Ú s t í n/L. - Konečně výkon, který snese přísnější měřítka. Ústečtí Lvi proti vedoucímu týmu soutěže, Havířovu, konečně předvedli hokej, jenž od nich veřejnost očekává. Severomoravskému celku nedali šanci a výsledek 4:1 je ještě milosrdný. Od většího rozdílu uchránil Pantery skvělý výkon brankáře Čecha. První branku v sezoně zaznamenal Pavel Janků. Lvi si navyšování rozdílu skóre rozdělili rovnoměrně do všech třetin.
so 27. 9. 2008
AZ Heimstaden Havířov
4:1 1:0, 1:0, 2:1

Branky a nahrávky: 13. Janků (Klobouček, Pazourek), 23. Mikulík (Šagát, Sklenička), 47. Pazourek (Janků, Novák), 50. Špirko (Havlíček, Hanzl) - 56. Kotásek. Rozhodčí: Jílek - Mašek, Hynčica. Vyloučení: 6:7, navíc Vala (HAV) 10 min. NESP. Využití: 2:0. Diváci: 2011. Střely na branku: 38:24. Průběh utkání: 4:0, 4:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Bolf, Tůma, Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman,Gýna, Macháček, - Šagát, Mikulík, Sklenička - Janků, Pazourek, Novák - Kloz , Špirko, Heřman - Havlíček, Hanzl.

AZ Heimstaden Havířov: Čech (8.-13. Valent) - Štefanka, Evan, Huhto, Novák, Klimeš, Štěpánek, Lašek - Brynecký, Vala, Velecký - Sikora, Piecha, Rozum - Strapáč, Kotásek, Duba - Seman.

První prověrku pro brankáře vedoucího týmu tabulky Jakuba Čecha připravila druhá útočná formace Lvů jmenovitě Novák a Pazourek. Zpočátku si ústeckou aktivitu nenechali hosté líbit a vyslali před domácí branku Veleckého, kterému byly dopřány dva pokusy, Salfický musel zasahovat až podruhé. V zastřelování pokračovali Šagát a Janků, oba ze střední vzdálenosti trefili jen připraveného Čecha. V osmé minutě si ale havířovská jednička dopřála sprint na puk proti domácímu Mikulíkovi, sice tam byl dřív, ale jeho pád pod útočníkovi nohy znamenal srážku, z níž si Čech odnesl krvavý šrám na čele a pustil na čtyři minuty do branky Valenta. Této příležitosti chtěl využít Šagát, střelu i dorážku Valent zázračně na poslední chvíli pokryl. Stoprocentní ale přece jen jeho působení v brance nezůstalo. V přesilové hře namazal zpoza brány Pazourek Kloboučkovi až na modrou, jeho střelu tečoval Janků a Valent ji našel až za svými zády. Vzápětí se do branky vrátil jeho kolega, kterého hned začal zahřívat Němeček prudkou střelou po buly. Heřman mu zase z mezikruží vyprášil vyrážečku. Převaha domácích byla tedy v prvním dějství korunována jen jednou brankou.

Druhé třetiny se Slovanu dlouhodobě nedaří, tentokrát ale nenechal Havířov, aby se nadechl a srovnal hru. Dvacetiminutovku načal svou výbornou příležitostí Zeman, který měl dost prostoru, ale Čech včas sklapnul betony. Hosté tentokrát poslali zkusit štěstí Michala Nováka, ten otestoval Salfického rozklek. Domácí navýšili náskok, když se vydal na zteč nejvyšší útok, Šagát perfektně našel Mikulíka, ten si stihl ještě srovnat puk a usměrnit ho tam, kam potřeboval. Hosté nemínili ještě kapitulovat, exústecký Evan dal vyniknout Salfickému dobře mířenou střelou od modré. Zvýšit náskok mohl po příhře na druhou tyč Šagát, ale nepřehodil Čecha. Pazourek a Janků zase sklízeli ovace díky jejich souhře. Kloz nepřetavil v asistenci vrácení puku Špirkovi, který se mezitím dostal za obranu, ale už neměl dost místa na lepší zakončení. Celá střídačka hostí zatajila dech, když jejich gólmanovi vypadl po Tůmově střele puk a lehce se doklouzal ven z brankoviště. Salfický musel podržet svůj tým dvěma slepenými zásahy, střelu Sikory řešil lapačkou a dorážku Piechy zlikvidoval betonem, aby tak udržel čisté konto i po druhé třetině.

Na začátku posledního dějství měl snížení na holi Piecha, bohužel pro Havířov netrefil prázdnou branku. Pravidlo nedáš – dostaneš se opět uplatnilo. Domácí po oslabení ubráněném ve velkém stylu odskočili na rozdíl tří branek. Janků vystřelil od modré a Pazourek korunoval tečí za Čechova záda výbornou hru celé formace. Dobývání havířovské branky pokračovalo, Janků nabral na modré rychlost, před Čechem lehce zvedl puk, ale gólman hostí zasáhl. Jenže v padesáté minutě dostal Havlíček od Hanzla výbornou přihrávku za obranu a nesobecky puk ještě posunul Špirkovi k druhé tyči, ten zakončoval bez nejmenších potíží do prázdné branky. Ale i hosté se dostali do přečíslení, Seman v úniku dva na jednoho volil střelu, s níž si Salfický poradil. Po buly v útočném pásmu hostí se k odraženému puku dostal Kotásek, prostřelil strážce domácí svatyně a okradl ho o čisté konto. Na závěr mohl Pazourek zvýšit svůj bodový příděl šikovnou tečí, Čech ale jeho úmysl odhalil. Konečný účet utkání 4:1.

Miroslav Fryčer (Havířovská hokejová společnost): Myslím si, že z obou stran to byl spíš takový taktický výkon. Rozhodly takové dva tečované góly, které soupeře dostaly do tlaku. My jsme ani pořádně žádné šance neměli. Bylo to dnes o vůli a o štěstí, které jsme dnes neměli. Každopádně myslím, že domácí vyhráli zaslouženě. Ničím nás nepřekvapili. Hrají takticky velmi dobře, mají kvalitní mužstvo a myslím, že se začnou zvedat. To mužstvo má na to, aby hrálo na špičce. My jsme momentálně spokojení s tím, co máme, samozřejmě musíme zlepšit koncovku, abychom vyhrávali také venku.
Jan Votruba (HC Slovan Ústečtí Lvi): Na zápas jsme se připravili, věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého. Havířov hrál v první třetině velice dobře, sice neměl moc šancí, ale oni jsou takové brejkové mužstvo, takže jsme to museli mít stále pod kontrolu. Pro nás bylo dobře, že jsme vstřelili první gól. Ve druhé třetině jsme měli místy velký tlak, ale vstřelili jsme jen jeden gól. Ve třetí třetině se nám to už povedlo a zápas jsme kontrolovali až do závěru. Ivo Prorok má bolesti třísel, Honza Čaloun bere antibiotika.