Jihlava - Málokterý příznivec ústeckého hokeje čekal, že čtvrtfinálová série play-off s Duklou Jihlava skončí ve prospěch Lvů 4:0 na zápasy. Svěřenci Jaromíra Šindela, Jiřího Mičky a Tomáše Mareše mohou po vydařeném čtvrtém utkání série na Horáckém zimním stadioně vyhlížet soupeře do druhého kola vyřazovacích bojů. Žlutomodří ukončili čtvrtfinále těsným vítězstvím 3:2 a využili tak už první ze čtyř mečbolů.
út 26. 2. 2013, Horácký zimní stadion
HC Dukla Jihlava
2:3 0:2, 1:1, 1:0

Branky a nahrávky: 31. Zeman (Hodek), 60. Zeman (Filip) - 1. Roubík (Martin Frolík), 11. Pavlík (Laš), 32. Černý (Roubík). Rozhodčí: Souček, P. Würtherle - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 1 428. Střely na branku: 25:23. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3. Konečný stav série: 0:4 na zápasy.

HC Dukla Jihlava: Rittich - Zadražil, Jícha, Dobrovolný, Jaroš, Kolda, Ficenc, Štebih - Hodek, Velecký, Maliník - Prokš, M. Filip, M. Jeslínek - Zídek, Pěška, Pekárek - Mikeš, A. Zeman, Kuřítko

Ústecký Slovan s.r.o.: Koutský - F. Pavlík, Špelda, K. Černý, Sklenička, Vobořil, Šmach - Martin Frolík, Roubík, Laš - M. Čermák, T. Sýkora, P. Přeučil - R. Kovář, Lapšanský, Daniel Boháč - D. Tůma, Matai, Rod

Jihlavští hokejisté prožili hororový vstup do utkání. Ústí stačilo k otevření pouhých 11 vteřin, neboť „námaz“ domácí defenzivy potrestal po Frolíkově přihrávce Jaroslav Roubík – 0:1. Duklu brzké inkasování zaskočilo, zbraně však svěřenci Petra Vlka nesložili. Naráželi ale na neprostupnou defenzivu Slovanu. Kýžené ovoce nepřinesla ani přesilová hra, kterou borci v žlutomodrých dresech bez potíží ubránili. V čase 10:29 udeřili Severočeši podruhé. Filip Pavlík projel do útočného pásma a ranou z pravé strany hrací plochy vymetl šibenici Rittichovy svatyně – 0:2. V 16. minutě dostali možnost přesilové hry také hosté, leč naložili s ní prachbídně. Podobně se vedlo i Dukle, která si navíc přenesla početní výhodu do prostřední periody.

Do druhé třetiny vlétla domácí družina mnohem aktivněji, místy se rovněž dařilo prorážet tuhý obranný val hostí. Velkou příležitost ke snížení měl zhruba na přelomu utkání Michal Velecký. Jeho nebezpečnou ránu ale Koutský s vypjetím všech sil zlikvidoval. Při následné dorážce Romana Mikeše stálo při hostech štěstí, talentovaný forvard trefil břevno. Zanedlouho se již ale skóre měnilo. Chytrou přihrávku Daniela Hodka zužitkoval do odkryté klece Adam Zeman – 1:2. Jihlavská část ochozů Horáckého zimního stadionu se však neradovala příliš dlouho, za necelou minutu totiž opět navýšil vedení Lvů nenápadnou ranou od modré čáry Kamil Černý – 1:3. Více se ve druhé části neudálo.

Hned v úvodu třetí části měla Dukla solidní příležitost k vyrovnání. Václav Jaroš ale ve vlastním oslabení z mezikruží minul. Následující minuty projevovali domácí velkou míru snahy, která však na zkušený Slovan nestačila. Červenožlutým ubíhal čas velmi rychle. Utkání nabídlo dramatické vyvrcholení. Jihlavský lodivod Petr Vlk si vyžádal zhruba tři minuty před koncem duelu oddechový čas, načež David Rittich rovnou zůstal na střídačce. Hosté pak měli možnost zakončit do prázdné brány, to se jim ale i díky obětavému pádu jednoho z domácích hráčů nepodařilo. Dukla se toužebně očekávané branky dočkala necelou minutu před závěrečnou sirénou. Adam Zeman trefil břevno, od něhož se kotouč odrazil za brankovou čáru a následně ven. Rozhodčí poté po delší poradě branku uznali – 2:3. Tímto výsledkem utkání skončilo.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): "Z naší strany přišla individuální chyba, kterou soupeř potrestal. Soupeř využil toho, že má mnoho zkušených hráčů. Gól v jedenácté vteřině se samozřejmě projeví na psychice týmu. I branka v oslabení - to jsou věci, které by se neměly stávat. Prohrávali jsme 0:2, ale dostali jsme se do zápasu i přes to, že jsme nehráli úplně v pohodě. Ale střela zápěstím od modré s přiklepnutím vlastního hráče, která se dostala do branky, zase ten vítr z plachet vzala. My se strašně nadřeme na branku, ale dostáváme laciné góly. Bojujeme, ale když je potřeba dát do hry trochu hokeje, tak to nám tam chybí."

Jaromír Šindel (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Zápas pro nás začal ještě lépe, než jsme si představovali, gól v jedenácté sekundě! Naši zkušení hráči Frolík s Roubíkem si tu šanci ponechali a využili ji. To byl první zlomový bod. Šli jsme do vedení o dvě branky, a pak už jsme to kontrolovali. I když jsme to domácím "chtěli darovat" na chvíli zpět, oni toho nevyužili - naštěstí pro nás. Myslím si, že tím jsme rozhodli celou sérii."