Ú s t í n/L. - Nakonec to zvládli. Ústečtí Lvi po opravdovém dramatu srovnali stav semifinálové série na 1:1. Slovan dvakrát vedl, Východočeši však pokaždé krok dotáhli. Rozuzlení přinesly až samostatné nájezdy, ve kterých se o vítězný gólový zásah postaral Jan Čaloun.
pá 27. 2. 2009
Královští lvi Hradec Králové
3:2sn 1:0; 0:1; 1:1 - 0:0, 1:0

Branky a nahrávky: 11. Klobouček (Kříž, V. Novák), 41. Němeček (Mikulík, Macháček), 71. Čaloun (rozh. nájezd) - 21. Karlíček (Fořt, Roubík), 51. Fořt (Kadlec, Karlíček). Rozhodčí: Pešina, Ondřej - Matějček, Dančišin. Vyloučení: 9:10, navíc Sklenička (UNL) 10 min ZHK. Využití: 2:1. Diváci: 4756. Střely na branku: 50:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Kříž, Gýna, Němeček, Macháček, Bolf, Klobouček, Pojkar - Šagát, Mikulík, Sklenička - Čaloun, Špirko, Heřman - Janků, V.Novák, Pazourek - Hovorka, Dragoun, S.Procházka - M.Pšurný.

Královští lvi Hradec Králové: Koutský - L.Filip, Karlíček, Burian, Hendrich, Pazdera, Zápotočný - Fořt, Roubík, Kadlec - Hruška, Koudelka, Volráb - D.Nedorost, M.Filip, Moskal.

Ústečtí měli do zápasu aktivní nástup. Již po půl minutě Koutského prvním střeleckým pokusem pozdravil Ondřej Kříž. Útočné nadšení pokračovalo i nadále. Především Špirkova formace činila hradeckým zadákům potíže. K prvnímu vážnějšímu ohrožení Salfického branky se hosté odhodlali po čtyřech minutách hry. Usadit se na delší dobu v obranném pásmu Lvů dostali hradečtí příležitost o dvě minuty později. To, když se provinil Pojkar. Východočeši však s nabízenou možností naložili prachbídně. To neplatí pro Ústecké. Ti svojí první přesilovku zahráli fantasticky. Psala se jedenáctá minuta, když se Janků rotací zbavil hradeckého střežení v rohu, dobře našel na modré číhajícího Kříže,jenž posunul na Kloboučka, který ukázkově tahem vymetl víko Koutského branky. Oproti čtvrtečnímu souboji Lvi nenechávali nic náhodě. Důsledně bránili, podnikali útočné výpady, byli nebezpeční. Až na občasné výjimky, jakou byla například přízemní střela Hrušky v samém závěru úvodní části nenechávali hosty se výrazně prosadit.

Po solidně odehrané úvodní třetině však přišlo těžké vystřízlivění. Po pouhých devětadvaceti sekundách totiž Karlíček využil zaváhání ústecké obrany a překonal Salfického. Malou náplastí mohla být záhy získaná přesilovka. Ač ji Lvi zahrávali slušně a několikrát při ní hostům zatopili, úspěšně nedopadla. V jejím průběhu byl totiž vyloučen Pazourek a počet hráčů na ledě se tak vyrovnal. Hradečtí po vyrovnávacím zásahu získali jakousi sebedůvěru a čím dál více začali vystrkovat růžky. Ale ani Ústečtí se nenechali zahanbit, a když se dostali do útoku, stálo to za to. Jako v případě čtvrté lajny, kdy Hovorka z úhlu tvrdě vypálil, odražený puk nepřesně trefil Dragoun. A když se jako třetí k puku dostal Bolf, který taktéž ostře střílel, diváci už viděli puk v síti. Ovšem, ne tak docela hradecký strážce branky Koutský, který v poslední chvíli perfektně zasáhl. Strhnout vedení na svoji stranu mohli z nenápadné, leč nebezpečné akce domácí tři minuty před druhou sirénou. Pazourek doháněn hostujícím bekem adresoval z rohu přihrávku před branku najíždějícímu Janků, který lehkou tečí vystrašil Koutského. Závěr prostřední části patřil Lvům. K téměř až drtivému tlaku je nasměrovala série početních výhod. Dost nebezpečná byla už ta první, blízko gólů byl už po nebezpečné dorážce Sklenička. To však nebylo vše. Následně od modré pálil Kříž a po dorážce tváří tvář gólu byl Novák. Toho současně fauloval Karlíček. Po jeho přestupku pokračovali hosté ve třech. V posledních sekundách mohl slavit Špirko, ale znovu byl na místě pozorný Koutský.

