Ú s t í n/L. - Ústečtí Lvi si mohli po debaklu s Chomutovem napravit sebevědomí v duelu s Vrchlabím, na ledě loňského nováčka první ligy však neuspěli a podlehli po samostatných nájezdech 3:2. Alespoň bod zajistil Slovanu mládežník Ondřej Havlíček, zvyklý z juniorské extraligy na samá vítězství, který se deset minut před koncem základní části za nepříznivého stavu 2:1 pro Vrchlabí odmítl podílet na další blamáži. V prodloužení již branka nepadla, prémiový bod ze samostatných nájezdů vystřelil vrchlabský Kříž.
st 24. 9. 2008
HC Stadion Vrchlabí
3:2sn 0:1, 2:0, 0:1 - 0:0

Branky a nahrávky: 25. Gajovský (TS), 34. Horčička (Látal), 65. Kříž - 6. Špirko (Čaloun), 50 Havlíček (Hanzl, Heřman). Rozhodčí: Šindler - Špringl, Arazimová. Vyloučení: 6:2, navíc Pojkar (UNL) TS, SEK. Bez využití. Diváci: 1320. Střely na branku: 21:33. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.

HC Stadion Vrchlabí: Štůrala - Koma, Chaloupka, Chatrnúch, Bendík, Lukáč, Vála, Galvas, Wagenhoffer - Fiedler, Pajič, Beck, Horčička, Krupka, Rusnák, Gajovský, Rod, Látal, Konečný, Kříž, Hruška

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Zeman, Tůma, Němeček, Pojkar, Bolf, Macháček, Klobouček - Šagát, Mikulík, Pazourek, Novák, Janků, Kloz, Čaloun, Špirko, Prorok, Havlíček, Hanzl, Heřman, Kentoš

Oba soupeři se v začátku zápasu vzájemně oťukávali a i brankáři nemuseli čelit vážnějším situacím. První velká šance přišla v 6. minutě a hned z toho byla branka. Jan Čaloun zakopl o protihráče a spadl, avšak ani to mu nezabránilo k tomu, aby přihrál na volného spoluhráče, kterým byl Rostislav Špirko, jenž z mezikruží poslal puk do horního rohu branky - 0:1. Další akce, která stojí za zmínku přišla ve 12. minutě, když ústecký Prorok ujel na pravé straně po mantinelu a dostal se až před Štůralu, kterého nalákal na zem a snažil se zpoza branky zasunout puk za záda domácího brankáře, ale včas byli na místě obránci domácího mužstva, kteří odzbrojili Proroka od puku. V dalším průběhu hry viděli diváci pouze častá vyloučení, nic zajímavého se již nestalo.

Hra obou týmů se v prostřední části velmi zlepšila a konečně bylo na co koukat. Hned v začátku druhé dvacetiminutovky mohl zvýšit na rozdíl dvou branek hostující forward Šagát, jenž si pěkně obhodil domácího brankáře a chtěl ještě přihrát na spoluhráče, což ale nebylo dobré řešení, protože tomu zablokoval hokejku Chaloupka, hostující hráč tak nemohl zasunout kotouč do prázdné branky. O chvilku později se dostali do šance domácí, ale přísloví "nedáš, dostaneš" tentokrát neplatilo. Rod minul z mezikruží branku jen o pár centimetrů. Avšak vrchlabské hokejisty neproměněná šance mrzet nemusela. Nikola Gajovský byl v samostatném úniku zahákován ústeckým obránce, rozhodčí nařídil trestné střílení. K trestnému střílení se postavil sám faulovaný Gajovský, který nejprve pohybem odlákal Salfického doprava a následnou kličkou doleva už neměl žádný problém poslat puk do sítě - 1:1. Po této brance se začal hrát více otevřený a útočný hokej. K další šanci se dostali Ústečtí, když od modré tvrdě střílel Němeček a před Štůralou dorážel jeden z hostujících hokejistů, ale Štůrala skvělým zákrokem zabránil jasné brance. Poté přišla slabá chvilka hostujícího brankáře Salfického, který svou chybou zavinil gól. Bývalý reprezentační brankář zastavil puk a chtěl ho rozehrát, ale viděl, že nikdo není volný, tak chtěl puk přikrýt po rukavici, ten mu však vypíchnul Petra Horčička, který poslal domácí do vedení - 2:1. Na konci třetiny mohli jít domácí už do tříbrankového vedení, když se v totožné šanci, jakou měli na začátku třetiny Ústečtí, ocitl Kříž. Domácí útočník si stáhnul puk, čímž obalamutil hostujícího obránce a chtěl ještě přihrát a najíždějícího spoluhráče, kterého mu však další dojíždějící obránce Lvů nedal šanci vystřelit.

Ve třetí části čekali diváci na zajímavou šanci poměrně dlouho, ta přišla až ve 49. minutě, když se po sérii rychlých přihrávek dostal puk k Němečkovi, jehož střelu bekhendem vyrazil Štůrala na úplně volného Špirka, ten však zaváhal, když netrefil úplně odkrytou branku domácích. Sedm vteřin na to však už vrchlabských brankář kapituloval poté, co nestačil na střelu švihem z mezikruží. Úspěšným střelcem byl Ondřej Havlíček - 2:2. Ve zbytku třetího dějství už žádná větší šance nepřišla.

V prodloužení jakoby oba celky čekali, s čím vyrukuje soupeř. Jak Vrchlabí, tak Ústí se nehnalo do útoku a čekalo se již na loterii v podobě samostatných nájezdů.

V nichž byl dvakrát úspěšný domácí Pavel Kříž, naopak hosté skórovali v nájezdech pouze jednou. Plusový jeden bod, tak zůstal v Krkonoších.

Miloslav Hořava (HC Ústečtí Lvi): "První řetinu jsme hráli celkem slušně, měli jsme tlak. Pak začali výborně domací hrát, začali nás dohrávat, my jsme začali vymýšlet. Oni převzali iniciativu, byli lepší a zaslouženě na penalty vyhráli."

Vladimír Jeřábek (trenér HC Vrchlabí): "První třetinu jsme byli trošku bojácní, nehráli jsme tak agresivně, jak jsme chtěli. Myslím, že jsme měli trochu respekt z těch kvalitních hráčů co Ústí má, museli jsme faulovat, hráli jsme hodně oslabení. To, že první třetina skončila pouze 0:1 bylo pro nás výborné, bylo hodně přesilovek, hráli několikrát pět na tři. Ve druhé třetině jsme začali víc bruslit, víc střílet než kombinovat, byli jsme víc v pohybu a dali jsme dva góly. Mě mrzí ten gól na 2:2 po buli. Navíc mě mrzí tim, že ho dala čtvrtá lajna. Kvalitní hráče jsme pokryli a tohle jsme jim sežrali. Já si myslím, že lidi viděli pěkný zápas i těma penaltama nakonec, to už je sázka do loterie."