Ú s t í n/L. - Po pátém finálovém zápase mají blíže k baráži Ústečtí Lvi. Po dvou porážkách na ledě Komety se doma zvedli a dokázali Brněnské přetlačit 3:1. V sérii tak vedou 3:2. V řízném souboji, který nabídl vše, co od hokeje fanoušek čeká, byli šťastnějším celkem. Ozdobou utkání byly především výkony obou brankářů. Toho hostujícího však ve druhé třetině překonali Hovorka s Rastislavem Špirkem a posunuli Lvy k jediné výhře od triumfu v první lize. Ve třetí třetině na naději Komety odpověděl Janků. Na horkém brněnském ledě se hraje už v sobotu 21. března.
čt 19. 3. 2009
HC Kometa Brno
3:1 0:0, 2:0, 1:1

Branky a nahrávky: 26. Hovorka (Janků), 32. Špirko (TS), 51. Janků (Hanzl) - 47. Pucher (Svačina). Rozhodčí: Jeřábek, M. Fraňo – Skopal, Rittich. Vyloučení: 3:3, navíc Kántor (KOM) 5 min. + TH, Zubíček (KOM) TS. Bez využití. Diváci: 6320. Střely na branku: 33:23. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický – Kříž, Pojkar, Němeček, Macháček, Klobouček, Zeman, Kubát – Čaloun, Špirko, Heřman – Hovorka, Mikulík, Sklenička - Janků, Hanzl, Pazourek – Novák, Dragoun, Procházka – Havlíček.

HC Kometa Brno: Hylák – Kántor, Lhotský, Morava, David, Koma, Křetínský, Zubíček, Kempný,– Svačina, Pucher, Brabenec – Sedlák, Liščák, Klimt - Vondráček, Barus, Dlouhý – Haluza, Kostourek, Polodna.

První vhazování patřilo Slovanu, puk si dvakrát vyměnil se soupeři, až se do útoku podívali Špirko s Čalounem, proti jehož střele musel Hylák zasáhnout. Druhý útok navázal na práci toho prvního, tlak v brněnském obranném pásmu vedl k šanci Hovorky, puk nakonec doklouzal vedle tyče. A tak kontrovala Kometa. Haluza se prodral před Salfického, ten jeho střelu kryl, ale scházelo málo, aby se k puku na druhé straně nedostal Polodna. Svačinův pas našel před bankou volného Brabence, domácí gólman se stihl zázračně přesunout a vytěsnit kotouč lapačkou. Ústí se vrátilo k opatrné hře a hosté museli do plných. Z toho mohli těžit Lvi, do protiútoku se vydal Mikulík, procpal příhru Hovorkovi, jenže Hylák byl u druhé tyčky včas. Delší pobyt v útoku si vysloužila druhá pětka Slovanu, Němeček s Macháčkem nahazovali kotouče na braku o sto šest, ale domácím útočníkům nepřálo štěstí. Až Kloboučkův puk vypadl brankáři Komety z náruče, jenže ho stihl přikrýt ještě před dojíždějícím Hanzlem. I hosté začínali hrozit z protiakcí. Klimt se dostal na modré před obránce, ale zpracování ho stálo drahocenný čas, a tak neměl na zakončení dost klidu. Barus zase poslal jedovku od levého mantinelu, která se jen těsně vyhnula levé tyči. Půl minuty před koncem třetiny rozjížděli domácí útočnou akci, Heřman předal puk na křídlo, když byl tvrdě atakován Kántorem, domácího útočníka odnesli z ledu a hostující obránce si vysloužil trest ve hře.

Slovan začal druhou třetinu takřka pětiminutovou přesilovou hrou, která se mu hrubě nevydařila. Hylák si za celou dobu sáhl na puk jen jednou po Kloboučkově střele od modré. Co se ale nepovedlo v početní výhodě, dokázali Lvi v plném počtu hráčů. Janků objel branku, přihrál Hovorkovi, na jehož pohotový bekhend nemohl brankář Komety dosáhnout. Brno ihned reagovalo zvýšenou útočnou aktivitou, obětavá obrana domácích v čele se Salfickým je ale nepustila do vyloženější šance. Liščák nepřetavil ve vyrovnání Sedlákovu příhru. Domácí začali chodit do brejků, nejprve nebylo dovoleno zakončit Hovorkovi, vzápětí ujel Špirko, v rozhodující chvíli byl faulován Zubíčkem. Rozhodčí nařídil trestné střílení. K tomu se postavil sám faulovaný. A slavil úspěch tím, že naznačil bekhendový blafák, ale nezvedl puk pod horní tyčku, poslal ho raději mezi Hylákovy betony. Hra se otevřela s vyloučením na obou stranách. Závěr třetiny tak nabízel zajímavou podívanou, obě mužstva zapomněla na pozornou obranu, k vidění byla přečíslení a přelévání útoků ze strany na stranu. Mikulíka vybídl ke skórování Havlíček, střelu z mezikruží Hylák pokryl. Přečíslení tři na jednoho řešil Zeman prudkou střelou, strážce brněnské branky včas pokryl puk před hokejkou Janků. Vyznamenal se ale i jeho kolega na druhé straně, jenž zlikvidoval Brabencovu jedovku.

