Ú s t í n/L. - I druhé domácí čtvrtfinále proti Benátkám nad Jizerou Ústečtí Lvi zvládli a podle očekávání v sérii vedou 2:0. Oproti prvnímu mači se však na výhru nadřeli o poznání více. Zvláště proto, že se jim tolik nedařilo v přesilovkách. Nerozhodný stav zlomil až ve třetí třetině kapitán Jan Čaloun. Uklidnění přinesl tři minuty před koncem Špirko. Série se nyní přesouvá do Benátek, kde se bude hrát třetí zápas v neděli 15. února.
čt 12. 2. 2009
HC Benátky nad Jizerou
3:1 1:0, 0:1, 2:0

Branky a nahrávky: 13. Pazourek (Janků), 45. Čaloun (Šagát, Sklenička), 57. Špirko (Heřman, Tůma) - 38. Pavlů (Skořepa). Rozhodčí: Smitka, Přikryl - Novák J., Klein. Vyloučení: 4:8. Bez využití. Diváci: 4290. Střely na branku: 44:18. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Němeček, Macháček, Kříž, Tůma, Klobouček, Zeman, Pojkar, Gýna - Šagát, Sklenička, Čaloun - Hovorka, Špirko, Heřman - Janků, Hanzl, Pazourek - M. Pšurný, V. Novák, S. Procházka.

HC Benátky nad Jizerou: Stejskal - Kolmann, Kajínek, Tondr M., Kolafa, Pavlů, Müller, Hrach - Konečný, Urban, Hruška - Kopic, Skořepa, Weiss - Nevyhoštěný, Bárta, M. Pabiška - Kadeřábek, Kazatel, L. Tondr.

Ke druhému zápasu čtvrtfinále play off nastoupila obě mužstva v mírně pozměněných sestavách. Začátek utkání se nesl v duchu technických prohřešků, kdy se domácí několikrát ocitli v postavení mimo hru a hosté se častěji proviňovali zakázaným uvolněním. Prvním zajímavějším okamžikem tak bylo až v 6. minutě první vyloučení hostujícího celku a brzy nato i domácího. Na konci 7. minuty se při hře čtyř proti čtyřem dostali do přečíslení Špirko s Tůmou, ale posledně jmenovanému se dobře postavil Stejskal. Vzápětí se vyznamenal na druhé straně Salfický. Ve 12. minutě vybojoval za brankou kotouč Špirko, posunul před branku najetému Hovorkovi, ale jeho volej Stejskal fantasticky kryl. O necelou minutu později už ale Stejskal kapituloval. David Pazourek zamíchal za brankou vyjel si před brankoviště a trefil se k bližší tyčce přesně nad rameno brankáře Benátek. Vzápětí mohl zvýšit Pšurný, ale jeho pokus vyškrábl Stejskal špičkou betonu. V 15. minutě si neporozumněl s kotoučem Tůma, ale hosté chyby využít nedokázali. V cestě za úspěchem jim stál výtečný Salfický. Na konci první třetiny hráli domácí téměř minutovou dvojnásobnou přesilovku, ale vlastními chybami se několikrát připravili o útočné pásmo. První třetina tak skončila stejně jako první zápas.

Hned v úvodu druhé třetiny domácí chybovali, ale Urban si z nájezdu na mága v domácí brance nepřišel. Vzápětí ústečtí hokejisté spálil dvě tutovky. Ve 23. minutě hráli Lvi další přesilovku, ale pouze při ní nepříjemně podráždili své fanoušky. O 3 minuty později netrefil v jasné pozici odkrytou branku Šagát. Další přesilovka v podání hokejistů Slovanu už byla o poznání lepší, ale všem střelám vystavil stop výborný Stejskal. Ve 29. minutě domácím ujel Skořepa, ale ani on si na Salfického nepřišel. Hosté alespoň získali výhodu přesilové hry. V oslabení ale výborně napadali Špirko s Hovorkou a hosté se jen stěží dostávali ze svého obranného pásma. Domácí pak trochu polevili, hráčů Benátek hned bylo všude plno a Lvi si nevěděli rady s jejich těsným forčekingem. Trest na sebe nenechal dlouho čekat. Po pravé straně se protáhl Michal Pavlů a trefil se přesně do víka. Salfického lapačka jen bezmocně mávla do vzduchu.

Tak jak skončila třetina druhá, začala i třetí. Benátečtí hokejisté důsledně napadali a vyhazovali puky a domácí si s tím nevěděli rady. Vysvobození přinesl začátek 45. minuty a kapitán domácích Jan Čaloun, který sice nejprve trefil tyčku, ale odražený kotouč už umístil přesně tam, kam patří - 2:1. Obraz hry se poté změnil, Lvi zrychlili pohyb a hosté přestali stíhat. Brzy tak měli žlutomodří výhodu přesilové hry, jenže ty se jim dnes vůbec nedařily. V 50. minutě měli po delší době výhodu jednoho muže v poli i hosté, ale hrálo se převážně před Stejskalem. Obrovskou šanci promarnili hosté v 54. minutě. Po nepříliš zdařilém zákroku Salfického ale netrefili prázdnou branku. O minutu později střílel z mezikruží Pabiška, ale ani on síť za Salfickým nerozvlnil. V 57. minutě se Heřman neukvapil s nahrávkou, počkal na rozjetého Rastislava Špirka, jemuž stačilo správně nastavit čepel hole - 3:1. Po trochu utrápeném výkonu tak mohli Ústečtí Lvi navléknout druhý korálek na šňůru čtvrtfinále play off.

Luděk Škaloud (asistent trenéra HC Benátky): Dneska jsme sehráli kvalitní utkání s nešťastným výsledkem. Samozřejmě Ústí, jako silné mužstvo, mělo převahu ve hře a více brankových příležitostí. Hra se vyvíjela, jak se vyvíjela a nakonec ten výsledek byl dlouho otevřený. Bohužel jsme dostali branku na 2:1, kde jsme zaplatili tu nováčkovskou daň a nezkušenost našich mladých obránců, kteří tam nechali volného Jana Čalouna, aby to zakončil. Pak jsme si vypracovali několik příležitostí, kde jsme to mohli srovnat. Bohužel se to zastavilo někde na čáře. Otevřeli jsme více obranu a z toho pak pramenil třetí gól. Ale i přes prohru musíme naše hráče pochválit, protože odevzdali maximum, co mohli, a je to pro ně velká zkušenost. Série se teď stěhuje k nám a na domácím ledě chceme favorita potrápit a našim fanouškům dát velký zážitek, tedy nejlépe nějaké vítězství. Zdravotní stav Michala Kazatele je vážný, má podezření na otřes mozku. Mrzí mě, že to pískají čtyři rozhodčí a nikdo to nevidí a nepískne.
Miloslav Hořava (HC Slovan Ústečtí Lvi): Benátky mají plno mladých kluků, kteří dobře bruslí, kondičně jsou na tom také dobře a dohrávají souboje. My jsme se nemohli dostat před bránu a nedávali jsme jasné šance, za což nás potom vytrestali. Mužstvo si musí vzít ponaučení a polepšit se. Sporná situace před naším třetím gólem, si myslím, že nebyla správně odpískaná. Viděl jsem to a myslím si, že to faul nebyl. Samozřejmě, že soupeř tam faul vidí. David Pazourek nastoupil za Milana Mikulíka z důvodu vystřídání, aby byli všichni v zápasovém rytmu. Andrej Novotný je v Kladně, protože chceme, aby nevyšel z formy a zůstane tam asi ještě dva nebo tři zápasy.