Ústí nad Labem - Práce s mládeží je jednou z nejdůležitějších součástí hokejového Slovanu. Zá výchovou nových hokejových nadějí stojí několik let dřiny, práce trenérů, ale i rodičů. O mládeži Slovanu jsme si popovídali se šéftrenérem mládeže Michalem Kvášem.

Jak je na tom Slovan, co se týče mládeže, kolik má družstev v mládežnických kategoriích?

V sezóně 2022/2023 jsme jako jeden z mála klubů v Ústeckém kraji postavili všechna mužstva v soutěžích a daných kategoriích, a to po ročnících, tzn., že každý ročník hrál svou soutěž a nemuseli jsme ročníky spojovat v důsledku nedostatku hráčů.

Jaké jste si stanovili cíle pro sezonu 2022/2023?

Náš jednoznačný cíl byl udržet soutěž dorostu v 1.lize. To se podařilo, i přesto, že soutěž byla nejen po sportovní stránce velice náročná.

Pojďme k úplně nejmladší kategorii, tedy k náborům nových hráčů. Jaké množství nových dětí se daří přivést k hokeji?

Do Slovanu přichází velké množství dětí, což je pozitivní a jsme za to rádi. I v nepříznivé době (období Covidu) přichází více dětí než tomu bylo třeba před 5-ti lety. Na náborech nejmenších se samozřejmě podílejí všichni trenéři klubu, ale největší podíl na tom má trenér Václav Drahorád, který u nás pracuje s nejmenšími dětmi v základně. Ve spolupráci s ním neustále pracujeme na vstřícném přístupu směrem k dětem a rodičům a snažíme se vytvořit optimální podmínky pro kvalitní trénink. Troufám si také tvrdit, že v Ústeckém kraji máme v mládežnických kategorií jedny z nejvíce dětí. S naší partnerskou základní školou ve Vinařské ulici máme výbornou spolupráci, a i díky této škole společně vytváříme ideální podmínky pro rozvoj nejmladších kategorií.

Na čem je potřeba pracovat, co zlepšovat z pohledu šéftrenéra?

Samozřejmě neustále pracujeme a vylepšujeme věci na které jsme v průběhu naší práce přišli. Do této oblasti samozřejmě patří v rámci možností vylepšování zázemí, tréninkový proces, komunikace s hráči, rodiči atd. Je to stokrát omílané, ale pro rozvoj a počty dětí, kterou jsou v současnosti ve Slovanu chybí druhá ledová plocha.

Jaké je celková filozofie klubu HC Slovan Ústí nad Labem ohledně výchovy mládeže?

Primárně se věnujeme všestrannému sportovnímu rozvoji dětí a společně s rodiči vedeme hráče k samostatnosti, která se logicky projeví i v dospělém věku. Hráč je potom připravený vést nejen sportovní život, ale také i společenský včetně vlastní zodpovědnosti.
Snažíme se vychovat hráče nejen pro náš klub, ale i pro celý český hokej. Ve Slovanu jsou velmi šikovní hráči o které je v dorosteneckém věku velký zájem z hokejových akademií z celé ČR. Tyto šikovné hráče nemáme problém do akademií uvolňovat, naopak jsme rádi, když v ústeckém klubu vyroste další hokejová hvězda. Snažíme se, abychom tyto talentované hráče udrželi do 9. třídy a pak mohou plynule navázat na vrcholovou přípravu v akademiích včetně středních škol.
Pozitivní pro mě je, pokud mě rodiče kontaktují, že mají nabídku z hokejové akademie a vše se mnou konzultují. Znova opakuji, že se jedná o talentované hráče, kteří v našem, ale i jiném klubu ostatní hokejově převyšují. Společně hledáme nejlepší možnou variantu pro rozvoj daného hráče.

Jak se právě tato věc daří? Kolik hráčů, talentů se podařilo v posledním období vychovat?

V loňské sezóně odešli do akademií 3 hráči a pro příští sezónu již víme o dalších 2 hráčích, kteří mají tuto nabídku. Jedná se o hráče dorosteneckého věku. V mladších kategoriích je opět několik talentovaných hráčů, kteří se pravidelně objevují v krajských výběrech a navíc jsou tu ještě šikovné hokejistky, které máme v reprezentacích ČR.

Jaké jsou vize, plány pro příští sezóny?

V nadcházející sezóně budeme opět hrát všechny mládežnické soutěže a to opět po ročnících. Nadále chceme pokračovat v kvalitních náborech. Ze sportovního hlediska je pro nás prioritou 1. liga dorostu a návrat juniorů do 1. ligy.

Otázka na závěr. Pokud se někdo rozhoduje, zda dát dítě na hokej, do Slovanu. Proč tedy právě Slovan?

Každé dítě, které přijde do Slovanu musí mít pocit, že je Slovan hokejová rodina a tímto sportem se baví. Najde si ve Slovanu partu kamarádů na které se může spolehnout a těší se na každý trénink. Tímto prožívá sportovní úspěchy, ale i neúspěchy. Mimo hokejové zážitky jako jsou například letní soustředění, sjíždění vody apod. Tato činnost každé dítě zoceluje po fyzické, ale i psychické stránce.

Sdílet článek na sociálních sítích

Nejnovější články

  • V náborech se ústecké mládeži v posledních třech letech velmi daří. V nových ročnících působí kolem třiceti dětí, což je oproti minulosti velký posun. Na tomto úspěchu má zásluhu celý kolektiv trenérů a nově zavedené postupy. V sezóně měla 2. ,3. a 4. třída přihlášeně 2 týmy v soutěži minihokeje. 4. třída, vedená Karlem Císařovským a Vlastimilem Davídkem navíc úspěšně soutěžila v CCM lize a dosáhla 3. místa v celorepublikovém finále. Mladší žáci B (5. třída) udělali v sezóně velký pokrok a pod vedením zkušeného trenéra Petra Hnídka se každý zápas zlepšovali. Hráči 6. třídy se dokázali prosadit a postoupit do celorepublikové nadstavby na úkor týmů z Karlových Varů, Chomutova a Litvínova, kde zaznamenali několik vítězství. Tato soutěž přinesla velmi kvalitní zápasy a hráči potěšili trenéry Michala Kváše a Miloše Stibora. 7. třída (ročník 2011) pod vedením Martina Štěpánka a Davida Merty bohužel trpí menším počtem hráčů, což se projevilo na jejich výkonech. Starší žáci A pod vedením Radka Ptáčka bojovali do poslední chvíle o postup do nadstavby, ale nakonec jim o jediný bod unikl. I přesto tým předváděl bojovné a kvalitní výkony. Poslední žákovskou kategorií byl ročník 2009, který se až do konce snažil o účast v extralize pro následující rok. I když se to nakonec nepodařilo, tým Václava Drahoráda odvedl skvělou práci.

  • Armén Mikael Agateljan své sliby nenaplnil, ale ústecký hokej snad bude žít dál. Z bryndy se zadlužený klub pokusí vyvést nově založený spolek Slovan Ústečtí Lvi. „V této chvíli jsme jediný zájemce, kdo tady chce provozovat hokej na druholigové úrovni. Obrovským problémem jsou hokejové závazky ve výši zhruba 2,8 milionu korun. Ty musíme okamžitě uhradit a od toho se budou odvíjet další věci,“ říká předseda spolku Lukáš Vobecký.

  • V sezoně 2024 – 2025 bude pokračovat 2. liga pod názvem „Slovan Ústečtí Lvi“, jehož zástupci představili svoje plány na Valné hromadě držiteli licence.

Hlavní partneři

Významní partneři

Mediální partneři

Partneři mládeže