Ú s t í n/L. - Podruhé se ve Zlatopramen aréně na duelu Ústeckých Lvů s Vrchlabím dočkali diváci jediné branky. Narozdíl od prvního meření však nyní byli šťastnější hosté z Podkrkonoší. Kuriózní trefa z poslední vteřiny první třetiny pokračovatelku nenašla. Ústí se neprosadilo ani ve dvouminutové power play, při ní nedokázal Michal Dragoun dostat puk z brankoviště do branky, v níž bezmocně ležel výtečný Štůrala.
so 3. 1. 2009
HC Stadion Vrchlabí
0:1 0:1, 0:0, 0:0

Branky a nahrávky: 20. Krupka (Chatrnúch, Rusnák). Rozhodčí: Souček – Beneš, Štofa. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 5482. Střely na branku: 30:26. Průběh utkání: 0:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Orct – Němeček, Pojkar, Bolf, Tůma, Klobouček, Zeman, Macháček – Šagát, Mikulík, Sklenička – Čaloun, Špirko, Heřman – Janků, Hanzl, Pazourek – Dragoun, Hovorka, Šaffer - Havlíček.

HC Stadion Vrchlabí: Štůrala – Matějíček, Chaloupka, Chatrnúch, Štrach, Galvas, Vála, Bendík, Wagenhoffer – Gajovský, Pajič, Beck – Krupka, Rusnák, Gengel – Rapač, Kříž, Látal – Andres, Mikšovský, Hruška.

Hned první útok Slovanu se přihlásil razantně o slovo, Štůrala měl plné ruce práce se střelou Mikulíka i následnou dorážkou Šagáta. Taktovku si ale ihned vypůjčili hosté, aby na chvíli sevřeli Lvy v jejich třetině. Největší nebezpečí přineslo podklouznutí Orcta mimo brankoviště, vrchlabští hráči se naštěstí pro domácího gólmana nedostali k puku. Ten tak musel zasahovat až proti Rusnákovi, jenž svou střelu ukryl mezi nohy obránce. Na druhé straně zase zvonila tyč, Pazourek nepřetavil ve vedení křižnou přihrávku přes brankoviště. Štůrala podržel svůj tým i proti střele Tůmy, který najel z druhé vlny na střed hřiště a pálil z první, vrchlabský brankář se stihl vrátit, aby puk vyrazil betonem. Závěr třetiny ale patřil jednoznačně Vrchlabí. Nikým nehlídaný Gengel doklepával puk u pravé tyče, s tím si Orct ještě poradil. Jenže vteřinu před koncem se hostům vyplatil rychlý přechod do útoku a důsledné sledování kotouče. Krupka najel do útočného pásma, jeho střelu Orct vyrazil do rohu, on ale odtamtud puk ještě napálil směrem na branku a ke smůle domácích se kotouč dostal až za záda jejich gólmana.

Jak hosté skončili první dějství, tak začali to druhé. Tlak před Orctem korunoval svým pokusem Rusnák, přestože se puk povaloval před domácí brankou, nikdo z Vrchlabských na něj už nedosáhl. Na druhé straně se opět prosazoval Mikulíkův útok, jenže Štůrala si pohlídal dorážky Skleničky i Šagáta. Z úhlu zkusil překvapit hostujícího gólmana Hovorka, zkopírovat situaci z konce první třetiny se ale nepodařilo. Vrchlabí si opět vytvořilo tlak, ale domácí obraně se je dařilo držet mimo střelecké pozice. Zkusili to tedy z protiútoku, jenže Zeman se vrhl Křížovi pod nohy a zamezil slibně se rozvíjejícímu přečíslení. Tak se do hry vrátili Ústečtí. Hovorka objel branku a dostal se k volnému puku, jeho bekhend byl vytěsněn nad. Heřman nedostal prostor na dorážku a Pazourek neodrazil puk o brusle Galvase za Štůralu. Zanedlouho Dragoun vyškrábl puk z pod lapačky hostujícího gólmana a zasunul jej do branky, jenže už po odpískání a ještě si za to vyloužil dvouminutový trest. Poslední podpis na druhé třetině zanechal Rapač, jenže ani jeho doklepnutí Krupkovy přihrávky se nedočkalo úspěchu, Orct stihl doklouzat na druhou stanu branky.

Úvod třetí třetiny přinesl přesilovou hru pro domácí, v níž se paradoxně prosazovali z protiútoků spíše Vrchlabští, ani Rusnák ani Gengel ale nedotáhli své akce ke zdárnému konci. Mířidla neseřídili dobře ani ústecký Mikulík ani hostující Gajovský, jenž měl proti Orctovi o něco lepší pozici, a přesto umístil puk vedle jeho branky. Na domácího brankáře si vyšlápl i Gengel, rázný průnik mu ale přinesl jen nevoli ústeckých obránců. Tvrdou střelou od levého mantinelu se blýskl Hruška. To už se ale zase začal prosazovat první útok Lvů, Mikulík tečoval Němečkovo nahození mimo tyče. Sklenička se zničehonic ocitl před brankou, ale neměl dost času ani prostoru na lepší umístění puku. Za záda Štůraly neprošla ani Šagátova střela a ke gólu nevedl ani následující závar. Tři minuty před koncem se dopustil Chaloupka taktické chyby, když vyhodil puk z obranného pásma do hlediště. Slovan se tak mohl usadit v útoku, plynulosti hry ale bránily zejména strkanice v brankovišti. Vrchlabští si tento prostor hlídali tak dobře, že domácí neměli šanci dorážet ani po Kloboučkově ani po Šagátově střele. Když už povolila obrana, nezklamal Štůrala, i když Dragounovi střela do odkryté branky moc nesedla. A došlo i na odvolání brankáře. Po Tůmově střele dorážel opět Dragoun, puk byl sražen mimo. Poslední střela zdálky patřila Špirkovi, jenže ta už byla spíš závodem s časem než vážným ohrožením vrchlabského hubeného vítězství.

Vladimír Jeřábek (HC Vrchlabí): Nakonec rozhodl kuriózní gól z poslední vteřiny první třetiny. V té druhé jsme byli pod tlakem, ale pak jsme měli tři gólové šance a mohli jsme upevnit své vedení. Celý zápas byl z naší strany odbojovaný a snaha vyvrcholila ve třetí části, kdy jsme houževnatostí eliminovali kvalitní hráče soupeře. Vynikající výkon jako obvykle podal brankář Štůrala. Na konci jsme si situaci zkomplikovali vyhozením puku a Ústí jsme nabídli přesilovku šesti proti čtyřem. Nebýt tohoto oslabení, nemusel být závěr tak hektický.
Miloslav Hořava (HC Slovan Ústečtí Lvi): I přes porážku musím hráče pochválit, odvedli maximum. Jenom jsme nedali potřebné góly, což se v hokeji občas stává. Vrchlabí hrálo výborný defenzivní hokej. Celý zápas jsme byli lepší, a to nepřeháním. Dnes nám nešly přesilovky. Inkasovaný gól byl nešťastný, ale nedělám z něj vědu. Salfický nechytal proto, že ho zastihl pokles výkonnosti. Musí na sobě zapracovat. Na jeho pozici v mužstvu se ale nic nemění. Orct je k dispozici pouze v případě uvolnění z Kladna. Škoda, že jsme nevyhráli hlavně kvůli divákům, kteří byli výborní.