Havířov - K utkání 21. kola I. hokejové ligy ČR odcestovali ústečtí hokejisté na led AZ Havířov. Svěřenci Miroslava Macha a Tomáše Mareše zápas výborně začali, když vedli po třiadvaceti minutách 3:0 a domácí byli nuceni dokonce vystřídat brankáře. Čerstvý Lukáš Daneček se stal překážkou pro Slovan, kterému se nezadařilo v závěru řádné hrací doby, kdy si Havířov vynutil prodloužení. V nastaveném čase byli úspěšnější hráči Havířova, kteří po necelých třech minutách rozhodli o dělbě bodů.
st 5. 11. 2014, K&K PNEU Aréna, Havířov
AZ Heimstaden Havířov
5:4pp 0:1, 2:2, 2:1 - 1:0

Branky a nahrávky: 30. Jiránek (Repe, Fořt), 31. Jakúbek (Maruna, Šlahař), 56. Šlahař (Říčka, Matějíček), 56. Matějíček (Říčka), 63. Fořt (Jiránek) – 5. Budínský (Kloz, Vágner), 22. Kolafa (Roubík, Rod), 23. Kloz, 51. Budínský (Kloz, Pořický). Rozhodčí: Doležal – Reich, Polák. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 2 121. Střely na branku: 40:30 (14:8, 15:10, 10:9 - 1:3). Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4, 5:4.

AZ Heimstaden Havířov: Matoušek (23. L. Daneček) – Matějíček, Foltýn, Krisl, Graca, Lenďák, Bezuška, Repe – Jiránek, Kolouch, Fořt – Jakúbek, Šlahař, Klimša – Říčka, Pechanec, Tomi – Fejko, Maruna, Sztefek. Trenéři: Jan Daneček st., Tomáš Potěšil.

Ústecký Slovan s.r.o.: Volke - Kolafa, Holomek, Vl. Brož, M. Vágner, K. Černý, Smetana, do 40. M. Zdvořáček - D. Tůma, Roubík, Rod - Budínský, J. Kloz, Pořický - Gengel, Baránek, P. Přeučil - do 40. Suchan, do 40. Vávra, do 40. Kuchynka. Trenéři: Miroslav Mach, Tomáš Mareš.

Už po necelé minutě hry dostal AZ k dispozici přesilovku, protože Pořický se provinil sekáním. Havířovští však v ní nebyli moc nebezpeční a tak na trestné vydržel celé dvě minuty. To naopak hosté byli směrem dopředu nebezpeční poměrně dost a v 5. minutě za to byli odměněni vedoucí brankou. Vít Budínský se dostal k puku v ideální pozici mezi kruhy a přesnou střelou k tyči překonal Matouška – 0:1. O minutu později se už už rýsovala velká šance Havířova, ale mladíček Fejko, nezpracoval po chybě hostující obrany dobře puk, a tak jej nemohl ani přihrát na zcela volného Marunu. Chvíli na to šel na trestnou další ústecký hráč, ale ani ve druhé přesilovce se havířovští neprosadili.

Srovnat pak mohl Pechanec v 10. minutě, ovšem jeho střela švihem se odrazila od Volkeho nad bránu. Ve 13. minutě podnikl rychlý výpad do obrany Ústí Fořt, ale Volke puk z jeho hole včas zachytil. Na druhé straně Klozova pohotová střela z dobré pozice těsně minula Matouškovu branku. Havířovská snaha o vyrovnání pokračovala souhrou Říčka-Pechanec nebo Marunovým pokusem po vyjetí z poza branky – Volke vše vyřešil. Závěr třetiny už byl sice zcela pod taktovkou AZetu, ale vyrovnání se tribuny nedočkaly. V největší šanci se zjevil nejprve zcela sám Fejko, jehož bekend však narazil na gólmanův beton a pak ještě Jiránek, který neusměrnil puk do poloodkryté branky.

Jestli chtěli domácí srovnat skóre na začátku druhé třetiny, tak se jim přihodil pravý opak. Nejprve totiž za 5 vteřin využil Slovan svou první přesilovku, když se Tomáš Kolafa od modré trefil přesně k tyči a za necelou minutu vystihl chybu v havířovské rozehrávce Jan Kloz a svůj nájezd zakončil bezchybnou kličkou a bekhendovou střelou do šibenice. Stav 0:3 znamenal nejen studenou sprchu pro havířovský tým, ale také konec pobytu v brance pro Petra Matouška, kterého nahradil Lukáš Daneček.

