Ú s t í n/L. - Ve 29. kole zavítali Ústečtí Lvi na led jedenácté Olomouce. Úvodní třetina byla zcela vyrovnaná a šance viděli diváci na obou stranách. Nakonec se Slovan ujal vedení díky Macháčkově přesilovkové střele, který se trefil v ústeckém dresu poprvé v letošní sezóně. Druhá třetina se odehrála ve stejném duchu jako první – a opět to byli Ústečtí, kteří dokázali využít početní výhodu. V závěrečné třetině se sice domácím podařilo snížit, ale výhru pojistil hostům Jan Heřman - 1:3.
st 3. 12. 2008
HC Olomouc
1:3 0:1, 0:1, 1:1

Branky a nahrávky: 49. Řípa (Mikel, Kříž) - 16. Macháček (Něměček, Sklenička), 25. Špirko (Heřman, Kloz), 54. Heřman (Klobouček). Rozhodčí: Minář - Klein, Novák. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:2. Diváci: 500. Střely na branku: 43:30. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.

HC Olomouc: Kameš, Ministr, Smejkal, Beroun, Čuřík, Brančík, Řípa, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Janáček, Kříž, Vyrůbalík, Sakrajda, Nedbálek, Ostrčil, Vlk, Bartoň, Rýgl, Žajgla, Mikel

Ústecký Slovan s.r.o.: Orct - Klobouček, Pojkar, Němeček, Macháček, Tůma, Bolf, Zeman - Janků, Pazourek, Prorok, Heřman, Špirko, Šaffer, Šagát, Mikulík, Sklenička, Kloz, Hanzl

Po úvodní oťukávané, kdy si obě mužstva spíše zkoušela přechod přes střední pásmo, přišla v 5. minutě olomoucká přesilovka. Vyloučení Proroka ale zůstalo nepotrestáno a Orct v ústecké bráně řešil spíše propagační pokusy Kříže a Brančíka. Vyrovnaná hra na obě strany poté pokračovala, v 8. minutě sahal po brance Sakrajda, jenže ústecký gólman nechal betony pevně přilepené u své levé tyče. O minutu později si sekerou řekl o vyloučení Šaffer, jenže Mora jen dvě minuty hledala prostor ke střele. Po návratu vyloučeného hříšníka zahřmělo na obou stranách, napřed si výborně zpoza brány vybruslil Sakrajda, následně na druhé straně svižnou střelou protáhl Kameše Šagát. V 16. minutě hráli přesilovku Ústečtí a dlouho to vypadalo na marné dobývání pásma. Nakonec se Slovanu přeci jen podařilo dostat do pásma, od modré bez přípravy po Němečkově pasu napřáhl Petr Macháček a prostřelil vše, co mu stálo v cestě 0:1. Do sirény si ještě oba gólmani připsali po vážnějším zákroku, olomouckou snahu o vyrovnání korunoval střelou Ministr, na druhé straně zakončoval protiútok jedovatou ranou Hanzl.

Druhou třetinu začínala Mora přesilovkou, hned v úvodu totiž podrážel Řehoř. Brančík dokázal vymyslet zlatou parketu pro Davídka, jenže Orct předvedl učebnicový přesun od tyče tyči a navíc vystřihnul bleskový semafor. Od 24. minuty šli do početní výhody hosté, pozornému oku hlavního Mináře totiž neušel Ministrův háček. Ústí opět trestalo, Kameš stačil jen před sebe vyrazit ránu Heřmana, pozičně výborně byl postaven Rastislav Špirko, který pohodlně kotouč pověsil pod víko olomoucké brány 0:2. Ministr se na led vrátil jen na malý moment, po vysoké holi musel opět na trestnou. Zde si olomoucký forvard mohl oddychnout celé dvě minuty, Ústí bylo tentokráte bezzubé. Následovaly opět přestřelky na obou stranách, za Ústí pálil Bolf, z olomoucké vlny pak vystartoval k nájezdu Smejkal a Orct se musel odhodlat doslova k tygřímu skoku. Přelévaná pokračovala jen s tím rozdílem, že se vzdálenosti střelců od brány začaly prodlužovat. Ve 37. minutě měla Mora možnost hrát po vyloučení Pojkara a Kloboučka 27 vteřin proti třem, jenže Ministr v rozhodujícím okamžiku netrefil skákající touš. Navlas stejně dlouhou výhodu poskytnul o malou chvíli později Olomouci ještě hákující Janků. Jenže domácím nebylo přáno i přes dobré příležitosti. V samotném závěru si do šance nabruslil ještě Zbořil, jeho střela sice měla dosti důrazu, ovšem scházela přesnost.

