Ústí nad Labem - V dalším přípravném zápase dokázal Slovan zdolat Litvínov. Vítěznou branku severočeského derby vstřelil ve 47. minutě Tomáš Vávra. Ústecký brankář Jan Dlouhý přišel o čisté konto padesát sekund před koncem.
čt 22. 8. 2013, Zlatopramen Arena
HC Verva Litvínov
3:1 1:0, 0:0, 2:1

Branky a nahrávky: 18. Přeučil (Budínský), 47. Vávra (Rod, Brož), 60. Daniel Boháč (Alinč, Vobořil) – 60. Ručinský (Hübl, Lukeš). Rozhodčí: M. Novák, Volf – Šerý, Místecký. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:0. Diváci: 650. Střely na branku: 16:31 (3:12, 3:10, 10:9). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1. Zakázaná uvolnění: 6:2. Ofsajdy: 0:4. Vyhraná vhazování: 39:40 (12:15, 11:13, 16:12).

Ústecký Slovan s.r.o.: J. Dlouhý – Grin, Sklenička, Vobořil, Vaněk, Vl. Brož, K. Černý, T. Procházka, Holomek – D. Tůma, M. Hanzl, P. Přeučil – Budínský, Alinč, Daniel Boháč – Kuchynka, Vávra, Rod – do 40. J. Šimíček, Baránek, Pořický – Dostálek

HC Verva Litvínov: Franěk – Stříteský, J. Zeman, Chaloupka, F. Pavlík, Pavelka, Gula, Kousalík, Šlégr – Majdan, V. Hübl, Lukeš – Martynek, R. Pšurný, Trávníček – J. Černý, Piroš, Ručinský – Jurčík, Gerhát, Bojer

Úvodní buly sice vyhráli domácí, ale hosté se dostali k první střele. Ve druhé minutě putoval na trestnou lavici za sekání David Tůma. Střelu Šlégra od modré čáry brankář Dlouhý viděl. Lvi přečkali první oslabení bez větších problémů. Největší šanci prvních minut měl hostující Pavlík, ale na gólmana Ústí byl krátký. Slovan se do útočného pásma dostával velmi obtížně, brzdili ho vlastní chyby a nepřesnosti.

Při hře s plným počtem hráčů byl lepší Litvínov, přesilové mu ovšem nešly. Verva měla problémy s přechodem do útočného pásma. Obrana Ústí hrála pozorně, a tak mnoho střel brankáře Lvů ohrozit nemohlo. V čase 12:50, těsně před návratem vyloučeného Přeučila, trefil střelou od modré levou tyč domácí branky Střítevský. Na druhé straně zahrozil Budínský, jeho střelu chytil Franěk.

V čase 17:11 padla první branka utkání. Budínský zavezl kotouč do útočného pásma. Všiml si z druhé vlny najíždějícího Petra Přeučila, který dostal přesnou přihrávku a střelou nad lapačku brankáře Fraňka poslal domácí do vedení 1:0.

Na začátku druhé třetiny si Ústí zahrálo první přesilovou hru, kterou nevyužilo. Přihrávky postrádaly přesnost, to byl hlavní důvod nevyužití. V první polovině třetiny se ani jeden z týmů nedostal do gólové pozice, aktivnější byla Verva. Výjimkou bylo přečíslení, do kterého se dostal Alinč a Budínský. Alinč předložil puk před skoro prázdnou branku, ale Budínský trefil pouze Fraňka.

Ve třicáté čtvrté minutě se na modré čáře opřel do puku hostující Kousalík. Kotouč se vyhnul všem nástrahám a poskakoval po brankové čáře, ale nebyl celým objemem za ní. Sudí tak branku neuznali. Ke střele se také dostal exústecký Jiří Zeman, jeho pokus postrádal přesnost. I po druhé třetině drželo Ústí hubený náskok 1:0.

Vstup do posledního dějství měli lepší hosté, nebezpečně kombinovali v útočném pásmu, ale do vážnější šance se nedostali. Ve čtyřicáté čtvrté minutě hrálo Ústí přesilovou hru o dva muže minutu a deset vteřin. Do útočného pásma se Slovan dostal, ale branku nevstřelil. Brankář Franěk byl pozorný. V čase 46:25 kotouč putoval po ose Brož – Rod až ke zcela volnému Tomáši Vávrovi, který se dostal do brejku a využil ho. Zvolil střelu nad lapačku. Ústí vedlo 2:0.

Další branku mohl přidat při hře čtyři na tři Alinč, ale jeho střela skončila mezi betony brankáře Fraňka. Hostující tým se těžko dostával do útočného pásma. Litvínov hrál krátkou přesilovku pět na tři, kterou ovšem nevyužil. V závěru hrálo Ústí v šesti, na trestnou šel trest odpykat Pořický. Početní výhodu hosté ovšem využít nedokázali. Minutu a třicet šest sekund před koncem si vzala Verva oddechový čas, jehož výsledkem bylo odvolání Fraňka z branky a následná hra v šesti. Litvínovu se to vyplatilo, protože padesát sekund před koncem zápasu snížil po parádní Hüblově přihrávce Martin Ručinský, který střílel do odkryté branky. Vyrovnání Litvínovu znemožnil faul Piroše. Záhy k němu přisedl na trestnou spoluhráč Majdan. V přesilové hře pět na tři vymyslel Alinč exkluzivní přihrávku a Daniel Boháč prostřelil Fraňka mezi betony. Slovan po zlepšeném výkonu ve druhé a třetí třetině vyhrál 3:1.

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Do utkání jsme šli s cílem hrát na hranici sebeobětování. Věděli jsme, že pokud budeme hodně aktivní, budeme bruslit, tak se dá hrát s každým, a to i s mužstvem z extraligy. O tom jsme se přesvědčili již v utkáních s Plzní, Kladnem či Slávií. V zápase s Litvínovem jsme v úvodním dějství hráli čtyřikrát v oslabení, což se nám nemůže stávat, i když některá posouzení byla velmi sporná. Ale právě ta oslabení jsme sehráli velmi aktivně, myslím si, že až na jednu nebo dvě šance si soupeř toho tolik nevypracoval. Na konci třetiny jsme soupeře přečíslili a po skvěle sehrané akci jsme šli do vedení. Po přestávce byl Litvínov opět aktivnější, ale my jsme plnili pokyny, které jsme si řekli před zápasem a byli jsme to my, kdo mohl skóre navýšit. Vít Budínský ale nedal tisíciprocentní šanci. Ve třetí třetině jsme nechtěli držet jednogólový náskok, chtěli jsme hrát pořád velmi aktivní obranu, což se nám celkem dařilo. Paradoxně jsme po naší hrubé chybě šli do protiútoku a Tomáš Vávra vstřelil gól na 2:0. V závěru sáhli hosté k odvolání brankáře a podařilo se jim v poslední minutě snížit. Poslední branka padla po nádherné přihrávce nejlepšího hráče na ledě Jana Alinče, kterou proměnil Daniel Boháč. Za toto utkání zaslouží celé mužstvo velkou pochvalu, především za bojovnost a s jakou měrou zvládli stanovenou taktiku."