Ú s t í n/L. - V šestnáctém kole RAKO extraligy staršího dorostu bylo na programu derby mezi Ústím a Chomutovem. Domácí borci díky obětavému a týmovému výkonu porazili Piráty 3:1. Velkou zásluhu na tom měl brankář Kosina, který zlikvidoval 44 střel hostů. Domácí vystřelili jen 16 krát, ale gólově se prosadili Martin Tůma, Jakub Loukota a Roman Navarra.
pá 18. 10. 2013
Piráti Chomutov
3:1 0:1, 3:0, 0:0

Branky a nahrávky: 4. Tůma (Kopta, Navarra), 27. Loukota (Melichar), 36. Navarra (Kopta, Tůma) – 17. Wágner. Rozhodčí: Petružálek – Šulo, Koskuba. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 137. Střely na branku: 16:45. Průběh utkání: 0:1, 3:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Kosina – Zdvořáček, Hucek, Loukota, Michajličenko, Melichar – Kašek, Koval, Drha, Techl, Kopta, Rubeš, Tůma, Navarra, Amirov, Ozom

Piráti Chomutov: Danylec – Meličko, Páleník, Hlaváček, Hierman, Kozák, Polák, Dejmek, Macháček L., Kašpar, Kulich, Taraška, Macháček P., Rohla, Toman, Dufek, Wágner, Strunz

Partnerem mládeže HC Slovan je město Ústí nad Labem

Úvod zápasu vyšel lépe hostům. První střelu na Kosinu vyslal Hlaváček. Za domácí se do dobré pozice dostal Navarra s Koptou. Hrál se rychlý hokej, chvilku mělo více ze hry Ústí, chvilku Chomutov. V deváté minutě bylo po faulu domácího Michajličenka nařízeno trestné střílení. Hostující Wágner jel hodně pomalu, čekal na první pohyb brankáře. Kosina šel na kolena a před hráčem Chomutova byla odkrytá část branky, kterou ovšem nedokázal trefit. Piráti byli dál aktivní, Taraškovova střela postrádala přesnost. Hosté se nakonec branky dočkali. Po dlouhé pasáži bez přerušení vybojoval kotouč u mantinelu František Wágner, vybruslil si před branku a kotouč poslal nad rameno domácího brankáře. Na konci třetiny mohl vyrovnat Navarra, puk mu přeskočil hokejku. Po první třetině platil stav 0:1.

Lvíčata začala druhou třetinu lépe. Po několika šancích se dokázala prosadit. Navarra se dostal před branku. Pod ležícím bekem na první pokus kotouč nepropasíroval, zkusil to ještě jednou. Povedlo se. Kopta dostal přihrávku, ale byl v mizerném střeleckém úhlu. Poslal proto puk před branku, kde stál Martin Tůma, který mohl pohodlně zakončit. O tři minuty později usedl na trestnou lavici hostující Wágner. Osmnáct vteřin stačilo domácím k využití. Melichar si sjel pro puk ke kruhům. Na modré viděl dobře postaveného Jakuba Loukotu, kterému také přihrál. Domácí obránce vystřelil, kotouč před brankou tečoval hostující hráč a přes tělo gólmana se puk dokutálel za brankovou čáru. Poněkud šťastná branka pro Ústí. Slovan otočil stav zápasu z 0:1 na 2:1. Chomutov se pokoušel rychle vyrovnat, ale nepodařilo se mu to. V čase 32:56 bylo znovu proti Ústí nařízeno trestné střílení. Brankář Kosina zůstal ledově klidný a svůj tým podržel. Ve třicáté šesté minutě se hra přerušila z důvodu vychýlení domácí branky z předepsané pozice. Po krátké přestávce se prosadilo Ústí. Tůma přihrál na Koptu, který byl u mantinelu tísněn. Všiml si najetého Navarry. Parádní blafák předvedl Roman Navarra. V závěru třetiny mohl skórovat Kašek, který jel trestné střílení. Mířil hodně vysoko, branku netrefil. Domácí ubránili tlak hostů v poslední minutě hry. Po dvou třetinách platil stav 3:1

Na začátku třetí třetiny dostali hosté kotouč do branky, ale hlavní sudí Petružálek branku neuznal pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Hosté se snažili snížit nepříznivý stav, ale velkou snahou dělali zbytečné chyby. Po jedné z nich mohl skórovat Navarra, jeho střelu brankář Danylec viděl a puk chytil do lapačky. V čase 53:44 se nechal vyloučit domácí Melichar a Piráti hráli přesilovou hru. Jenže Ústí dobře bránilo a hosté měli problém s přechodem do útočného pásma. Ve třetí třetině nebylo k vidění mnoho zajímavých hokejových momentů. Ústí vyhrálo 3:1.

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí): Dneska jsme vydřeli tři body. Musím pochválit celý mančaft, hrál výborně.
Martin Pašek (Piráti Chomutov): Severočeské derby hodnotím negativně. Začalo to tím, že si naši hráči udělali ze zápasu "dobrej den". Soupeř nám na začátku zápasu nabídl nájezd, který náš hráč těžce podcenil. Po první třetině jsme vedli 1:0. Měli jsme další trestné střílení, které jsme zase nedali. Soupeř měl ve druhé třetině pár střel, dal z nich tři góly. Ve třetí třetině Ústí takticky bránilo.