Ú s t í n/L. - Druhé semifinálové utkání by hradečtí hokejisté nejraději ukončili nejpozději po první dvacetiminutovce. V tu dobu už totiž Lvi vedli pětibrankovým rozdílem. Už v osmé minutě vyhnali z branky Filipa Luňáka a od toho okamžiku se v ústecké Lví aréně řešila jen výše skóre druhého mače série. To se nakonec zastavilo na cifrách 9:1. Dvě branky včetně té poslední ústecké zaznamenali Martinové Heinisch a Šagát. Třetí duel série se odehraje východě Čech v pátek.
út 9. 3. 2010
Královští lvi Hradec Králové
9:1 5:0, 4:0, 0:1

Branky a nahrávky: 4. Pazourek (Mikulík), 8. Němeček (Pazourek, Alinč), 8. Pajič (Kloz), 12. Šagát (Heřman), 19. Mikulík (Alinč, Gýna), 24. M. Pšurný (R. Pšurný, Mikulík), 29. Heinisch (Pajič, Klobouček), 36. Heinisch (Zeman, Pajič), 37. Šagát (Gureň, Vobořil) – 52. Kadlec (Roubík, Křetínský). Rozhodčí: J. Dvořák, Petružálek – Bertlík, Koskuba. Vyloučení: 8:6. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3720. Střely na branku: 52:20. Průběh utkání: 9:0, 9:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Orct – Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman, Vobořil, Gureň, Gýna, Sklenička – Janků, Alinč, Pazourek – Kloz, Pajič, Heinisch – Šagát, Hanzl, Heřman – M. Pšurný, Mikulík, R. Pšurný.

Královští lvi Hradec Králové: Luňák (8. – 40. Vošvrda) – Karlíček, Křetínský, Lesák, Hendrich, Táborský, Prajsler, Spudil – Šejnoha, Roubík, Kadlec – Budínský, Koudelka, Volráb – Berger, Kubišta, O. Hruška – Florian, Chytráček, Březina.

Ani jeden tým v prvních minutách nikam nespěchal, přesto se úvodní branka zrodila poměrně brzy. Nejprve hradecká obrana zapomněla volného Hanzla na svém brankovišti, jeho střelu ještě Luňák pokryl. Za okamžik mu ovšem Pazourek nedal přesnou bekhendovou střelou pod víko žádnou šanci – 1:0. Jenže obrana Hradce stávkovala dál a pouštěla Lvy do svého pásma příliš lehce. Následující gól si ale za masku nemohl dát ani brankář. Němeček udělal sotva pár kroků za modrou čáru, přesto se mu podařilo využít nedostatku v pokrytí branky a poslal puk rovnou do sítě – 2:0. Hosté si vzali oddechový čas, jenže jim nepomohl ani ten. Sotva se začalo zase hrát, Pajič si vybruslil před branku a suverénně trefil prostor nad Luňákovým ramenem – 3:0. Gólman vylovil puk z klece a odbruslil na střídačku, jeho místo zaujal Vošvrda. Nestačil se ovšem ani rozchytat, když jej z nemožného úhlu propálil Šagát – 4:0. Hradečtí v první třetině působili skoro až zoufale, v začátku se dopustili obranných chyb a doplatili i na nepřesnosti brankáře. Nebyli schopni se z gólové sprchy otřepat a to vedlo k dalším chybám a dalším gólům. Jejich hru nezvedla ani dvojnásobná přesilovka, ba naopak. Alinč se vrátil z trestné lavice právě včas, aby posunul puk do útočného pásma, kde si ho dojel Mikulík a výstavním nápřahem jej poslal rovnou za Vošvrdova záda – 5:0. V tomto semifinále už se ústecký útočník podílel na druhém gólu v oslabení. V závěru třetiny se Ústečtí ještě hrnuli do dalších šancí v rámci přesilovky, ale jejich snahu přerušila siréna, která musela být pro hosty doslova vysvobozením.

