B e r o u n - První bitva ve válce, kterou je semifinále play-off, vyzněla lépe pro domácí Medvědy. Utkání bylo ve znamení obou brankářů, berounského Kameše a jeho protějšku Zikmunda. Ani jeden z nich nedovolil protihráčům během základní hrací doby skórovat a tak přišlo na řadu prodloužení. Ale utkání musely rohodnout až samostatné nájezdy, ve kterých excelovali znovu muži v maskách. V jedenácti sériích samostatných nájezdů padlo pouze 5 branek, tu rozhodující vstřelil Gengel a poslal Berounské do vedení v sérii 1:0.
út 24. 2. 2004
Medvědi Beroun 1933
1:0sn 0:0, 0:0, 0:0 - 0:0

Branky: rozhodující nájezd Gengel. Rozhodčí: Hradil - Škach, Váňa. Vyloučení: 7:8, navíc Jech (BER) 10 min. Bez využití. Diváci: 2100

Medvědi Beroun 1933: Kameš - Jelínek, Vaněček, Ševc, Kašák, Jareš, Ovčačík, Čížek - Besser, Šinágl, Gengel - Frolík, Víšek, Eiselt - Horčička, Slížek, Novotný - Toma, Klimenta, Jech

Ústecký Slovan s.r.o.: Sáblík - Mrázek, Kočí, Pospíšil, Evan, Skuhrovec - Hodek, Koudelka, D. Tvrzník - Buďa, Lipina, Zdráhal - Appel, Kudrna, Sýkora

Slovan nastoupil do dnešního zápasu pouze s pěti obránci a třemi útočnými formacemi, i přesto dokázal prakticky během celého zápasu precizní obrannou hrou držet svého soupeře v bezpečné vzdálenosti od své branky.
První šanci v oboustranně opatrném úvodu utkání měl ve 4. minutě hostující Koudelka, kterému se po průniku kapitána Hodka ani na dvakrát nepodařilo zasunout puk za Kamešova záda. V úvodu 8. minuty se Lvům naskytla možnost první přesilové hry po faulu domácího kapitána Eiselta, než se však hosté dostali k nějaké solidní přesilovkové kombinaci putoval za katr i ústecký Hodek. Při zkrácené početní výhodě si Berounští vytvořili několik zajímavých šancí, za zmínku stojí především dva pokusy obránce Ševce. Po prvním se kotouč otřel o boční konstrukci branky, při druhém měl hostující brankář Zikmund notnou dávku štěstí, když se mu několikrát odražený kotouč podařilo na brankové čáře skrýt pod tělem. V dalším průběhu úvodního dějství pokračovalo čekání soupeřů na chybu a tak se další šance zrodila až v 15. minutě, kdy v další ústecké přesilové hře po nahrávce Hodka trefil Pospíšil pouze tyčku poloodkryté branky. Stejně neplodná byla i přes dlouhotrvající přesilovkový zámek další početní výhoda, kterou měli po faulu Budi tentokrát domácí hokejisté. Několika dobrými zákroky se vyznamenal Zikmund a v závěru oslabení dokonce vyslal perfektním pasem do samostatného nájezdu Hodka, který však ve vyložené šanci přestřelil a Kameš tak ani nemusel zasahovat.

Úvod druhé třetiny se podobal vstupu do zápasu a horké chvilky tak jako první zažil domácí brankář až ve 23. minutě, kdy hostující Lipina našel mezi kruhy Buďu. Kameš byl však u své pravé tyče včas a kotouč vyrazil do rohu kluziště. Medvědi poté začali pomalu přebírat aktivitu na své hole, výsledkem byl minutový zámek na rozmezí 25. a 26. minuty. Hostující obrana v čele s brankářem Zikmundem však odolala. Ve 28. minutě se před ústeckým brankářem neprosadil nejprve Novotný a po něm ani Slížek, jehož prudkou střelu lapil Zikmund efektním semaforem. Ve 29. minutě putoval za katr na 2+10 min. za vražení na hrazení domácí Jech, Lvi však s přesilovkou opět naložili trestuhodně a po další půlminutě byl vyloučen hostující Zdráhal. Na konci 32. minuty našlápl při další početní výhodě domácí Eiselt a jeho prudká střela z kruhu pro vhazování se zastavila až na spojnici ústecké branky. Obě mužstva se poté opět pilně věnovala defenzivě, hráči se prostřídali i na trestné lavici a tak za zmínku stojí až další šance domácího kapitána Eiselta, který v utkání hýřil aktivitou. V úvodu 40. minuty prověřil dělovkou po vyhraném buly hostujícího Zikmunda, jeho lapačka však znovu včas zastavila kotouč směřující do sítě.

Ve třetím dějství pokračoval oboustranně úporný hokej, se kterým vyrukovali na svého soupeře už od úvodního vhazování Ústečtí a domácí se tomuto stylu přizpůsobili. Oba týmy i nadále čekali na chybu, která se zrodila na holi ústeckého Daniela Tvrzníka, který v závěru přesilové hry na konci 44. minuty namazal ve vlastní třetině domácímu Horčičkovi. Lvi mohli za udržení bezbrankového stavu děkovat především brankáři Zikmundovi, který perfektním vyjetím zmenšil Horčičkovi střelecký úhel a na třikrát jeho šanci zlikvidoval. Obdobný kousek se odehrál o minutu později i na druhé straně kluziště. V roli chybujícího se tentokrát objevil obránce Ovčačík, jehož minelu nezužitkoval Buďa. Kameš byl včas svým betonem u pravé tyče a střelu vytěsnil mimo svou klec. V rozmezí 45. až 49. minuty jako by obě mužstva ještě více ožila a pokoušela se utkání rozhodnout v normální hrací době. Oba brankáři však byli při všech pokusech na svých místech a utkání tak neúprosně směřovalo do prodloužení. To se s také po uplynutí 60. minuty stalo skutečností, když se hra během závěrečných minut třetí třetiny odbývala v uctivé vzdálenosti od obou branek.

