Ú s t í n/L. - Krásný sen letošní hokejové sezony v pátek 11.3. skončil. Slovan Ústí ani ve třetí finálové partii nestačil na České Budějovice. Padl 0:3. Nepomohlo mu ani vyprodané hlediště Lví arény. Zámořské hvězdy v dresu Jihočechů zrežírovaly další zápas a nepovolily prodloužit ústeckým hokejistům sezonu. Úvodní gól trefil po pěkné kličce do forhendu Prospal. V závěru druhého dějství přidal v přesilovce druhý zářez Dvořák. Prospal navíc nevyužil trestné střílení a vynahradil si to v závěru, kdy trefil prázdnou klec. Domácí ani podruhé za sebou nepřekonali zeď jménem Turek, i když snaha se jim upřít nedala. Měli i vice ze hry, ale naráželi na zkonsolidovanou obranu a výborného brankáře.
pá 11. 3. 2005
ČEZ Motor České Budějovice
0:3 0:1, 0:1, 0:1

Branky a nahrávky: 17. Prospal (Hřebejk, Bělohlav), 40. Dvořák (Krstev), 56. Prospal. Rozhodčí: Florian, Blecha - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 8:10, navíc 35. TS (proti UNL). Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6350. Střely na branku: 27:23 (9:8, 10:11, 8:4). Průběh utkání: 0:3.

Ústecký Slovan s.r.o.: Sáblík - Štěpánek, Drábek, Kočí, Jan Kudrna, Mazanec, Klobouček, Vála - Jankových, Sýkora, Šaffer - Švík, Pazourek, Fink - Buďa, Koudelka, Přeučil - Hodek, Pavliš, Barus.

ČEZ Motor České Budějovice: Turek - R. Martínek, Krstev, S. Neckář, Mucha, Gřegořek, Gýna - Hřebejk, Prospal, R. Dvořák - Rob, Brabenec, Kropáč - Havelka, M. Hanzal, Šimánek - Sailer, Musil, Bělohlav.

Na hokejisty Slovanu teprve nyní dopadlo to, čím si hráči Budějovic prošli už při semifinálové sérii. Už v minulém, ale hlavně v tom dnešním zápase hráli s teplotou Drábek, Jan Kudrna, Šaffer, Pazourek, Pavliš, Fink a Barus. Se zraněným tříslem nastoupil Vála a do dresu se ani nepřevlékali Kříž (chřipka) a Jiří Kudrna (zápal plic). Někteří domácí hráči nedohráli ani druhou třetinu. Přesto se ve Lví aréně hrál vynikající hokej, bohužel pro domácí fanoušky, hráči Slovanu tahali za kratší konec a do baráže tak už po třech zápasech pustili Jihočechy, navíc se dvěma nulami na Turkově kontě. Přesto na konci zápasu ochozy bouřlivě děkovaly svým hokejistům za vynikající sezónu a hokejisté jim opláceli dlouhou děkovačkou.

Úvod utkání obstaralo předání šeku pro dětský domov na Severní Terase a zpívaná hymna České republiky. Hned od začátku se Lvi do svého soupeře pustili bez respektu. První 3 minuty udávali tempo utkání domácí, ale záhy to už hořelo i před Sáblíkem. Obzvlášť když už ve 4. minutě putoval za katr domácí Pavliš. V 7. minutě opět zahrozili domácí, když před Turkem řádila Koudelkova řada. O minutu později stadionem projela mohutná vlna nevole. To Prospal poslal nedovoleně na led Sýkoru. Přesilovka domácích 5 proti 4 netrvala dlouho, protože na trestnou lavici putovali brzy další dva hráči, po jednom z každé strany. Při přesilovce Slovanu 4 proti 3 dal Turek vyniknout svým kvalitám, nejvíce při pokusech obránců od modré čáry. Ve 12. minutě měli nejprve tutovku domácí, když Koudelka tečoval Kloboučkovu střelu a vzápětí na druhé straně Prospal, jehož pokus po brejku vytěsnil Sáblík na tyč. Hned minutu nato se domácí brankář opět vyznamenal při šanci Brabence s Kropáčem. Nic dlužni svým fanouškům nezůstali ani domácí hokejisté, když vzápětí vyslal projektil na Turka Fink. Trefil však před brankou Pazourka, ale jeho pohotovou dorážku z otočky Turek chytil. Hosté vzápětí opět zahrozili z rychlého protiútoku, když do pásma zavezl kotouč Hřebejk a Martínkovu střelu zneškodnil Sáblík. Vše důležité se odehrálo až v závěru první třetiny. V 17. minutě našel Hřebejk mezi kruhy úplně volného Prospala, který blafákem poslal hosty do vedení.