Úvod třetí třetiny poslal do přesilovky Kometu. Ta s ní naložila ale ještě hůře než před dvaceti minutami Slovan. Gólovou situaci musel totiž řešit Hylák. Hanzl vybojoval puk a poslal jej na druhou stranu brankoviště, Pazourek sice vypálil z první, ale na zvýšení ústeckého náskoku to nestačilo. Opora hostujícího celku si poradila i s ránou Kloboučka a jeho dotírajícími spoluhráči. Na druhé straně nahodil puk do brankoviště Kostourek, žádná z brněnských hokejek na něj nedosáhla. Ve čtyřicáté sedmé minutě se dostal do brejku Pucher, ačkoli byl hákován, dokázal poslat puk pod víko domácí branky a posunout svůj tým na rozdíl jediné branky. Pokračovalo se v oboustranně atraktivním útočném hokeji, o šance nebyla nouze, stále dominovali oba brankáři. Novák zpomalil akci za modrou čarou, našel na středu Skleničku, který vypálil mimo. Mikulíkův centr tečoval před Hylákem Havlíček. Hanzl vysprintoval podél levého hrazení, obránce, který stál mezi ním a Janků, padl do přihrávky, ale nezastavil ji. Před domácím útočníkem už tak zívala jen prázdná branka, jíž nemohl netrefit – 3:1. Tento gól posadil domácí na koně, z četných útočných akcí se ale stíhali vracet i do obrany, Dlouhý se na brankovišti nemohl dostat k puku, podobně se vedlo Brabencovi. Kometě se nedařilo vytvořit si tlak ani v posledních minutách, naopak v situaci dva na jednoho se objevili Ústečtí, proti Pazourkovi zasáhl opět výborný Hylák. Skóre už se nezměnilo a Slovan si připsal třetí vítězství v této sérii.

Viktor Lukeš (HC Kometa Group): Do zápasu jsme vstoupili dobře. Myslím si, že až na pár hluchých míst jsme měli převahu. Vytvořili jsme si šance, ale neproměnili jsme je. Pak byl přísně vyloučen Robert Kántor. Dostal trest ve hře. Myslím si, že by ale trest 2+2 minuty stačil. Shlédneme video a vyvodíme nějaké důsledky, protože Robert říká, že do toho šel ramenem. Oslabení jsme uhráli dobře. K ničemu jsme domácí nepustili. Pak jsme ale dostali po minutě gól. Po chybě přišel z nájezdu druhý. Ve třetí třetině jsme vystřelili jen třikrát a to nejde pak zkorigovat výsledek, i když jsme jeden dali. Bylo to 2:1 pro domácí, a pak jsme dostali po chybě třetí gól. Byli jsme málo aktivní a málo stříleli. Žádnou gólovou šanci jsme si nevytvořili.
Miloslav Hořava (HC Slovan Ústečtí Lvi): Hráči podali velmi dobrý výkon. Bylo vidět, že to vítězství chtějí a to asi rozhodlo. První třetina byla taková opatrnější. Důležitost zápasu byla znát. Do Brna jedeme hrát dobrý hokej ze zajištěné obrany a budeme spoléhat na útočníky, že dají nějaký gól. Faul Roberta Kántora považuji za likvidační zákrok. Viděl jsem to v reálu, ale ještě to shlédnu na videu. Jan Heřman je náš výborný hráč a co má za zranění zatím nevíme. Dostal to do hlavy a tam se může stát cokoli. Jsem velmi rád, že hráči svoje nervy udrželi a hráli na vítězství. Vždyť to je jejich spoluhráč a kamarád.