Ú s t í n. L. - V druhém meření sil s Kladnem Ústečtí špatně rozehrané utkání dorovnat nezvládli a prohráli 2:3. Z tříbrankového náskoku hostů umazali brankami Kloze a Andreje Novotného jen dvě čárky, na víc jim čas nezbyl. Další utkání sehrají v rámci Tip sport cupu příští týden netradičně ve středu proti Litvínovu.
čt 13. 8. 2009
Rytíři Kladno
2:3 0:1, 0:1, 2:1

Branky a nahrávky: 46. Kloz (Alinč, Gýna), 48. Novotný (Dragoun, Alinč) - 15. Frolík (Mudroch , Růžička), 35. Bělohlav (Bílek), 41. Frolík (Kameš). Rozhodčí: Florián - Vitík, M. Biedermann.. Vyloučení: 7:5. Využití: 2:2. Diváci: 1051. Střely na branku: 30:26. Průběh utkání: 0:3, 2:3.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický (Orct) - Zeman, Gýna, Němeček, Pojkar, Novotný, Mizera, Kříž, Holomek - Janků, Alinč, Kloz - Čaloun, Pazourek, Šaffer - Dragoun, Pajič, Heřman - Kříž, Havlíček, R. Pšurný.

Rytíři Kladno: Kopřiva (Cikánek) - Mudroch, Šmach, Kameš, Dlouhý, Majeský, Růžička, Toman, Trončinský - Bílek, Čurila, Bělohlav - Horna, Kalla, Frolík - Tomajko, Stieler, Kuchler - Valský, Melka, Eberle - Dalecký.

Druhý vzájemný duel přípravy mezi Kladnem a Ústeckými Lvy už tolik branek jako uvodní klání, v němž padl celý tucet gólů, nepřinesl.

Středočeši nepřivezli do Ústí své nejzkušenější, totiž duo Patera – Procházka. V brance se ale objevil reprezentant Kopřiva a v sestavě pak celá řada exústeckých borců. V domácí kleci nastoupil Dušan Salfický.

Po chvilkovém počátečním oťukávání se začalo zostra a šance přibývaly před oběma brankami. Dragoun svoji střelou bez přípravy z pravého kruhu po rychlé předávce od Pajiče rozehřál kladenského brankáře. Ten chvíli po tom ani nemusel zasahovat při zajímavější pozici Kloze, kterou ústeckému odchovanci připravil efektním průnikem do útočného pásma přes dva obránce Alinč. Střela byla zblokována beky hostů.

Největší šanci úvodní desetiminutovky si připravil překvapivým výpadem Ivan Majeský. Slovenská posila zadních řad Středočechů si to namířila neatakována až před Salfického. Pokus o forhendový blafák však ústecký brankář pokryl, když celou dobu vybruslil se soupeřem a pro jeho úmysl mu nenechal mnoho místa v brance volného.

Výrazně okusili nové pravidlo, které zakazuje střídat po zakázaném uvolnění domácí. První lajna si nemohla jít vydechnout po osvobozujícím výhozu. Avšak místo, aby bránila dalšímu náporu svěřenců trenéra Millera, vyrazil Kloz na zteč. V rohu vybojoval puk a předložil zpětný pas na Janků, který trochu v úhlu na pravém kruhu nedokázal prostřelit Kopřivu.

Těžkou pozici připravil svým spoluhráčům Vladimír Gýna. V oslabení nedokázal rozehrát od branky puk, který vytřepal Salfický z rukavice, a poslal jej do hlediště. Dvojnásobné oslabení mělo trvat více než minutu. K překvapení se v něm do šance dral domácí veterán Janků. Vystihl rozehrávku na vlastní modré a ač obtěžován beky jim ujel a postupoval sám na Kopřivu. Bekhendový blafák však neumístil k tyči, ale do prostoru, který Kopřiva ohlídal. Zbytek přesilovky již hráli Ústečtí pod těžkým tlakem.

Hosté stejnou formulkou, totiž křižný pas na volného hráče u levé tyče Salfického branky opakovali do omrzení. Dvakrát Frolík a pak Mudroch v zakončení selhali. Poprvé se skvěle přesunul domácí brankář, ve zbylých případech mířili do boční konstrukce. Čtvrtý pokus stejného přesilovkového vzorce už přinesl gólový úspěch. Martin Frolík sice nejdříve zase ztroskotal na betonu Salfického, ale dorážku už protlačil za jeho záda do branky.

Brzkou možnost na vyrovnání odmítl Ondřej Kříž, který od modré nedokázal využít rozhozeného brankáře Kladna a napůl odkrytou branku minul.

