Olomouc - Ani v 5. kole nepoznali Ústečtí Lvi příchuť porážky. V Olomouci se navíc uvedli snovým začátkem, když už ve 3. minutě po brankách Jana Kudrny a Kolafy vyhnali brankáře Mory Tučka na střídačku. Ještě do konce první třetiny se však lví náskok rozplynul, v oslabení ujel Ministr a s první sirénou naopak využil přesilovku Vlček. Oboustranně otevřený zápas, kdy několikrát tahal za záchrannou brzdu hostí gólman Zikmund, se zlomil ve 44. minutě. Další tříbodový zisk zajistil Slovanu po přesilovkové akci prvního útoku Jakub Hulva.
po 25. 9. 2006
HC Olomouc
2:3 2:2, 0:0, 0:1

Branky a nahrávky: 12. Ministr, 20. Vlček (Najdek) - 3. Jan Kudrna (Klimt, Slížek), 3. Kolafa (Evan), 44. Hulva (Antoš, Klobouček). Rozhodčí: A. Jeřábek - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 8:9, navíc Najdek (OLO) 10 min NESP. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 700. Střely na branku: 27:32. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.

HC Olomouc: Tuček (3. Adamec) - Kříž, Šafařík, Bartoň, Turoň, Ondrušek, Vlček, Světlík, Švrček - Šimo, Ministr, Slaninák - Žajgla, Najdek, Bordowski - Zbořil, Kucharczyk, Barták - Saluga, Čuřík, Rak.

Ústecký Slovan s.r.o.: Zikmund - Grof, Nádašdi, Zápotočný, Houdek, Kudrna Jan, Kolafa, Hořava, Evan - Hulva, Klobouček, Antoš - Janků, Vítek, Martinec - Ivan, Slížek, Klimt – Přeučil, Kudrna Jiří, Kloz.

Bojovné a pohledné utkání nabídlo jubilejní dvacáté měření sil mezi olomouckou Morou a Ústeckými Lvi. Severočeši odjíždějí z Hané o gól šťastnější a o tři body bohatší. Po vyrovnané první třetině, kdy Mora dokázala zlikvidovat dvoubrankový náskok soupeře, se lámal chleba v dějství druhém. Tam Olomoučtí prohospodařili šestiminutovou přesilovku a posléze nabídli ústeckým dostatek času na zkonsolidování sil. Zkušenostmi nabité Ústí poté strhlo vedení na svou stranu a jednogólový náskok, zajišťující plný bodový zisk, už nepustilo.

Severočeši začali utkání aktivněji, brzy se otřepali z opatrného úvodu a ve 3. minutě už vedli. Tučka v olomoucké bráně překvapil nenápadnou žabkou Jan Kudrna - 0-1. Když po půlminutě propadla Tučkovou výstrojí i lehká střela Tomáš Kolafy, Lvi vedli již 0-2. Lacinost obou branek vyhnala z brány olomouckou jedničku a na její místo se postavil Adamec. Mora se osmělila až v 6. minutě, střela Slanináka však postrádala razanci. Olomoučtí se poměrně rychle otřepali z infarktového úvodu a vyrovnali hru. Adamec se však v olomoucké svatyni rozhodně nenudil, zejména při oslabení, když za nedovolené bránění pykal Šafařík, musel vytáhnout téměř akrobatický zákrok po střele Jana Kudrny. Tato přesilovka se ale stala Ústí osudnou. Mezi severočeské obránce totiž vyrazil Milan Ministr, a po vypíchnutí kotouče a průjezdu přes celé hřiště zvolil ránu z mezikruží a Zikmund neměl šanci 1-2. Gól Olomoucké řádně nabudil, vrhli se do útoku, ovšem pozapomněli na zadní dvířka. Těmi proklouzl Klimt a Adamec musel opět ukazovat arzenál svých zákroků. V závěru třetiny se Mora dočkala další přesilovky, tu využila učebnicovou kombinací a křižnou nahrávkou na obránce. Z ní vypálil Tomáš Vlček nechytatelnou bombu a Zikmund pouze kontroloval místo mezi betony, kudy mu touš proniknul za záda 2-2.

