Ú s t í n/L. - Pětačtyřicáté kolo první ligy na ledě Komety zvládli Ústečtí Lvi na výbornou a přivážejí si tři body za neposkvrněnou výhru 4:0. Je to již jedenáctý zápas sezony, ve kterém Ústečtí nedostali branku a potvrzují tak nejlepší obranu ligy. Svěřenci Pavla Hynka si v první třetině zápasu vypracovali dvougólový náskok, který ve zbývajících částech vždy pojistili. Dvěma brankami se blýskl Milan Buďa.
so 29. 1. 2005
HC Kometa Brno
0:4 0:2, 0:1, 0:1

Branky: 9. Buďa (Přeučil), 13. Jan Kudrna (Pazourek, Kočí), 35. Pavliš (Vála, Drábek), 50. Buďa (Mazanec, Koudelka). Rozhodčí: Přikryl - Kašík, Vysloužil. Vyloučení: 1:4, navíc Buďa (UNL) 10 min NAR-Z. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 3652. střely na branku: 27:28. Průběh utkání: 0:4.

HC Kometa Brno: Maláč - Vyrůbalík, Sloboda, Elsner, Lhotský (15. Ondráček), Karlíček, Burian - Černý, Brančík, Fadrný - Meluzín, Sedláček, Navrátil - Baranyk, A.Staněk, Moskal.

Ústecký Slovan s.r.o.: Sáblík - Drábek, Vála, Kočí, Kudrna, Mazanec, Kříž - Hodek, Pavliš, Barus - Buďa, Koudelka, Přeučil - Jankových, Sýkora, Šaffer - Fink, Švík, Pazourek.

Trenér Komety PaedDr Svatopluk Číhal musel do zápasu oželet hned několik opor. Zranění vystavila stop Pavlu Staňkovi, Janu Mikelovi a Davidu Appelovi. Zdraví si doléčuje také Pavel Nohel, který od 1. února bude oblékat druholigový dres Prostějova. Tam zamíří také Alexander Elsner, pro nějž dnešní zápas byl derniérou v dresu Komety. Poprvé oblékl její dres ještě v extralize, vlastně FHL, když nesla název Zetor Brno. To se psal rok 1989 …

Zpočátku zápasu se hrál vyrovnaný hokej, útočné snahy na obou stranách se však míjely účinkem. První velké nebezpečí pro Maláčovu branku vzniklo po Vyrůbalíkově chybě na modré, po které se dostával do samostatné akce Sýkora, ale než stihl ohrozit Maláče, sám Vyrůbalík svou chybu dokázal napravit. Postupně pak získávali Ústečtí převahu, ze které pramenily chyby brněnské obrany. Zkušené mužstvo Ústí jich dokázalo využívat. První šanci Kočího ještě Maláč zlikvidoval, ale vzápětí už proti Buďovi kapituloval – 1:0.

Kometa se dokázala dlouhodoběji usadit v útočném pásmu až během 12. minuty. A vypracovala si několik slibných šancí, hostům pak nezbývalo něž několikrát hrát na zakázané uvolnění. Vyrovnat mohl Fadrný, ale zblízka nedokázal zvednout puk přes Sáblíka. Po následujícím bully se o totéž snažila dvojice Meluzín – Sedláček, ale i oni skončili na připraveném Sáblíkovi. Ve 13. minutě se snažil Kudrna nahodit ze středního pásma od červené čáry směrem někam na Maláčovu branku – a k údivu všech a nejvíc asi samotného střelce i brankáře skončil v síti – 0:2. Ani druhá branka nezlomila snahu domácích. Ve 14. minutě Fadrný s Černým rozebrali obranu hostí, po zásahu nevěděl ležící Sáblík kde má puk, stadión už jásal nadšením, které vzápětí zchladily rozpažené ruce rozhodčího. Na konci třetiny odčinil Maláč svoji nepozornost při druhé brance, když bravurně zlikvidoval nájezd dva na jednoho Koudelky s Přeučilem.

Do druhé třetiny nastoupila Kometa s mírnou optickou převahou. Ve 23. minutě fauloval nešetrně Švík přímo před brněnskou střídačkou Fadrného. Ten se sice dokázal rychle oklepat, ale Švík inkasoval 2 + 10 minut. V přesilovce svou převahu Kometa zvýraznila. Ústečtí se bránili velmi obtížně, ale domácím chyběla odvaha zakončit kombinace střelou. Jedinkrát se dostali s pukem Brněnští až přímo před Sáblíka, když Fadrný křížně přes brankoviště našel Černého, kterému ale puk pořádně nesedl na hůl. Přesilovka málem pro domácí skončila neslavně, když se hosté uvolnili do nájezdu dva na jednoho. Situaci až v poslední chvíli zachránil Vyrůbalík. Ve 28. minutě zachraňoval pádem na led Maláč před Pazourkem, který zakončoval další ústeckou akci dva na jednoho.

Od 30. minuty hráli opět přesilovku domácí. V ní zatrnulo celému stadiónu poté, co při souboji mimo puk zůstal v rohu za Sáblíkovou brankou ležet nehybně Michal Černý. Za pomoci lékaře a spoluhráčů se po chvíli dokázal zvednout a otřesený zamířil na střídačku. Nevylučovalo se. Nakonec dokázal Černý ještě v průběhu druhé třetiny naskočit zpět do hry. Co se nepovedlo ani ve dvou početních výhodách domácím – prosadit se přes obranu soupeře až k brance – se povedlo v 35. minutě Pališovi. Obránci jej nechali samotného obkroužit s pukem branku a zavěsit do růžku Maláčovy branky – 0:3.

Třetí třetina se dohrávala už víceméně jen z povinnosti. Ústí kontrolovalo hru a domácí si nedokázali vytvořit žádnou větší šanci. Deset minut před koncem po kombinaci celé pětky se povedlo počtvrté rozesmutnit halu Rondo Buďovi. To byl pro mnohé impuls k tomu, aby opustili svá sedadla a vydali se vstříc domovu, nebo načatému večeru. V závěru hry hrála Kometa dvakrát přesilovou hru, ale ani to jí nepřineslo, byť jen čestný úspěch.

Vít Borůvka (HC Slovan Ústečtí Lvi): V utkání se nám líbilo nasazení obou mužstev, ve kterých je spoustu kvalitních hráčů. V I. třetině jsme dali dva góly, zatímco Brno své čance neproměnilo. To byl rozhodující moment, neboť poté jsme už hru jen s přehledem kontrolovali."

PaedDr Svatoplik Číhal (Kometa): "Věděli jsme do čeho jdeme. Že nás čeká kvalitní soupeř proti kterému to bude ve stavu v jakém máme tým velmi těžké. Hráči zápas odbojovali, ale výsledek vypovídá o tom stavu obou mužstev. V I. třetině dal soupež dva laciné góly a my své šance promarnili. Poté jsmese už k žádným vážným věcem nedostali.