V začátku prostředního dějství dohrával Slovan přesilovku. Alinč nahazoval puk do dráhy najíždějícímu Janků, ale ten ho nestačil tečovat. Lvi maximálně zjednodušili svou hru, každý puk posílali na branku. Zajímavá byla teč Heřmana, kterou Vošvrda vytěsnil lapačkou na poslední chvíli. Záhy se Lvi dokázali prosadit i v početní výhodě. Nedůsledná obrana si opět nepokryla prostor před brankou, a tak mohla projít příhra na vzdálenější tyč, kde ji zužitkoval M. Pšurný – 6:0. Den otevřených dveří zvesela pokračoval, a tak se hradeckou obranou prohnali Heřman se Šagátem, druhému jmenovanému ale střela nesedla tak, jak by si představoval. Hosté stejně nezůstali ušetřeni dalšího gólu. Kloz zavezl puk do pásma, obkroužil branku, předal puk na modrou Zemanovi, ten ho bleskově odeslal na Pajiče v prostoru pravého kruhu, jeho ostrou střelu Vošvrda jen vyrazil a Heinischovi zůstalo dost místa, aby mohl kotouč dorazit do branky – 7:0. Hradec v těchto chvílích kromě hokejové pohody postrádal snad jen bílý ručník, nevěděl si rady ani s vlastní přesilovkou. Ústečtí dokázali být i v této nevýhodě nebezpečnější než jejich soupeř. Vzápětí mu Lvi názorně ukázali, jak s takovouto výhodou naložit. Na modré se napřáhl Zeman a do jeho rány šikovně umístil hůl Heinisch – 8:0. Jedna lekce zřejmě nestačila, a tak jim to vzápětí zopakoval Šagát, když doklepl do brány Gureňovu ránu – 9:0. Desítku měl na holi v samém závěru třetiny Heřman, ale puk mu přelétl čepel, a tak nemohl provětrat odkrytou branku.

Do třetí třetiny Lvi vlétli, jako by doufali, že zápas ukončí desátou brankou. Za dvě minuty se Hradečtí zastavili v útočném pásmu jen jednou a nutno říci, že opravdu na skok. Naopak na druhé straně se pálilo ostrými, největší možnost promarnil Šagát, jemuž před brankou sjel puk z čepele. Pajičově střele po ledě zase stihl Luňák, jenž se po druhé třetině vrátil do branky, postavit do cesty beton. Postupně se ovšem začali osmělovat i hosté. Ti už neměli nic moc co ztratit, a tak začali testovat, co by na Slovan mohlo platit v příštím duelu. Kadlec se stáhl do mezikruží a pohotovou střelu namířil rovnou do nudícího se Orcta. Gólman Lvů v následujícím oslabení prokázal, že navzdory tomu, jak celý zápas mrznul, dokáže vystřihnout výborné zákroky. Z ostřelovačů se ukázal nejnebezpečnější Křetínský, jehož střelu dorážel Šejnoha, právě proti této dorážce vytáhl Orct zákrok z kategorie, na kterou se brankáři soupeře nezmohli celý zápas. Na druhou stranu Ústečtí přestali počítat s tím, že by v tomto utkání museli také bránit, a to se jim nakonec vymstilo. Kadlec se prosmýkl podél mantinelu a umístil puk přesně mezi brankáře Lvů a tyč jeho branky – 9:1. Slovan se nemínil jen tak vzdát vytoužené mety v podobě deseti puků v síti soupeře. Pajič ovšem tváří v tvář gólmanovi přestřelil. M. Pšurný zase tak dlouho vymýšlel co s pukem, až se ocitl v ostrém úhlu a už jej nedokázal usměrnit ke vzdálenější tyči. Hradečtí se zuby a nehty snažili vyhnout potupně kulatému číslu gólů ve vlastní síti a nakonec se jim to povedlo. Přesto si Slovan odnáší do dalších semifinálových klání vedení 2:0 na zápasy.

Jiří Slabý (HC VCES Hradec Králové): Dnes se mi strašně špatně hledají slova. Do utkání jsme vstoupili se zbytečně velkým respektem. Asi také proto, že soupeř se včera prezentoval velice kvalitním výkonem. Nechali jsme je utéct do tříbrankového vedení, a to pro nás bylo smrtící. Řekli jsme si, že zkusíme Ústí ve druhém utkání aspoň potrápit, ale soupeř na nás vletěl a těmi góly utkání rozhodl. Pod dojmem, který jsme měli ze zápasů v základní části, jsme si malinko mysleli, že odehrajeme vyrovnanější partie, ale Ústí nás vyvedlo z omylu. Teď potřebujeme, aby se kluci uzdravili, abychom před domácím publikem byli schopni čelit té síle Ústí a předvést výkon, který by se našim divákům líbil.

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi): Pro nás je rozhodující, že jsme vyhráli a že vedeme 2:0 na zápasy. Na to, kolik padlo branek se ohlížet nemůžeme. Měli jsme taktiku, že na ně vlétneme a půjdeme do nich agresívně s častou střelbou. To, že jsme v první třetině dali pět branek, to už bylo něco navíc. Hradec když potom viděl, že prohrává takovým rozdílem, tak už tolik nebojoval a nehrál to, co je v jeho silách. Myslím, že už pak trochu šetřili síly na další zápasy v sérii. Co se týče Marka Hovorky, tak zítra teprve bude nějaké sezení, kde se rozhodne, jak to s ním bude dál.