Litoměřice - Hokejisté z Ústí nad Labem zavítali v rámci třicátého kola WSM Ligy do nedalekých Litoměřic. Po odehraných čtyřiceti minutách bylo skóre vyrovnané, ale v poslední dvacetiminutovce Slovan o výsledku rozhodl pěti přesnými zásahy a Stadionu dovolil pouze jeden gól. Ústečtí si domů za čtyřbrankový rozdíl odvezli plný počet bodů.
so 5. 12. 2015, Kalich Arena
HC Stadion Litoměřice
2:6 1:1, 0:0, 1:5

Branky a nahrávky: 15. Švagrovský (Kopta, Troliga), 57. Nedvídek (Doležal, Beránek) – 15. Rys (Melka, Vágner), 44. Gengel (Dalecký, Andres), 50. Tenkrát (Roubík, Holomek), 52. Tenkrát (Roubík, Kloz), 59. Tenkrát (Vágner, Roubík), 60. Kuchler (Rys, Melka). Rozhodčí: Schmejkal – Bosák, Špringl ml. Vyloučení: 5:5, navíc Málek (LTM) 5 min. + OK [HRUB], navíc Sobotka (UNL) 5 min. + OK [HRUB]. Využití: 0:1. Diváci: 1 510. Střely na branku: 30:35 (13:8, 7:15, 10:12). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:6.

HC Stadion Litoměřice: Pavelka – D. Bílek, J. Šulc, D. Málek, Pavlas, Plášil, Hronek, Piegl – Kalla, Vantuch, Z. Doležal – P. Beránek, Nedvídek, M. Ondráček – O. Kopta I, Troliga, Švagrovský – Valášek, Berger, Michal Procházka. Trenéři: Miloš Říha, Daniel Tvrzník.

Ústecký Slovan s.r.o.: Soukup – Pohl, Holomek, Sobotka, M. Vágner, Vl. Brož, J. Látal, Smetana, Macek - Tenkrát, Roubík, J. Kloz - Rys, Melka, Kuchler - Dalecký, Andres, Gengel. Trenéři: Miroslav Miroslav Mach, Tomáš Mareš.

Zápas začal lépe pro Litoměřice. Kališníci byli aktivnější a hostující gólman Soukup musel krotit rovnou několik pokusů domácích. První oslabení zvládly Litoměřice na jedničku, soupeř se k první střele dostal až šest sekund před jejím koncem a po většinu přesilové hry jej kališníci drželi v jeho vlastním obranném pásmu. Chabý výkon v početní výhodě ale Ústí nabudilo. Slovan téměř okamžitě vstoupil do hry a po minutě vyrovnaného výkonu začal dokonce domácí zatlačovat na jejich třetinu.

V sedmé minutě převedl první z mnoha zákroků domácí gólman Jaroslav Pavelka, který střelu Antonína Melky vykopl betonem. O několik minut později se ukázali i kališníci – Lukáš Vantuch vystřelil z bezprostřední blízkosti a kotouč se od Soukupova betonu odrazil na hůl Jaroslava Kally, který opět trefil pouze výstroj ústeckého gólmana. Na druhé straně se před otevřenou klecí zjevil Tenkrát, avšak Pavelka stihl bleskurychle pokrýt volný prostor v brance a stav tedy zůstal nezměněn.

Nakonec se ale stejně první radovali hosté. Po střele Antonína Melky se kotouč odrazil přímo na hůl Jiřího Ryse, který neměl nejmenší problém uklidit kotouč do prázdné branky. Stačilo ale pouhých osmnáct sekund a bylo vyrovnáno. David Švagrovský se prosadil takřka identickým způsobem, jako jeho bývalý spoluhráč – 1:1. Stadion na závěr třetiny spálil dvě přesilové hry, které hosté díky výborné obraně přežili bez jakékoliv újmy.

Druhá část byla zpočátku vyrovnaná s šancemi na obou stranách, avšak po krátké době si Ústí vybudovalo menší převahu, kterou drželo až do konce zápasu. Ve čtyřiadvacáté minutě vyzkoušel Pavelkovu pozornost Jan Kloz, který se protlačil až před litoměřického brankáře. O čtyři minuty později našel Zdeněk Doležal v ideální pozici Jana Bergera, který si ale nestihl jeho nabídku zpracovat kvůli nátlaku hostujícího obránce.

Dva nádherné zákroky předvedl v následující minutě Jaroslav Pavelka – nejprve pokryl Roubíkův pokus z pravého kruhu, následně odpověděl na dělovku Jana Pohla ukázkovým semaforem. Ve třicáté druhé minutě měly blízko k druhému zásahu pro změnu Litoměřice. Kallovu přihrávku Doležalovi odrazil ústecký obránce v pádu zpět na hůl litoměřického kapitána, který se pokusil zakončit. Jeho střelu posléze dorážel i Lukáš Vantuch, ale ani on nebyl úspěšný.

Dvě stovky ústeckých fanoušků byli na nohou v čase 36:29. Slovanu se podařilo procpat kotouč za Pavelkova záda, ale rozhodčí tento zásah neuznali díky postavení útočícího hráče v brankovišti. Během následného přerušení silně strčil urostlý obránce Daniel Sobotka po krátké konfrontaci do domácího beka Aleše Pavlase, přičemž na Pavlasovu obranu bleskově vyrukoval Dominik Málek. Sobotka střet s Málkem rychle ukončil a oba borci si od sudích vysloužili tresty do konce utkání.

Třetí třetina patřila jasně ústeckým hokejistům. Tři minuty po zahájení poslední části napálil kotouč do horního růžku kališnické svatyně Ladislav Gengel, druhý a třetí zásah hostů si připsal Petr Tenkrát. Kališníci později snížili zásluhou Lukáše Nedvídka, ale nakonec jim to nebylo nic platné. Gólem do prázdné branky potvrdil ústecké vítězství Petr Tenkrát, čímž zároveň završil svůj hattrick. Skóre na konečných 2:6 pro hosty upravil třicet sekund před koncem Jiří Kuchler.

Miloš Říha (HC Stadion Litoměřice): „Ústí bylo aktivnější a své vítězství si zasloužilo. V první třetině jsme do zápasu vstoupili dobře a myslím si, že jsme hráli to, co jsme chtěli hrát. Bohužel nás poté zabrzdilo první vyloučení. Když se Slovan dostal do vedení, vyrovnali jsme. Ve druhé třetině už byl ale lepší. Lépe si držel kotouč a podařilo se mu nás zatlačit. Po jeho navýšení skóre na 2:1, se pro nás objevily tři šance, které skončily na brankové čáře. Následně se nám podařilo opět vyrovnat, ale v poslední třetině byl soupeř o tolik lepší, že výhra připadla jemu. Na druhou stranu jsme dnes neinkasovali tolik zbytečných vyloučení jako předtím. Zklamal mě spíše přístup některých našich hráčů.“

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí nad Labem): „Jsme velmi spokojení. Bylo to opravdu povedené derby se skvělou diváckou kulisou. Jedná se o náš zatím nejpovedenější venkovní zápas a myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě. Mohli jsme rozhodnout už v první třetině, kde jsme měli plno šancí. Před zápasem jsme ale měli obavy, protože s novým trenérem jsou Litoměřice na domácím ledě silnější. Na to jsme se ovšem připravili a podali jsme velmi dobrý výkon. Naši hráči si zaslouží pochvalu.“