Podobný obraz hry mohli diváci sledovat i během desetiminutového prodloužení. Medvědi i Lvi měli během nastavení možnost jedné početní výhody. Z jejich hry však bylo patrné, že při přesilovce je lepší branku nedostat, než dát a tak i hrdinové zápasu, kterými byli bezesporu oba brankáři, měli před rozhodující částí zápasu relativně méně práce. Výjimkou mohl být nájezd 2 na 1 ústecké dvojice Daniel Tvrzník - Hodek v 65. minutě, který však skončil sraženou přihrávkou prvně jmenovaného v rohu kluziště. Když ani po sedmdesáti minutách nepadla v Berouně branka, došlo na pro hráče nepopulární, ale divácky atraktivní samostatné nájezdy.

Na úvodní nájezd se postavil domácí Víšek, střelou mezi betony však Zikmunda nepřekonal. První ústecký nájezd s přehledem střelou nad vyrážečku proměnil Daniel Tvrzník a tak byli na tahu domácí. Druhou sérii zahájil Horčička, který však střelou nad vyrážečku neuspěl. Stejně dopadl se svým blafákem na druhé straně Sýkora. Prvním hráčem, který překonal Zikmunda byl třetí domácí exekutor - kapitán Eiselt. Svůj blafák dokončil chladnokrevně střelou mezi nohy ústeckého golmana. Poté postupně Hodek, Novotný, Kudrna a Slížek bravurně zasahující brankáře nepřelstili a tak měl na holi rozhodnutí na závěr páté série hostující forvard Lipina. Kameše se mu perfektním blafákem již podařilo překonat, kotouč však skončil nejprve na pravé a v zápětí na levé tyčce a vyklouzl z branky.

Na řadu tak přišlo dalších pět sérií nájezdů při kterých již platilo pravidlo náhlé smrti. Své penalty postupně neproměnili Daniel Tvrzník, Eiselt, v sedmých pokusech Zdráhal ani Slížek, který trefil tyč a na druhé straně v osmé sérii kapitán Hodek. Úspěšný nebyl ani domácí Víšek stejně jako při devátých nájezdech Appel a Šinágl. V desáté sérii se k puku postavil opět Lipina a blafákem „ala Forsberg“ nedal jinak vynikajícímu Kamešovi sebemenší šanci - 2:1 pro hosty. Domácí útočník Horčička tak měl takříkajíc nůž na krku. Pokud by neproměnil, Ústečtí by slavili vítězství. Rychlou střelou mezi betony však zcela bez nervů Zikmunda prostřelil a tak se pokračovalo jedenáctou sérií. Domácí zaplněné ochozy rozjásal Gengel, který střelou k tyči překonal ústeckého brankáře a tak se tíha okamžiku přesunula na bedra Lvů, jmenovitě opět Petra Lipiny. Tentokrát byl však již Kameš proti a kotouč za svá záda nepustil. Berounští se tak mohli začít i se svými diváky radovat z prvního vítězství a do zítřejšího utkání budou nastupovat s přeci jen větším klidem než hosté.

Otakar Vejvoda (Beroun): Bylo to dramatické a zodpovědné utkání z obou stran s naší mírnou optickou převahou. Šancí jsme z té převahy vytěžili však velmi málo. Po defenzivně dobře zvládnutém utkání se čekalo na loterii - samostatné nájezdy, při kterých jsme měli více štěstí. Brankáře Kameše znám příliš dlouho na to, aby byl jeho dnešní výkon nějakým překvapením. Zařadil bych ho s nadsázkou mezi standardní. Dnes jsme si věřili a do zítřejšího utkání půjdeme se stejnými pocity. Pro vítězství uděláme maximum, jestli to bude stačit, to se ukáže až na ledě. Oba týmy jsou podle mého názoru výkonnostně vyrovnané a tak by mě vůbec nepřekvapilo, pokud by se série protáhla.

Vít Borůvka (Ústí n./L.): My jsme hráli přesně takovou hru, jakou jsme chtěli. Vycházeli jsme ze zajištěné obrany a hráli na brejky. Od té útočné fáze jsme asi čekali trochu víc, ale možná nervozita nám svazovala ruce. I přesto jsme si vypracovali tři vyložené šance, které se nám bohužel nepovedlo proměnit. Po tom, co utkání dospělo do samostatných nájezdů jsme věděli, že o výsledku bude rozhodovat štěstí a jakési momentální rozpoložení hráčů. Přiznám se, že jsem věřil, že po dvou zápasech tady v Berouně povedeme v sérii 2:0. Dnes to nakonec nevyšlo, ale pokud takový zodpovědný výkon zopakujeme i zítra tak věřím, že neprohrajeme. Potom se o vývoji semifinále můžeme bavit dál. V zítřejším utkání navíc za nás nastoupí obránce Staněk ze Slavie a útočníci Netík a Dragoun z Karlových Varů, resp. Sparty. Proto provedeme určité korektury v sestavě.