Ve 27. minutě šel na trestnou hostující Přeučil a před Volkeho brankou to hodně hořelo. AZetu však nestačila ke skórování ani „čtyřšance“, korunovaná Jakúbkovou střelou do tyče. Až ve 29. minutě se zblízka trefil Tomáš Jiránek a odčaroval tak Volkeho svatyni. Hned za minutu se po dalším velkém náporu radovali domácí opět. Tentokrát využil příhru z poza branky Martin Jakúbek a bylo to 2:3. Hosté si v reakci na tyto slepené branky vzali oddechový čas, jenže nápor AZetu to neotupilo. V následné přesilovce totiž mohl srovnat Repe, kterému zabránila na poslední poslat puk do prázdné branky jen jedna z ústeckých holí.

Hosté se do šance dostali po dlouhé době až ve 35. minutě. Šikovný Roubík se krásně uvolnil z těsného bránění a nadvakrát prověřil pozornost Lukáše Danečka. V závěru třetiny hrál AZ svou další přesilovku. Největší šanci v ní však měl Slovan, protože obránce Krisl zlomil při své střele na modré hůl a vyslal tak do brejku Tůmu. Toho však vychytal výborný Daneček. V poslední půlminutě se ještě mohlo měnit skóre na obou stranách. Pechanec se jako buldok prodral z poza branky před Volkeho, avšak ten svou svatyni s vypětím všech sil uhájil. Stejně tak na druhé straně Daneček špičkou betonu zamezil skórovat Holomkovi.

Třetí třetinu zahájili přesilovkou hosté. Nehráli ji vůbec špatně a Daneček se měl co ohánět. V největší šanci byl kanonýr Roubík, jehož basebalový pokus však skončil u domácího gólmana. Pak se dvakrát blýskalo před brankou Slovanu. Nejprve mohl dokončit souhru Maruny s Jakúbkem Šlahař a pak se krásně do šance prokličkoval Pechanec. Při zakončení byl faulován, a ani tuto přesilovku AZ nevyužil. Ve 48. minutě zůstal zcela sám mezi kruhy Říčka. Jeho střela švihem proletěla těsně nad Volkeho břevnem. Nevyužité šance Havířov hodně mrzely. V 51. minutě dostal přihrávku z poza branky Vít Budínský švihem poslal puk do šibenice – 2:4.

V další pětiminutovce se na ledě nic zajímavého nedělo. Hosté drželi puk a AZ se nemohl dostat do šancí na snížení. Až necelých 5 minut pře koncem se ve své šesté přesilovce domácí konečně dočkali jejího využití. To Jakub Šlahař tečoval bombu od modré přesně do ústecké šibenice. Za 25 vteřin už bylo vyrovnáno. Říčka vyhrál buly, a Martin Matějíček poslal puk čistým průstřelem za Volkeho. Dramatická koncovka však gradovala dál. Daneček dostal trest za podražení a v následné přesilovce hostů mohly rozhodnout oba týmy. Střely ústeckých však skulinku v gólmanově postavení nenašly, zatímco únik Sztefka skončil střelou těsně nad.

A tak se šlo do prodloužení. To dlouho nenabídlo nijak exkluzivní podívanou. Až dvě minuty před jeho koncem vybojoval puk v útočném pásmu Tomáš Fořt, dvakrát si ho vyměnil s Tomášem Jiránkem a po vyšachování obránců i Volkeho jej poslal popáté do zcela odkryté klece. AZ tak dokonal gólový obrat a v krásném zápase zdolal Slovan 5:4 v prodloužení.

Tomáš Potěšil (AZ Havířov): "V dnešním utkání bych nepočítal body, ale to, že se kluci dokázali neskutečně zvednout. Zápas bych rozdělil na dvě poloviny. Do první jsme nastoupili laxně pod dojmem dobré vítězné série. Špatný výkon týmu jsme chtěli oživit, proto jsme hru stáhli na tři lajny. Za tu výhru si zaslouží tým absolutorium."

Tomáš Mareš (Ústí nad Labem): "Po nepovedeném utkání v Chomutově jsme zde chtěli přijet pro body. Po takovémto průběhu utkání je pro nás bod málo. Do poloviny utkání se nám dařilo hrát skvěle střední pásmo. Upozorňoval jsem hráče, abychom po obdrženém gólu zbytečně nebláznili, ale to se nakonec nepodařilo."