Druhá třetina byla již na zajímavé okamžiky o poznání chudší, zvláště její první polovina. Ústí se muselo obejít bez Roka Pajiče, který se zranil. V centru třetí řady se protáčel Jan Alinč s Pavlem Janků. Oba týmy trápila finální přihrávka. Ta se povedla Kladenským při další přesilovce, jenže Růžička najetý u pravé Salfického tyče nedokázal puk dobře trefit. Už předtím se neohroženě proti přesile dral do šance Havlíček a nechybělo mnoho a v zakončení, do nějž se probil, uspěl. Z trestné lavice skočil na led Pazourek a hned s Alinčem mířili na jediného beka. Ústecká pětadvacítka však nasměrovala příhru na paty spoluhráče.

Pak se před Kopřivou neprosadil střelou z otočky Dragoun. Naopak na druhé straně byl u nahozeného puku v rohu hřiště první Vítězslav Bílek a předložil výtečný pas skrz pásmo na Radka Bělohlava, pro něhož nebyl žádný problém trefit opuštěnou klec - 0:2.

Domácí zvýšili úsilí, v závěru třetiny si vybojovali dvě přesilovky. V jedné z nich Dragoun překvapivou sřelou z úhlu trefil spojnici břevna a tyče. Nebezpečím hrozil brejk tří na jednoho, ale Heřman nepřesně vysouval Alinče, ústecký centr ještě puk v rohu dostihl a stačil oslovit najetého Kříže. Tomu ale střela z mezikruží nesedla a Kopřiva čisté konto prozatím uhájil.

Po druhé třetině bylo v ústecké kabině poněkud dusněji. „Přestože se jedná jen o přípravu, musel jsem zvýšit hlas. Hráli jsme příliš profesorsky,“ přiznal trenér Petr Rosol. Jenže neuběhla ani minutá z poslední třetiny a Lvi už prohrávali o tři branky. Růžičkovi skončil trest a hosté převahu muže v poli zúročili. Z pravé strany se do zakončení prodral Martin Frolík. Jeho pokus sice Salfický vyrazil ke hrazení, jenže tam si jej dravý forvard Kladna dojel, obkroužil branku a bekhendem do opuštěné klece zamířil přesně.

Ústečtí však začali brát vážně slova trenéra. Zjednodušili hru. Zvýšili důraz. Vybojovali další přesilovku. A v ní konečně překonali reprezentačního brankáře hostů. Kopřiva ještě vyrazil Gýnovu střelu od modré, ale před brankou si nejdůrazněji počínal Jan Kloz a přestože byl faulován, dokázal v pádu bekhendem skórovat.

Chvíli poté za brankou příliš okatě držel Alinče Dlouhý a Lvi zužitkovali další nabídnutou přesilovku. Opět nevymýšleli nic světoborného. Dragoun s Alinčem poslali puk na modrou čáru, odkud nekompromisně pálil, navíc přesně k tyči, bek Andrej Novotný. Brankář Kopřiva měl úplně zakrytý výhled.

Středočeši mohli zabránit dramatu. Ve 49. minutě měli po faulu Holomka a Alinčově vyhození puku do hlediště více než minutu a půl dlouhou přesilovku pěti proti třem. V ní Toman dostal touš do ideální pozice mezi kruhy, při střele se mu ale svezl z čepele. Pořádný rozruch před Salfickým vytvořili Kalla s Hornou. Druhý jmenovaný pak měl na hokejce čtvrtý gól. Vybruslil si kolem brankoviště. Do jeho rány však skočil ústecký strážce svatyně a brance zabránil.

Souboje před brankami se přiostřily. Ústečtí se snažili o nápor, leč marně dobývali soupeřovo pásmo. Asi největší příležitost na srovnání měl Ondřej Havlíček. Ke skórování jej vybídl ukázkový pas Zemana, ale mladý forvard mezi kruhy, netrefil dobře. Přitom brankář hostů se musel přesouvat a neměl by situaci jednoduchou.

Opakovat závěr z Kladna se Ústečanům nepovedlo a tak v přípravě podruhé za sebou padli. Stejně jako v Liberci v úterý i Kladnu podlehli 2:3.

Petr Rosol (UNL): Dvě třetiny se mi zápas nelíbil. nehráli jsme přímočaře. Ve třetí třetině si kluci uvědomili, co mají hrát a sehráli ji daleko lépe. Pajič si natáhl tříslo. Mrázek má z posledně sádru na dva týdny. Přípravu to však neovlivní, pětky ještě vůbec nemáme poskládané.