Ú s t í n/L. - Nejvyšší výhru v letošním průběhu sezóny si připsali Ústečtí Lvi v zápase patnáctého kola, kdy hostili Hradec Králové. Ten jim byl minimálně polovinu utkání rovnoceným soupeřem, ale domácí hráči byli produktivnější a nastříleli hostům celkem 7 branek. Lvi tak jednomu ze svých pronásledovatelů utekli na rozdíl šesti bodů a stále okupují druhou příčku. Lukáš Sáblík opět spoluhráčě podržel a statisticky vládne brankářům první ligy.
so 23. 10. 2004
Královští lvi Hradec Králové
7:1 3:0, 1:1, 3:0

Branky a asistence: 11. Sýkora (Drábek), 13. Fink, 18. Hodek (Šaffer), 33. Buďa (Přeučil), 45. Přeučil (Pavlas), 47. Dragoun (Hodek), 59. Kříž (Dragoun) - 36. Červenka. Rozhodčí: Dvořák, Flegl, Packa. Vyloučení: 4:4, navíc Beck (HKR) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 2500. Vývoj utkání: 4:0, 4:1, 7:1. Střely na branku: 35:25.

Ústecký Slovan s.r.o.: Sáblík - Mazanec, Pavlas, Kudrna, Kočí, Drábek, Kasík, Vála, Kříž - Fink, Pazourek, Švík - Kudrna, Sýkora, Jankových -Hodek, Šaffer, Přeučil - Lipina, Buďa, Dragoun

Královští lvi Hradec Králové: Hylák - Mečiar, Kolafa (41. Plíhal), Suchý Petr, Šeda, Táborský, Hendrich - Aleksejev, Kudrna, Beck (26. - 38. Šulc) - Červenka, Martinec, Kubišta - Domin, Cetkovský, Suchý Pavel

Hosté přijeli do Lví arény s cílem hrát hokej, nikoliv pouze bránit a čekat na brejky. Dá se říci, že právě to se jim asi stalo osudným. Proti technickému soupeři, který se nesnaží pouze rozbíjet hru, se hokejistům Slovanu hraje podstatně lépe. Východočeši dokázali s domácími hokejisty držet krok více jak polovinu zápasu, ale poté jim začaly docházet síly a projevila se i nezkušenost hráčů, kteří v sestavě pro dnešek nahradili zraněné kmenové hráče. Závěrečná třetina se už nesla v duchu výše skóre a Lvi tak poslali svému příštímu soupeři do Ostravy tu nejlepší vizitku.

Začátek zápasu patřil hostům. Domácí hráči začali poněkud zvolna a hned od začátku se museli bránit nájezdům Energetiků. Ve 2. minutě sice prověřil Jiří Kudrna bekhendem pozornost Hyláka, ale pak se zapotil spíše Sáblík. Ve 4. minutě se do přečíslení 2 na 1 dostali Kubišta s Martincem, ale domácí brankář nastavil včas beton. Vzápětí měli možnost hosté hrát přesilovku a bylo hlavně zásluhou Sáblíka, že byl stále bezbrankový stav. Hradečtí byli i poté o něco aktivnější. V 10. minutě se do útočného pásma prosmýkl Švík, ale akci zastavil faulem Táborský. Lvi si po vyhraném vhazování okamžitě vytvořili zámek. Po necelých 40 vteřinách napřáhl od modré Drábek a Sýkora poslal vyražený kotouč za Hylákova záda. O minutu později ztratil v obranném pásmu puk Kříž, toho se zmocnil Kubišta, ale mířil vedle. Ve 13. minutě chyboval na druhé straně Kolafa, o puk ho obral Fink a blafákem překonal hradeckého brankáře podruhé. Vzápětí se do dvou šancí za sebou dostal Buďa, ale na Hyláka nevyzrál. Hostující brankář se vyznamenal i v 16. minutě, když po akci na jeden dotek vychytal další Finkův pokus. Nejhezčí akce první třetiny přišla v 18. minutě. Šaffer v útočném pásmu obešel hned tři hráče a jeho střílenou přihrávku usměrnil za Hyláka Hodek. Trenéři hostů si poté vyžádali oddechový čas. Těsně před první sirénou chytil ještě Sáblík tečovanou střelu Táborského od modré.