Druhou třetinu začali opět aktivněji domácí. Hned po vhazování prověřil Turka zprava tvrdou střelou Jankových. O několik okamžiků později nahodil před Turkovu branku Mazanec, jeho střelu těsně před brankovištěm tečoval Buďa, ale jen těsně vedle levé tyče. Poté se hrálo velmi dlouho bez přerušení a k vidění byl pohledný hokej. Hosté hráli velmi dobře dozadu a domácí se před jejich branku nedostávali příliš často. Ve 28. minutě hráli Lvi další přesilovku. Na Turkovi však ztroskotali postupně Přeučil, Buďa i Mazanec. Domácí však vzápětí na útočné modré chybovali, do brejku se rozjel Havelka, ale jeho blafák Sáblík vystihl. Od 30. minuty si přesilovku dvakrát po sobě zahráli i hosté. Vytvořili si v obranném pásmu domácích drtivý tlak a Sáblík chvílemi doslova čaroval. Ve 35. minutě, brzy po vyrovnání sil na ledě, zajel s kotoučem do útočného pásma Hodek, zasekl, přihrál na najíždějícího Baruse, jehož dělovka šla těsně nad Turkovu svatyni. Vzápětí pálil přes klubko hráčů od modré Mazanec, ale jeho střela, která šla těsně nad ledem k pravé tyči, našla jen připravenou Turkovu lapačku. Jen chvilka nepozornosti stačila k tomu, aby do dalšího brejku vyrazil agilní Hřebejk. Za záchrannou brzdu musel, chtě nechtě, zatáhnout Šaffer. Následovat nemohlo nic jiného než trestné střílení. K tomu se za ohlušujícího pískotu ochozů postavil Prospal, ale jeho pokus mezi betony Sáblík vystihl. Když už se zdálo, že se třetina dohraje bez branek, dostali hosté možnost hrát přesilovku 4 proti 3. Celou minutu se Lví trojka dokázala bránit, ale nakonec ji jihočeské kvarteto rozebralo a Dvořák spolu s Prospalem dokázali na několikrát doplácat za Sáblíkova záda puk po Krstevově střele od modré.

Do závěrečné třetiny vstoupili Lvi s viditelnou snahou něco udělat s nepříznivým výsledkem, když jejich snaha byla podpořena výhodou jednoho hráče v poli. Jenže naprosto sterilní koncovka jim brala vítr z plachet. Po vyrovnání sil se opět velmi dlouho hrál kvalitní hokej bez zbytečného přerušování. Domácí hokejisté se tlačili před branku, hosté hráli ze zabezpečené obrany. Smůlou domácího celku bylo to, že i ty nejvyloženější šance nedokázal nikdo z jeho hokejistů přetavit v branku. Jednu z posledních možností prodloužit sérii měli Lvi v 55. minutě. Za vražení na hrazení si šel odpočinout Krstev a domácí trenéři riskli hru bez brankáře. K odraženému kotouči se však dostal kat Lvů Prospal a střelou přes celé kluziště poslal hokejisty Českých Budějovic do baráže o extraligu.

Josef Jandač (HC České Budějovice): "Jako v celé sérii i dnes jsme šli do vedení. Dobře jsme bránili a když jsme přidali druhý gól, tak jsme si to už pohlídali. Myslím, že ve druhé třetině jsme měli víc možností a rozhodnout jsme mohli daleko dřív. V celé té sérii jsme byli obezřetní, právě proto, že Chomutov nás hodně potrápil a hráli jsme hodně zodpovědně i proto, že jsme měli velkou marodku. V celé té sérii chtělo Ústí hlavně hrát hokej a neuchýlilo se k ničemu, co by s hokejem nemělo nic společného. Hráli velice důstojně a já bych jim chtěl poděkovat za celou sezónu. Oni nás totiž celou sezónu drželi v takové obezřetnosti, kdy jsme do poslední chvíle hráli o první místo a i v play off jsme z nich měli respekt. Možná i právě kvůli tomu jsme ta utkání s nimi sehráli takto a zvládli jsme je. Teď nás čeká baráž s Jihlavou. Tam už jde o všechno. Tam bude rozhodovat aktuální zdravotní stav, psychika, výkony jednotlivých hráčů, rozhodčích... Pro nás teď skončila jedna polovina a začíná druhá. Hráčům teď dáme sobotu, neděli volno. Musíme se hlavně všichni doléčit z chřipky a zranění."
Pavel Hynek (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Dnes jsme byli v situaci, kdy jsme museli vyhrát. Soupeř nám toho ale moc nedovolil a, stejně jako v těch předcházejících zápasech, zaslouženě vyhrál. My jsme se za celou sérii prakticky nedostali do žádného přečíslení, oni skvěle bránili. Musím Budějovicím pogratulovat k zaslouženému postupu. Pro nás byl z celé té série takový ten nejnadějnější hned první zápas. Budějovice tam nebyly úplně ve své kůži a my jsme tam měli spoustu přesilových her. Pak jsme se dostali do kontaktu, ale byl to jediný zápas, kde jsme sahali po lepším výsledku. Zbytek jsme neodehráli dobře. Mě mrzí, že po té výborné sezóně a i po tom čtvrtfinále a semifinále, kde jsme hráli jako tým, tak ta finálová série se nám nevydařila. Jedna věc jsou individuální chyby, jedna věc jsou přesilovky. Další věcí je, že to finále se musí hrát jinak. Musí se hrát na krev, s daleko větším nasazením. Jsem z toho trochu zklamaný. Na to finále jsme si věřili. Myslím, že jsme ho nezvládli. Klíčovou záležitostí bylo, že jsme nedokázali uhlídat jejich první pětku, nulová efektivita v přesilových hrách a až příliš velký respekt z brankáře Turka. Hodně často slýchám, že jsme je měli víc bránit, třeba jako Chomutov. Já si ale myslím, že my máme jinak postavené mužstvo. Po celou sezónu jsme doma i venku hráli aktivní nátlakový hokej a je velmi těžké se přeorientovat na nějakou defenzívu a destrukci. My jsme také celou sérii nechtěli moc mluvit o zdravotním stavu mužstva. Před finálovou sérií na nás padla nějaká viróza a zaplať bůh, že na rozdíl od Budějovic, až ve finále. V každém zápase se někdo takový našel. Ale na to se nechci vymlouvat, protože oni měli možná ještě větší problémy než my."