Havířov - Na cestu z utkání 42. kola WSM Ligy nebudou ústečtí hokejisté vzpomínat v dobrém. Slovan zápas dobře nezačal, i když první třetina góly nepřinesla. V prvních deseti minutách druhé části Severočeši třikrát inkasovali a museli dohánět náskok soupeře. Havířovu se přiblížili na rozdíl jediné branky, v jednapadesáté minutě ale domácí znovu odskočili do dvoubrankového vedení. Za necelé dvě minuty vykřesal naději pro Ústí nad Labem David Tůma, závěrečný time-out ani power-play již srovnávací trefu nepřinesla. Všechny tři góly vsítili žlutomodří v početní převaze.
st 20. 1. 2016, K&K PNEU Aréna
AZ Heimstaden Havířov
4:3 0:0, 3:1, 1:2

Branky a nahrávky: 26. Štumpf (Kotala, Pechanec), 27. Pechanec (Maliník, Krisl), 30. Kalus, 51. Krisl (Kotala, Gřeš) – 37. Brož (Tůma, Roubík), 41. Tůma (Roubík), 53. Tůma (Kloz, Chalupa). Rozhodčí: V. Fiala – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 8:9, navíc Mazanec (HAV) OT DKU [NESP] – Chalupa (UNL) TS [PODR]. Využití: 2:3. Diváci: 1 725. Střely na branku: 46:34 (15:8, 19:16, 12:10). Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:3.

AZ Heimstaden Havířov: Matoušek – Krisl, Lenďák, Bahounek, Mazanec, Graca, Punčochář – Maliník, Pechanec, Štumpf – Okál, Hudeček, Kanko – Kalus, P. Sedláček, Kotala – Matějek, Bednář, Gřeš. Trenéři: Štefan Mikeš, Martin Janeček.

Ústecký Slovan s.r.o.: Volke – Vl. Brož, Chalupa, Bernad, Holomek, Hes, do 20. Smetana, Skočovský – D. Tůma, Roubík, J. Kloz – Tenkrát, Melka, D. Merta – Dalecký, Gengel, Kuchler – Čurda, Křivohlávek. Trenéři: Miroslav Mach, Tomáš Mareš.

AZ se musel pro dnešní zápas obejít bez brankáře Laca, který dostal jednozápasový disciplinární trest a v brance tak nastoupil Petr Matoušek. Domácí začali zostra a už v polovině 2. minuty si vypracovali první velkou příležitost. Sedláček se dostal ke střele z mezikruží, ale jeho střelu, stejně jako následnou dorážku Kanka zlikvidoval strážce ústecké branky Volke.

Hosté čekali na brejky, až z jednoho z nich zahrozil v 5. minutě Tenkrát, ale i Matoušek byl na místě. Aktivní domácí se dostali do další šance v minutě dvanácté. Okál s Hudečkem si v situaci 2 na 1 krásně vyměnili puk, ale Okál na Volkeho nevyzrál.

Gól mohli vstřelit Havířovští paradoxně při vlastním oslabení v 18. minutě. V něm nejprve Matoušek vychytal Kloze a pak v přečíslení Pechanec nenašel mezírku mezi betony hostujícího gólmana. Do dobré příležitosti se dostal po návratu z trestné i domácí kapitán Krisl, ale z křídla mířil nad. Nicméně vzápětí šel na lavici hanby znovu a v poslední minutě tak musel Matoušek ještě řešit nebezpečnou střelu Bernada od modré.

Jestliže 1. třetina skončila poprvé v této sezoně mezi Havířovem a Ústím bez branek, v té druhé už se gólově urodilo. Skóre otevřeli ve 26. minutě domácí, kteří sice nejprve nevyužili přesilovku při vyloučení Roubíka, protože Pechanec v největší šanci trefil tyč. Ale hned tu další, když byl na trestné Chalupa, už ano.

Volkeho překonal mezi betony prudkou střelou z kruhu Daniel Štumpf. Neuplynula ani minuta a AZ vedl o dvě branky, když si Antonín Pechanec našel na brankovišti volný puk a dorazil jej za ústeckého gólmana. Hosté mohli srovnat ve 29. minutě, ale Skočovského doslova vychytal parádním zákrokem Matoušek.

V polovině zápasu naopak na druhé straně využil Marek Kalus zaváhání Chalupy, který ztratil puk u své branky, a střelou nad Volkeho rameno zvýšil na 3:0. Poté jsme sledovali tak trochu festival nevyužitých šancí. Merta v samostatném úniku trefil jen Matouška. Okál byl na druhé straně ve stejné situaci faulován, a i když své trestné střílení provedl šikovně, Volke se u tyčky natáhl betonem co to šlo a nenechal ani mezírku.

Další gól tak byl k vidění ve 37. minutě. To Vladimír Brož v přesilové hře vystřelil od modré čáry a puk prošel až do sítě. Do konce třetiny ještě mohlo padnout po jedné brance na obou stranách, ale závar na havířovském brankovišti vyřešil Matoušek a Okála v dalším průniku vychytal opět Volke.

Jestliže v polovině utkání to vypadalo na jasnou záležitost domácích, na začátku třetí třetiny už to bylo jiné. Hosté totiž využili díky Davidu Tůmovi bleskově svou další přesilovku a snížili na 2:3. Slovan měl následně trochu více ze hry, ale brzdily ho fauly a vyloučení. Celkem šli jeho hráči na trestnou čtyřikrát za sebou, a i když Volke dělal co mohl, a zachránil svůj tým při šancích Gřeše a Krisla, nakonec nestačil na bombu Jiřího Krisla v 51. minutě – 4:2.

Jenže za necelé dvě minuty to bylo opět jen o gól. V pořadí třetí přesilovkovou branku Ústí nad Labem vsítil opět David Tůma. Závěr zápasu tak byl velmi dramatický. Domácí mohli zvýšit Pechancem, naopak Slovan tlačil při vyloučení Mazance. Sáhl i po odvolání brankáře, ale domácí obrana v čele s Matouškem už jim skórovat nedovolila. AZ tak zdolal v sezoně Slovan potřetí, tentokrát 4:3.

Martin Janeček (AZ Havířov): „Dnešní zápas už byl v polovině druhé třetiny víceméně rozhodnutý za stavu 3:0. Vlastní nedisciplinovaností jsme ale soupeři dali šanci na srovnání. Mrzí mě to jako trenéra, že jsme byli hodně vylučovaní a neudrželi jsme místy nervy na uzdě. Za stavu 3:2 jsme se ale probudili, zabrali a zápas dohráli do vítězného konce.“

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústí nad Labem): „Vracíme se bez bodu, nemůžeme být v žádném případě spokojeni. Utkání rozhodla pasáž mezi 26. a 30. minutou, kdy jsme dostali tři góly. Poté jsme se vrátili do zápasu dvěma brankami, ale přišla tři naše vyloučení a právě ve třetím jsme dostali čtvrtou branku. Následně jsme využili třetí přesilovku, ale to bylo vše. V závěru jsme zkoušeli power-play, ale neúspěšně. Prohráli jsme čtvrté utkání v řadě, situace začíná být kritická, ale budeme bojovat dál. Abychom se dostali na vítěznou vlnu, tak se někteří hráči musí strašně rychle probrat. Výkony, které předvádějí, neodpovídají jejich schopnostem.“