Druhé dějství začínali naopak početní výhodou ústečtí. Ovšem jejich přesilovkové snažení brzy skončilo, místo tlaku se naopak Lvi ocitli před dlouhým časovým úsekem, kdy po vlastních faulech museli čelit šestiminutové přesilovce Olomouce. Dlouhá početní výhoda ovšem dokonale zaskočila i domácí hráče. Prvotní pokus o tlak selhal a poté se už kombinace i přechod do útočného pásma přestali dařit docela. Jedině střely Vlčka a Ministra nadělaly na pár vteřin starosti hostujícímu gólmanovi. Namísto deště střel se tak konalo dlouhé a marné dobývání ústecké modré čáry. Jediným vzruchem tak byl ostrý střet Tomáše Vlčka, který ovšem zvednul při souboji loket příliš vysoko. A tak se do přesilovky dostalo zase Ústí. Lvi však byli po dlouhém oslabení nekoncentrovaní, jednotlivé formace nemohli najít svou tvář a do útočného tempa se dostávali velice pomalu. Boj o střední pásmo tak ukončila až druhá siréna. V úvodu třetího dějství se dal očekávat nápor domácích. Ti, vědomi si promarněné šance z druhé třetiny, uskutečnili pouhopouhý jediný výpad, Křížovu střelu pohlídal Zikmund levým betonem. Hrát začalo Ústí. Severočeši vycítili svou šanci a podřídili vše útočné snaze. Nejprve zahrozil z levého křídla Vítek, ve 44. minutě už Lvi mohli radostně jásat. Přesilovkový zámek utahovali dlouhé vteřiny, Adamec čelil neuvěřitelné kanonádě, obětavě do střel padající obránci však zapomněli na Jakuba Hulvu, který číhal u levé tyče na svou příležitost. V momentě, kdy se k němu kotouč odrazil, bez váhání dotlačil kotouč za brankovou čáru 2-3. Za dvě minutky už to mohlo být o dvě branky, Janků ale v jasné pozici minul Slížkův střílený pas. Ve 47. minutě se nepěkným, téměř likvidačním zákrokem prezentoval Jan Kudrna, rozjetému Ministrovi nechal v cestě své koleno a olomoucký forvard potřeboval k opuštění ledu své spoluhráče. Ani následnou přesilovku však Mora nezužitkovala. Na šanci čekala až do 54. minuty, kdy se do hry vrátil Ministr se zaledovaným kolenem, Zikmundova lapačka však nebyla jeho zakončení nakloněna. Poslední olomoucká šance přišla v 55. minutě, při vyloučení Zápotočného předložil mezi kruhy tutovku pro Bartoně Žajgla, olomoucký bek ale rozduněl pouze Zikmundův plastron. Závěr byl sice v olomoucké režii, Mora se dostala i k odvolání brankáře, scénář utkání však psali zkušení hosté, kteří nepřipustili již žádnou vážnější střelu na Zikmundovu klec. Po vyrovnaném, bojovném a pohledném utkání tak putují tři body na samotný sever Čech.

Pavel Hynek (trenér HC Slovan Ústečtí Lvi): “Vyšel nám úvod utkání, brzy jsme vedli o dvě branky, bohužel namísto abychom ještě jednu přidali, inkasovali jsme ve vlastním oslabení po parádní akci Ministra. Do konce I.třetiny jsme nechali domácí vyrovnat. Zklamaný jsem byl ve 2.dějství, třetinu jsme začínali přesilovkou a místo tlaku jsme najednou hráli dlouhou dobu v oslabení. Je to naše bolest, řešíme již už delší dobu. Víme, že rozhodčí mají přísnější metr a tak kluky kpřed každým zápasem motivujeme, abychom se dostali pod deset vyloučených. Zase se to nepodařilo. Drobných háčků a držení se prostě nedokážeme zbavit. Naštěstí toho Olomouc nevyužila. Dlouhou dobu nám totiž trvalo dostat se zpět do hry, někteří hráči byli přetížení, jiní naopak vychladli. Rozhodla třetí branka, tu jsme dokázali vstřelit my. I když dle průběhu utkání uznávám, že remíza by byla spravedlivější.“

Aleš Tomášek (trenér HC Olomouc): “Nezbývá mi než souhlasit s hostujícím trenérem,, na začátek jsme dostali hodně laciné góly, ze dvou střel padly dvě branky, ale podařilo se vyrovnat. Bohužel jsme nedokázali využít šestiminutové přesilovky a k vyrovnání přidat i ten pověstný krůček navíc. To byl rozhodující moment utkání. Potom už šlo jen o to, kdo vstřelí další branku. Povedlo se to Ústí, sice zbývalo ještě dost času do konce zápasu, ale Ústí má natolik kvalitní mužstvo, že si dokáže zkušeně jednobrankový náskok uhlídat. I tak bych chtěl ale hráče pochválit za nasazení. Nechci jmenovat jednotlivce, ale bylo vidět, že někteří makají nadoraz. S tím souvisí i nenasazení některých hráčů do dnešního zápasu. Zraněný je jen Smejkal, ostatní nedostali příležitost kvůli momentální výkonnosti a přístupu v minulých zápasech. Nejedná se o nic závažného, je pořád začátek sezóny, my však nedáváme branky a tak je potřeba nějak sestavou zamíchat.“