M l a d á B o l e s l a v, Ú s t í n/L. - Nejbolestnější. Nejkrutější. Nejsmutnější a mnoho dalších přívlastků lze vymyslet pro sedmnáctý dubnový večer z pohledu Ústečanů fandících hokeji. Slovan totiž v sedmém rozhodujícím barážovém mači podlehl Mladé Boleslavi 1:4 a příští sezonu bude zase hrát jen první ligu. Po první periodě ztrácel dva góly. Pak však předvedl útočnou smršť, na hrdinu dne brankáře Schwarze vyslal na dvě desítky střel. Úspěšný však nebyl. A tak jediný zásah zaznamenal Jan Alinč až za stavu 0:3. V závěru pak Ústí chyběly síly a domácí pečetili výsledek gólem do prázdné branky.
ne 17. 4. 2011, ŠKO-ENERGO ARÉNA
BK Mladá Boleslav
4:1 2:0, 0:0, 2:1

Branky a nahrávky: 9. Hay (Macho, Divíšek), 15. Vrbata (Plodek), 43. Divíšek (Mikuš, Vrbata), 57. Vrbata (Chaloupka) - 46. Alinč (Pajič). Rozhodčí: Minář, Homola - Bláha, Kostka. Vyloučení: 11:8, navíc Matějovský (MBL) 10 min. - Sklenička (UNL) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 4 120. Střely na branku: 25:23. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1. Zakázaná uvolnění: 4:5. Ofsajdy: 1:3. Vyhraná vhazování: 37:32 (11:11, 10:11, 16:10).

BK Mladá Boleslav: Schwarz - Žabka, Chaloupka, Hay, Mikuš, Marušák, Macháček, Benda, Lehikoinen - Vrbata, Plodek, Pabiška - Bahenský, Divíšek, Macho - Matějovský, Štefanka, Demel - Gajovský, Hrdel, Boháč.

Ústecký Slovan s.r.o.: Francouz - Gureň, Vobořil, L. Poživil, P. Hořava, Klobouček, K. Černý - Mikulík, Roubík, Ludvík - Jan Kovář, Alinč, Rod - Kloz, R. Hanzl, Handlovský - Čurilla, Pajič, od 40. do 40. Sklenička.

Hra začala podle očekávání tvrdě a důrazně nicméně pořád opatrně. Poměrně brzy po startu duelu sudí udělili tresty na obou stranách. Za sníženého počtu hráčů se více dařilo hostujícímu celku, boleslavská obrana ale pracovala až příliš dobře na to, aby se dalo říct, že měl nějakou velkou šanci. Optickou převahu Ústí si hosté ukončili sami, když Gureň zahákoval jednoho z Boleslavských. Středočeši si vytvořili hned několik dobrých příležitostí, dorážku Pabišky zastavilo písknutí rozhodčího, který v brankovišti "nachytal" Plodka. Pouhé čtyři vteřiny před návratem vyloučeného pak způsobil doslova výbuch veselí Darrell Hay, jež si sjel až před branku, kde do horní části klece zvedl Machovu přihrávku.

Lvi zabrali a vykoledovali si faul Štefanky. Kovář zůstal v ústecké přesilovce nepokrytý u levé tyčky, jeho střelu Schwarz vyrazil – rovnou na hole hned dvou dalších Severočechů. Zmatečnou situaci zachraňoval v poslední chvíli Marušák. Další trest padl opět na straně Lvů, tentokrát si odešel nedobrovolně odpočinout jejich kapitán. Boleslavi se v přesilovce nevedlo tak dobře jako v prvním případě a ještě navíc se při ni postavili všichni Svatí, když Handlovský ve vlastním oslabení dunivě rozezněl jednu ze Schwarzových tyček. Snad se na tuhle situaci dá také uplatnit staré známé "nedáš - dostaneš", protože sotva se Klobouček vrátil na led, dostal k puku po vyhraném buly David Vrbata a z poměrně ostrého úhlu propálil Francouze. Ústí se pokoušelo pochopitelně o co nejdůraznější odpověď, Boleslav ale působila na puku poměrně jistě a až do 20. minuty, kdy zachraňoval zmatečnou situaci před Schwarzem Demel vyhozením kotouče přes hrazení, měla víc ze hry.

