lvů. Ti ve dvou domácích zápasech vyzvali prvoligové soky. Most přehráli, s Hradcem sehráli vyrovnaný mač. Právě pětadvacetiletý brankář odchytal druhou polovinu obou duelů, neinkasoval ani jednou. Předvedl několik úžasných zákroků, navíc efektivně pomáhal s rozehrávkou.
Pravda, spousta hráčů odehrála jen jeden z obou duelů, souhra zvláště nově příchozích vázla a na jakékoli závěry je příliš brzy. Přesto: Martin Volke se ovšem předvedl ve výborném světle. A zdá se, že svoji pozici, brankáře číslo tři, si minimálně potvrdil. Ústeckému publiku po dlouhé době ukázal své umění. Poprvé se představil v úterý, ve druhé polovině úvodní přípravy s Mostem.

Nezačal nejšťastněji. Jeho první kontakt s pukem působil trochu neohrabaně. „Chtěl jsem rozehrát, viděl jsem volného hráče, ale nesedlo mi to. Netrefil jsem to,“ vysvětluje. Pak se však dostal do rytmu. „Dvakrát jsem si šáhnul lapačkou a bylo to v klidu.“ Několikrát se vytáhl s těžkým zákrokem a také jeho zásluhou Slovan ve zbytku zápasu neinkasoval. Okénka v obraně byla.

Proti Hradci Králové původně ani nastoupit neměl. „Měl chytat Ziki, ale dostal na malíček a trenéři ho chtěli šetřit, aby se zbytečně nezranil a řekli, že půjdu já,“ prozradil brankář, jak zastoupil právě služebně nejstaršího ústeckého kolegu. I jeho dres měl oblečený. Proti nejlepšímu týmu základní části loňského ročníku I. ligy se musel činit. A druhý zápas udržel také čistý štít.

Publiku zatrnulo jednou. To u své levé tyče musel nechat položenou zlomenou hůl. „Moje blbost. Šel jsem za bránu, chtěl jsem klukům pomoci. Byli zády k puku, aby se nemuseli otáčet. Myslím, že Koudelka mi dal lehce tělo, jak jsem se vracel. Hůl se mi píchla pod konstrukci, zasekla se. Furt jsem jel a zlomila se,“ usmívá se. Hráčské nádobíčko mu podal obránce Zeman. „Už jsem byl na jedné straně, místa jsem měl mezi nohama dost. Ta hokejka je slaboučká,“ srovnává vybavení s hráči do pole. „Dlouho se hrálo bez přerušení. Nevyšlo to vyhodit na zakázané uvolnění, asi to byl nejhorší moment,“ přiznává.

Jinak Volke působil jistě. Často se pouštěl mimo své brankoviště rozehrávat puky. Několikrát jej vyhodil z obranné třetiny. „Takhle jsem se snažil hrát v Děčíně od začátku, co tam jsem. Baví mě hrát holí, chci klukům pomoci, když se valí útok. Když jsou rozjetí, nemůžu je nutit otočit se a ještě rozehrát,“ říká následovník Jiřího Zikmunda. Dlouholetá ústecká brankářská dvojka se též vychytala při angažmá v blízkém Děčíně. Pak se prosadila do žlutomodrého dresu, v němž působí mimo roční přestávky od sezony 2000/01. Volke z juniorů zamířil v roce 2003 také do Děčína. “Když jsem přišel, oťukával jsem se. První roky nebyly nic moc, pak se to začalo zvedat. Minulý rok ani nikdo nečekal, že budeme hrát o první místo. I s to předminulou sezonou jsem byl spokojený. Myslím, že jsem neudělal moc chyb,“ hodnotí své angažmá v městě po směru toku Labe. „Má velikou zásluhu na tom, že Děčín byl, kde byl,“ nešetří chválou ústecký trenér Vladimír Evan.

Jaké má s perspektivním gólmanem plány? „Ani jsme sem nesháněli trojku, která je v extralize potřeba. Dokazuje, že forma mu drží, a jsme jedině rádi, že ústecký gólman chytá, jak chytá, a je to pro nás milé překvapení. Věříme, že to bude takhle dál. Sezona je strašně dlouhá, to je jedna věc. Druhá je, že gólman potřebuje chytat. V jeho případě to musíme řešit nějakým střídavým startem. Musí chytat. A je lepší v Děčíně pravidelně, než třeba dělat dvojku v první lize.“

Sám Volke má větší ambice. „Nechci být zařazený: Jó Volke, druhá liga. Chci se o to poprat,“ bojovně hlásí. I když přiznává, že žádné konkrétní nabídky třeba na působení v první lize zatím nepřišly.

Loni se v Ústí nepředstavil ani v letní přípravě, předloni ano, ale k zápasům se nedostal. „Jsem spokojený. Ani jsem nečekal, že budu tolik chytat. Za dřívější trenéry jsem nechytal vůbec, maximálně trénoval, pak ani nechytal přípravný. Jsem rád a vyšlo to.“

Třeba jeho výkonu pomohla i speciální brankářská příprava, kterou na popud Petra Přikryla absolvovala ústecká brankářská sestava u trenéra Březiny. „Kluci chodili do posiloven a my na naše úkroky a posilování přitahovačů a záda, co potřebujeme. Myslím, že to bylo dobré. V Děčíně nic nedělali, maximálně jednou týdně trénink pro gólmany a to bylo vše.“

Sdílet článek na sociálních sítích

Nejnovější články

  • Cheb - K prvnímu přípravnému utkání vyrazili hokejisté Slovanu na západ Čech do Chebu. V sestavě chyběly všechny nejzvučnější tváře ústeckého kádru, ty se v zápasech objeví až v pozdější fázi přípravy. Za Slovan se dokázali prosadit Damašek a Kordule, dva zásahy ovšem na Cheb nestačily a Ústí tak z tohoto zápasu odchází jako poražený tým. Na první zápas přípravy dorazilo i pár fanoušků Slovanu, tímto jim za podporu děkujeme. V úterý 16.8.2022 od 18:00 nás čeká první domácí přípravný zápas proti Pirátům Chomutov.

  • Jsi chlapec nebo dívka? Baví tě lední hokej a chceš se stát jeho součástí? Nyní máš jedinečnou šanci rozšířit řady rozhodčích ledního hokeje a s každým zápasem prožívat nezapomenutelné zážitky. Český hokej ve spolupráci s krajskými pracovišti pořádá nábory pro rozhodčí, kteří mají zájem řídit utkání přímo na ledě nebo kteří chtějí doplnit týmy v boxu rozhodčích (zapisovatel, časoměřič, hlasatel a podobně).

  • Ústí nad Labem - V minulém týdnu proběhlo v Ústí nad Labem úspěšně již sedmé Hokejové soustředění mládeže. Mezi trenéry nemohl chybět také Václav Drahorád. Aktuálně hlavní trenér mládeže Slovanu, zároveň trenér základny.

Youtube kanál

Sestřih: Slovan vs. Šumperk, 17. 3. 2022

Hlavní partneři

Významní partneři

Partneři mládeže