A znovu ten úvod! Tentokrát si však kotouč našel cestu do hradecké sítě. Slovan přece jen využil pokračující dvojnásobnou přesilovku. Po mazácké trefě Němečka od modré se Koutský stačil za sebe jen ohlédnout. Znovu tak ožilo ústecké publikum. Následně v útočné fázi zapracovali i hosté a po provinění Bolfa získali výhodu jednoho hráče v poli. Že se Hradečtí s jednogólovou ztrátou nechtěli smířit, bylo jasné. Blízko vyrovnání po kombinaci Filip – Moskal byl druhý jmenovaný. Hladinu nevole ve Zlatopramen Areně zvedla nespokojenost domácích fanoušků s výroky sudího. Ten poslal v krátkém sledu Ústecké hned třikrát do oslabení. A jednu z nabytých přesilovek borci v červenožlutých dresech využili. V předbrankovém prostoru se nejlépe zorientoval Fořt a jednogólové vedení Ústí bylo rázem fuč. Napětí v následujícím průběhu třetího úseku hry by se dalo krájet. I na tvrdosti se přidalo. Pár sekund do konce třetí třetiny zahrozil neúnavný Fořt a diváky zvedla ze sedadel také jedovatá rána Hendricha, kterou krkolomně krotil Salfický.

Úvod prodloužení se nesl v opatrném duchu, přesto více útočné kreativity předvedli Ústečtí. Za zmínku jistě stojí lehká střela Pavla Janků, při které ovšem musel být Koutský v pozoru. Následně po něm vyprášil betony hostujícího gólmana Němeček. Po zaváhání jednoho z hradeckých hráčů zakládajícího útok se do sóla hrnul Gýna, ale ani ten nepřišel na to, jak Koutského překonat. Poté, co se hosté na delší čas usadili na ústeckém území, v brejku ujíždějící Novák s Dragounem předvedli pohlednou kombinaci.

Rozuzlení v opravdu heroické a nervy drásající bitvě přinesly až samostatné nájezdy. V nich nakonec byli úspěšnější domácí Lvi. O vyrovnání stavu série rozhodl famózním forhendovým blafákem Jan Čaloun.

Pavel Pazourek (HC VCES Hradec Králové): Prohráli jsme na nájezdy a to je pokaždé kruté. Na začátku jsme dostali branku, když jsme hráli ve třech. To je velká škoda, protože jsme neobdrželi gól při normální hře pět na pět. Zápas byl velmi emotivní, což k play-off patří. Minulý zápas byl podobný dnešnímu. Vyrovnaný a hráli jsme dobře. Je to dobrý hokej a opravdu vyrovnaný. Další zápasy budou taktičtější, protože nikdo nechce udělat chybu. My víme, že Ústí hraje lépe venku než doma. Je zkušené a umí potrestat chybu. My si na to musíme dát pozor a zápasy v Hradci budou pravděpodobně podobné těmto, které jsme již sehráli.

Miloslav Hořava (HC Slovan Ústečtí Lvi): Dnes jsme měli hodně štěstí. Vyhráli jsme na nájezdy a to je pokaždé loterie. Hradec hrál výborně a bylo to velmi těžké utkání. Celá série je velmi vyrovnaná. Bude to boj až do konce. Od minulého zápasu jsme se zlepšili v obraně. Nedělali jsme fatální chyby při střídání a nebylo tam tolik zmatků. Tím nás Hradec včera potrestal a zaslouženě vyhrál.