Do poloviny zápasu se Boleslav ocitla pod drtivým tlakem a neinkasovala snad jen zásluhou mnohdy až šílených a jen těžko pochopitelných kousků Marka Schwarze. Hanzlovi vypíchl kotouč, když se k němu skrze domácí obranu přiblížil nebezpečně blízko. O něco později zase natahoval lapačku po skákavém puku vystřeleném z hole Kováře. Do třetice zmiňme průnik Roubíka, který kolem Vrbaty projel, jako kdyby byl boleslavský útočník na ledě jen nakreslený. Mikušův trest za vyhození kotouče Středočechům rozhodně nepomohl, což se nedá říct ani o následující vlastní přesilovce. Lvi zkrátka hráli prim.

Boleslavští se trochu oklepali až po 30. minutě, Macha ale Slovan rychle odzbrojil. Do zatím asi vůbec největší šance Středočechů ve druhé dvacetiminutovce se dostal Bahenský, který hostující obraně ujel po pravém křídle. Na zakončení ale i tak neměl moc času, a proto jej nezvolil moc dobře. Vyloučení Demela a Matějovského poslalo Boleslav přesně na minutu do tří. Tedy další nervy pro Středočechy. A nakonec další smůla pro Ústí nad Labem. Poživilovi utekl po chybě puk přes modrou čáru a zpátky už se Lvi dostávali jen těžko. Závěr třetiny pak okořenila pořádná rvačka a to nejen na ledě. Sklenička se do soupeře pustil pěstmi, kde se dalo, a tak si za to vykoledoval předčasný odchod do kabin.

Udílení trestů během přestávky nakonec nedopadlo moc dobře pro Boleslav, která do třetího dějství nastoupila jen ve třech, kdežto Ústí ve čtyřech. Jenže Slovan si mnoho šancí nevypracoval, a když už, tak o ně díky důsledné obraně Boleslavi přišel. Naopak v momentě, kdy si už Boleslav vybírala zbytek z pětiminutového trestu Severočechů se – byť nadvakrát – trefil kapitán Bruslařského klubu Tomáš Divíšek. Vzápětí dostal domácí celek lehce přes prsty, když zůstal Jan Alinč sám před Schwarzem. Roztáhl si ho jak širokého tak dlouhého a bez větších potíží přes něj kotouč přehodil.

Lvy na nějakou dobu vstřelená branka hodně nakopla, Černý nahazoval na Schwarze puk dokonce hned po buly. Středočechům chvilku trvalo, než uklidnili řady. Pak si šanci připsal Plodek, do vsítění branky mu ale scházelo trochu víc baseballové praxe. Ústí připravilo Boleslavi ještě nejednu pernou chvilku, forčekink Bruslařů ale slavil víceméně úspěchy. Sudí se už očividně rozhodli nevylučovat, a když už se to ukázalo být jako nezbytností, putovali na trestnou lavici aktéři z obou stran. Už v polovině 57. minuty se tak Slovan rozhodl zkusit hru v power-play. Jenže ta záhy vedla ke druhému gólu Davida Vrbaty a tím pádem i rozhodnutí, že Mladá Boleslav bude hrát extraligu i příští rok.

Vladimír Jeřábek (BK Mladá Boleslav): "Myslím, že jsme odehráli dobrou první třetinu. Rozhodující byla branka na 2:0, v sérii jsme ještě nikdy takto nevedli. Ve druhé třetině nás podržel Marek Schwarz, který pochytal několik tutových gólů."

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Ve druhé části jsme si vytvořili tlak, měli jsme k dispozici i několik dvojnásobných početních výhod, ale Schwarz chytal stejně jako celou sérii výborně. Na začátku třetího dějství jsme za stavu 0:2 mohli využít minutu a půl dlouhou přesilovku čtyři na tři, ale opět jsme šance nezužitkovali. Mladá Boleslav nás nijak nepřehrávala, měla více štěstí. Náš jeden vstřelený gól je na výhru málo."