Ú s t í n/L. - Dva domácí zápasy - dvě výhry. Ústecký Slovan na vlastním stadionu znovu nezaváhal a po domácí výhře nad Mostem dokázal přehrát i Havířov a spravit si chuť po sobotní porážce v Jihlavě. Za Ústí se trefilo sedm různých střelců a Slovan porazil havířovský AZet 7:4.
po 14. 9. 2015, Zimní stadion Ústí nad Labem
AZ Heimstaden Havířov
7:4 1:1, 5:0, 1:3

Branky a nahrávky: 18. Tůma (Roubík, Smetana), 22. Kuchler (Rys, Vágner), 23. Křivohlávek (Navarra, Gengel), 28. Kubica (TS), 35. Smetana (Tůma, Kloz), 37. Roubík (Smetana, Kurka), 46. Rys (Macek, Kubica) – 18. Maliník (Bahounek, Kalus), 42. Kanko, 44. Ostrčil (Pechanec, Maruna), 55. Kanko (Pechanec, Maruna). Rozhodčí: Grech – Toman, Kokrment. Delegát: Jirka. Vyloučení: 10:12, navíc Maliník (HAV) TS. Využití: 3:2. Diváci: 782. Střely na branku: 29:33 (9:12, 14:6, 6:15). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 6:1, 6:3, 7:3, 7:4. Zakázaná uvolnění: 4:1. Ofsajdy: 2:1. Vyhraná vhazování: 33:32 (8:11, 12:12, 13:9). Nejlepší hráči: Ondřej Smetana - Petr Kanko.

Ústecký Slovan s.r.o.: Soukup (Lavinger) – Kurka, Smetana, Macek, M. Vágner, Bernad, Hes, Skočovský – D. Tůma, Roubík, J. Kloz – Rys, Kubica, Kuchler – Křivohlávek, Gengel, Navarra – D. Novák, O. Kopta II. Trenéři: Miroslav Mach, Tomáš Mareš.

AZ Heimstaden Havířov: M. Svoboda (od 23. Matoušek) – Korím, Lenďák, Krisl, Bahounek, M. Mazanec, Ostrčil, Bail – Kalus, Maliník, A. Staněk – J. Bárta, Pechanec, Sztefek – Kanko, P. Sedláček, Maruna – Matějek, M. Rimmel, Kurovský – L. Bednář. Trenér: Štefan Mikeš.

Úvodní vhazování vyhráli Havířovští a zahájili útočnou akci, která však skončila neúspěšně. Ve třetí minutě byl vyloučen hostující Mazanec, ale Ústečtí tuto početní výhodu nevyužili. Hru ve čtyřech si vyzkoušel o chvíli později také Slovan, ale ani Slezané přesilovou hru nezužitkovali. Skóre zápasu mohl otevřít Krisl, jeho střela od modré ale pouze orazítkovala tyčku Soukupovi klece. Dvě minuty před první sirénou byl odeslán za katr Sztefek.

Vhazovalo se před Svobodou. Jaroslav Roubík vyhrál buly a puk poslal před branku, kde stál David Tůma a ten střelou z první poslal Severočechy do vedení 1:0. Radost domácích ale netrvala dlouho, protože už o čtrnáct vteřin později vyrovnal Roman Maliník a upravil skóre na 1:1. Do konce třetiny se již nestalo a po první části byl stav 1:1.

Do druhé periody vstoupili aktivněji domácí, kteří se dostali až před Svobodu, ale puk za jeho záda neprocedili. Maliník fauloval a domácí získali početní výhodu. A tu využili. Jiří Rys našel za bránou Jiřího Kuchlera a ten střelou z boku propasíroval kotouč do klece AZetu. Ústečtí se tak dostali znovu do vedení, 2:1. Skóre se měnilo znovu o necelou minutu později, když poskakující kotouč doklepl do brány Jan Křivohlávek. Modrožlutí tak navýšili náskok na 3:1. Hostující gólman Svoboda opustil klec a vystřídal ho Matoušek.

Bílomodří okupovali obranné pásmo Slovanu. Na druhé straně modrožlutí úřadovali před Matouškem. Slezané se na delší dobu usadili před Soukupem, ale gól nevsítili. Naopak faulovali, nařízené trestné střílení Zdeněk Kubica proměnil a poslal Ústecké do vedení 4:1. Stav se měnil znovu šest minut před druhou sirénou, když David Tůma našel rozjetého Ondřeje Smetanu a ten hostujícího brankáře propálil. Modrožlutí už tak vedli 5:1. Ale ani to nebylo ze strany Ústí vše. Ondřej Smetana nahrál do mezikruží Jaroslavu Roubíkovi a zaznamenal první trefu v letošní sezóně. Severočeši tak znovu zvýšili náskok na 6:1.

Třetí dějství začalo v mírnějším tempu a lépe ho odstartovali hosté. Petr Kanko se ocitl sám před Soukupem a střelou do pravého horního rohu brány snížil na 2:6. Hrálo se ve čtyřech na obou stranách a tento nestandartní počet dokázal Havířov využít. Antonín Pechanec nahrál před bránu Radimu Ostrčilovi a ten kotouč doklepl za Soukupova záda. Hosté tak snížili na 3:6. Stav na tabuli se měnil znovu o chvilku později, když Marek Macek přihrál do jízdy Jiřímu Rysovi, který propálil brankáře hostí. Modrožlutí už tak vedli 7:3.

Atmosféra na ledě začala houstnout a rozhodčí znovu vylučoval. Oba celky bojovaly o každý metr ledu. Havířovští zvýšili tempo a vyplatilo se. Na 4:7 snížil Petr Kanko, když dostal přihrávku od Antonína Pechance. Na ledě se strhla šarvátka a sudí vyloučil na každé straně dva hráče. Hra tak pokračovala čtyři proti čtyřem. Hráči Azetu se zkoušeli prosadit ze všech možných pozic, ale ústecký gólman jejich tlaku odolal. Do konce zápasu se již nic nestalo a tři body za výhru 7:4 zůstaly na severu Čech.

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí nad Labem): „My jsme dneska hráli jen druhou třetinu, kdy jsme dali pět gólů. Jinak byl zápas z naší strany špatný. Po druhé třetině jsme si v kabině řekli, že to v klidu dohrajeme. Nastoupíme a dostaneme dva slepené góly. Kdyby to bylo nějaké zkušené mužstvo, tak by nás třeba ještě porazilo. Tuhle chybu si musíme vyříkat a do příštího zápasu se ji vyvarovat."

Štefan Mikeš (HC AZ Havířov 2010): „Samozřejmě spokojeni nejsme, prohráli jsme. Ve druhé třetině jsme dostali pět gólů, které jsme si zasloužili. Nechci hovořit o tom zda byly náhodné či ne. Bylo to naší nedbalostí nebo nepozorností, nechali jsme se zbytečně vylučovat. Jednoduše ten zápas jsme nezvládli."