Brzy po úvodním vhazování ve druhé třetině hráli hosté přesilovku. Domácí hokejisté je ale k ničemu nepustili a oslabení tak odehráli s přehledem. Minutu po návratu Jana Kudrny putoval na trestnou lavici Kočí. Nejprve neuhlídal kotouč a Kubišta s Červenkou se dostali do přečíslení. Proti posledně jmenovanému skvěle zasáhl Sáblík. Další minelu hasil už Kočí faulem a musel tedy za katr. Snahu Becka o získání výhody dvou hráčů v poli ocenil hlavní rozhodčí po vydařeném skoku také 2 minutami a vzápětí dalšími 10 za řečnění. Síly na ledě se tak vyrovnaly, ale ne nadlouho. Po přísném vyloučení Jana Kudrny šli Lvi na více než půlminutu do tří. Ve 28. minutě, už při hře 5 proti 4, střílel tvrdě od modré Mečiar a Sáblík reflexivně poslal kotouč do ochranné sítě. S přibývajícími minutami se hra stávala více neurovnaná a Slovan chvílemi měl potíže dostat kotouč ze svého obranného pásma. To změnila 33. minuta. Přeučil vystřelil a strhl na sebe pozornost všech bránících hráčů. Vyražený kotouč se dostal k volnému Buďovi, pro kterého nebyl problém trefit zcela odkrytou branku. Čtyřgólový náskok způsobil, že pozornost domácích hráčů znatelně polevila. Východočeši toho dokázali téměř okamžitě využít a hokejisty Slovanu za to potrestali ve 36. minutě. Podél pravého mantinelu najíždějící Petr Suchý naservíroval puk mezi kruhy zcela volnému Červenkovi a ten Sáblíkovi nedal nejmenší šanci. Po dvou třetinách tak byl stav 4:1.

Do závěrečné třetiny vstoupili hosté aktivně. Přitvrdili hru a snažili se o zkorigování výsledku. Ve 45. minutě Lvi přenesli bleskově hru do útočného pásma. Od modré vyslal projektil Pavlas, jeho střela se odrazila od ochranného skla za brankou a Přeučil stačil poslat puk do branky o zlomek vteřiny dřív, než se Hylák stačil přesunout k opačné tyči. O necelé 2 minuty později zvyšoval Dragoun, který se spolu s Hodkem dostali do přečíslení 2 na 1, už na 6:1. Vzrušení v ochozech přinesla 48. minuta. To Jan Kudrna představil divákům učebnicový bodyček. Po jeho zákroku se Pavel Suchý dost těžce sbíral z ledu. Domácí hokejisté hráli s velkou chutí, naproti tomu hosté už spíše čekali na závěrečný hvizd. V 54. minutě našel Buďa před brankou Přeučila a ten v tísni tečoval střelu těsně nad branku. Poté se na branku Energetiků valily útoky jeden za druhým. Konečná podoba výsledku se zrodila v 59. minutě. Do útočného pásma zatáhl kotouč Dragoun, když se proháčkoval skrz hradeckou obranu. Na konci akce stál Kříž, jehož střela přes Domina prošla Hylákovi mezi betony.

Ladislav Kolda (HC VČE Hradec Králové): "Dnes jsme měli trochu problémy se sestavou, ale nerad bych se na to vymlouval. Nemáme, myslím, až tak kvalitní čtyři pětky jako domácí a teď nám ještě vypadli tři hráči. To bylo dnes znát. Nezačali jsme špatně, měli jsme tam dvě šance, které jsme, bohužel, neproměnili. Dnes jsme dostali dost hloupé góly po našich zbytečných chybách a nedůslednosti. Rozhodlo se, řekl bych, už v první třetině. Potom už se hrálo jen o výsledek. Věděli jsme, že mnoho šancí na zvrat nemáme. Možná lepší, když jsme dostali takový výplach, než kdybychom tu prohráli třeba o gól. Musíme na to rychle zapomenout."

Vít Borůvka (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Z pohledu výsledku jsme maximálně spokojeni. Zápas to byl ale velice těžký. Zpočátku si soupeř vypracoval několik hodně slibných šancí. Tam nás podržel vynikající Sáblík. Potom jsme si vypracovali šance i my a naštěstí jsme je dokázali proměnit. Od stavu 4:1 už se nám hrálo lehčeji. Myslím, že pro soupeře je ten výsledek až příliš krutý, protože v průběhu zápasu předváděli velice kvalitní výkon. Co se týče diváků, myslím, že byli dnes určitě spokojeni. Je vždy dobré, když se předvede kvalitní výkon a ještě se k tomu přidá takový výsledek."