Začátek posledního dějství se odehrával převážně ve středním pásmu, poté se aktivity chopila Mora, střely Rýgla a Řípy však nenadělaly gólmanovi hostí výraznější problémy. Olomoucký vzrůstající tlak zastavila dvojice po sobě následujících faulů, a tak celých 90 vteřin sledovali Beroun s Rýglem, jak se trojice spoluhráčů odolává dvojnásobné ústecké přesile. Olomoucké bránění bylo úspěšné, navíc i Mora mohla vzápětí kombinovat v přesilovce, neboť ze strany hostí přišel faul od Pazourka. Domácím se podařilo prosadit až těsně po skončení přesilovky. Rýglovu ránu od modré přesně k tyči tečoval Jiří Řípa 1:2. Trestná lavice nezůstala chladnout dlouho, deset minut před poslední sirénou ji obsadili Brančík za hákování a Heřman za přifilmování pádu. Hra ve 4 na 4 se ale obešla bez jakéhokoliv vzrušujícího momentu. V končící 54. minutě se po dlouhém obléhání ústecké branky dostal kotouč do středního pásma, tam se ho zmocnil Jan Heřman a ranou z jízdy propálil Kameše 1:3. Branka, která přišla jako blesk z čistého nebe ale olomoucké snažení nepoznamenala. Hned vzápětí totiž zkoušel z mezikruží Orctovu pozornost Davídek. Nepřesné byly i další olomoucké pokusy, navíc hosté hrozili neustálou připraveností k brejkům. V 58. minutě Lvům právě nájezd dva na jednoho nevyšel, Špirko nahrával až do druhé vlny na obsazeného Kloze. Samotný závěr zápasu už se pouze dohrával.

Miloslav Hořava (HC Slovan Ústí nad Labem): „Bylo to dobré utkání se šancemi na obou stranách. K nám se přiklonilo štěstí, výborný výkon podal Zdeněk Orct, který nás podržel zejména ve druhé třetině, kdy jsme hráli mnohokrát v oslabení na navíc ještě ve třech. Držel nás pochopitelně celý zápas, ale právě v těchto chvílích to bylo nejdůležitější, že jsme neinkasovali. Jsem rád, že jsme zápas vyhráli, Olomouc už u nás potvrdila, že je schopna hrát velice dobře.“

Petr Fiala (HC Olomouc): „Už ze statistik vyplývá, že zápas rozhodly přesilovky. My jsme ty naše neodehráli tak dobře, jako hosté, kteří vlastně hned dvě první početní výhody proměnili. Když už vedli 0:2, tak hráli opatrný hokej, častokrát jen vyhodili kotouč do středního pásma a my jsme museli hrát do plných. Přesto jsme si vytvořili šance, ale pak jsme je zbrklostí či nedůrazem a i vynikajícím výkonem hostujícího gólmana nedokázali proměnit. V momentě, kdy hosté zvýšili na 1:3, tak už se zápas jen dohrával. Z našeho pohledu jsme nehráli špatně, musíme brát v potaz kvalitu soupeře. Takhle bychom měli hrát i s ostatními soupeři a pak bychom body udělali. Bohužel, dnes to na Ústí nestačilo.“