Ú s t í n/L. - Ani napočtvrté nedokázali Ústečtí Lvi sebrat body týmu HC MOUNTFIELD. V rámci 44. kola O2 extraligy však Ústečané lídra z Českých Budějovic řádně potrápili. Domácí se sice dostali do vedení už po 46 vteřinách, Slovan ale dokázal vyrovnat ještě v první části během oslabení. První tým tabulky se v početní výhodě opět dostal do vedení v prostřední části, na začátku třetí třetiny však po zaváhání domácí obrany srovnal Pavel Janků. Vyrovnaný stav nevydržel dlouho, hned za tři minuty využili domácí další přesilovku a vítězství už si utéct nenechali, když vteřinu před koncem upravili při power-play na konečných 4:2.
út 22. 1. 2008
HC Mountfield ČB
4:2 1:1, 1:0, 2:1

Branky a nahrávky: 1. Frolo (Sailer), 24. Vydarený (Šimánek), 45. Gřegořek (Vydarený), 60. Šimánek (Gřegořek) - 10. Martinec (Čaloun), 42. Janků (Pazourek). Rozhodčí: Husička - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 5:8, navíc Hořava (UNL) NESP 10 min. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5 109. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2.

HC Mountfield ČB: Chábera - Toman, Gřegořek, Vydarený, Macháček, Mucha, Bolf, Frolo, Sičák - Hudec, Hübl, Brabenec - Hřebej, Šimánek, Sailer - Veselý, Vak, Kůrka - Kotrla, Mertl, Květoň.

Ústecký Slovan s.r.o.: Zikmund - Gýna, Hořava, Zeman, Klobouček, Evan, Zápotočný, Zukal - Čaloun, Martinec, Mrázek - Janků, Pazourek, Hašek - Novák, Špirko, Nedorost - Šagát, Havel, Přeučil.

Pokud domácí fanoušci očekávali jednostrannou partii, brzy si mnuli ruce. Ve 46. vteřině předvedl MOUNTFIELD rychlý kontr. Sailer na útočné modré vybídl k brankové teči najíždějícího si Tomáše Frola, který otevřel skóre zápasu - 1:0. Pokud domácí fanoušci po úvodní brance očekávali útočnou smršť Budějovic, museli si brzy drbat hlavy.

Lvy brzké vedení Jihočechů do kolen neposlalo. Ve 4. minutě na modré čáře napřáhl František Mrázek, kterého návrat na mateřský led zastihl mimořádně vyhecovaného, a Chábera měl co dělat, aby jeho projektil lapačkou alespoň vyrazil. Ústečtí se v úvodní třetině vyrovnali bruslařsky a v 10. minutě i výsledkově. V té chvíli hráli domácí přesilovku, ovšem velice bídně. Razítko jejich přesilovkovému trápení poskytnul Tomáš Martinec, jehož v úniku 2 na 1 vyslal do gólové pozice Jan Čaloun - 1:1.

Inkasovaná branka MOUNTFIELDEM poněkud zamávala. Jihočeši první třetinu dohráli v lehčím útlumu a naopak sami mohli inkasovat. Michal Havel dostal ideální přihrávku na kruhy, jeho střela však trefila pouze připraveného Cháberu.

I druhé dějství začali domácí náporem. Vybojovali nejdříve přesilovku a v ní i zpátky nabyté vedení. Jiří Šimánek si za Zikmundovou brankou dobře všimnul, kterak si z modré čáry sjíždí René Vydarený k brankovišti, nabil mu a Vydarený se trefil k tyčce - 2:1. Budějovičtí podruhé v zápase vedli a tentokrát se rozhodli nepolevit v koncentraci. Celou druhou třetinu dotírali na ústeckou branku, leč bez užitku.

Na Jiřího Zikmunda letěl přehršel střel. Blízko gólu byli Sailer, Gřegořek nebo například těsně mimo tečující Hudec. Další pohroma se ale Slovanu vyhnula. Ten vyslal v prostřední třetině na Cháberu jedinou střelu - od pravého mantinelu pálil tvrdě, přesto jen do prostředku branky Jan Čaloun.

Pokud nástup do předchozích třetin měli vždy výborný domácí Jihočeši, tentokrát se rychlý gól povedl ústeckým. Popletenou rozehrávku MOUNTFIELDU za Cháberou přečetl David Pazourek, jenž se zmocnil puku a dokázal ho prostrčit na Pavla Janků, kterému se povedlo bleskově poslat černou gumu k tyčce - 2:2.

Hosté byli znovu blízko zisku alespoň jednoho bodu. Pokud by se jim vyrovnaný stav podařilo udržet déle, dost možná by na něj dosáhli. K jejich smůle byl téměř vzápětí vyloučen bojovník Mrázek. Chyběly dvě vteřiny do jeho návratu, když menší trest inkasoval i brankář Slovanu Zikmund. Kraťoučkou dvojnásobnou přesilovku Jihočeši samozřejmě nevyužili, oslava přišla až ve výhodě jednoduché. Na modré čáře napřáhl Petr Gřegořek a jeho rána přesně zamířila do horního růžku Zikmundovy branky - 3:2.

Sympaticky bojující Lvy další morová rána neskolila. Měli dokonce parádní šanci na třetí vyrovnání, když ve 46. minutě hráli 82 vteřin pět na tři. Soupeřovu trojici v čele s Cháberou ždímali jako citron nad hrnkem čaje, propasírovat puk za brankovou řáru ale nedokázali.

MOUNTFIELD zpočátku ještě zkoušel přidat pojišťovací branku, nejblíž jí byl po pohledné individální akci Tomáš Vak, který trefil zblízka nic netušícího Zikmunda. S postupem času se ale Jihočeši přestali honit za holubem na střeše a vsadili na vrabce v hrsti. Uzamkli obrannou modrou čáru, vyrovnáníchtiví Severočeši tak měli notně stíženou roli. K vážnému ohrožení Cháberovy branky už se nedostali. Šanci na pořádný závěrečný tlak jim sebral 55 vteřin před koncem svým vyloučením Petr Hořava. Slovan přesto odvolal brankáře a vyrovnal tak alespoň počet hráčů v poli, k vyrovnání to už nevedlo. Naopak vteřinu před závěrečnou sirénou jistil výsledek z pohledu MOUNTFIELDU Jiří Šimánek - 4:2.

Slovan předvedl podruhé za sebou výkon na venkovním kluzišti, za který se rozhodně nemusí stydět. Co je ale z pohledu Lvů smutné, tentokrát za vydatnou snahu bodovou odměnu nedostanou.

Josef Jandač (České Budějovice): Z naší strany byl zápas upachtěný, svazovala nás povinnost zvítězit nad posledním celkem tabulky, což nebývá nikdy jednoduché a dnes se to potvrdilo. V první třetině jsme nehráli dobře, od druhé jsme se zvedli, ale nebyli jsme schopni brankově odskočit. Táhlo se to až do konce, přičemž náš výkon nebyl nijak excelentní. Body považujeme za nesmírně cenné.
Jan Votruba (Ústí nad Labem): Na to, že nám chybělo pět, nebo šest zraněných hráčů, jsme podali výkon srdnatý, houževnatý a bojovný. Dopouštěli jsme se ale netaktických faulů a zbytečně pykali za špatné střídání. Navíc jsme nedokázali využít dlouhou přesilovku pět na tři a tím jsme se připravili o možnost vydolovat proti nesmírně kvalitnímu soupeři aspoň bod.