Ú s t í n/L. - Nováček první ligy, Chrudim trápila Lvy více než se před zápasem předpokládalo. Ústečtí zlomili vyrovnaný zápas k výhře 3:1 až ve třetí třetině. Postaral se o to zvláště Martin Šagát, který vstřelil dvě branky, na obou se významně podílel Milan Mikulík. Jinak se domácí trápili a zápas pobral opravdu pomálu hokejové krásy. V samém závěru se pak sami Lvi postarali o drama, nedisciplinovaný Michal Dragoun obdržel za oplácení vyšší trest.
st 17. 9. 2008
HC Chrudim
3:1 1:0, 0:1, 2:0

Branky a nahrávky: 6. Tůma (Čaloun, Špirko), 48. Šagát (Mikulík, Sklenička), 56. Šagát (Mikulík) – 34. Žák (Zadina). Rozhodčí: Hrubý – Podrazil, Žídek. Vyloučení: 4:7, navíc Dragoun (UNL) 5 min + DKU BSH. Využití: 1:0. Diváci: 2108. Střely na branku: 33:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický – Bolf, Němeček, Pojkar, Klobouček, Gýna, Zeman, Tůma, Vágner – Čaloun, Špirko, Dragoun – Novák, Pazourek, Prorok – Šagát, Mikulík, Sklenička – Přeučil, Hanzl, Heřman.

HC Chrudim: Šrámek – Toužimský, Kolář, Vyskočil, Kuncl, Suchý, Šafařík, Daňo, Fejgl – Stavenský, Martinec, Šeda – Semorád, Král, Žák – Zadina, Beránek, Pospíšil – Bláha, Zohorna, Bělohlávek.

Úvodní minuty přinesly opatrnou hru na obou stranách. První vážnější příležitost zaznamenali domácí ve třetí minutě, když pálil Sklenička a Šagát mohl puk tečovat nebo dorážet na hranici brankoviště. Další vlaštovkou byla Novákova střela zápěstím, která skončila nad Šrámkovou klecí. V přesilové hře pálil Tůma, před brankou clonil Špirko, puk se nakonec dostal zpět na modrou k obránci, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě. I nadále zůstávala útočná aktivita na straně Ústeckých, hosté z Chrudimi buď vysílali jen propagační puky, nebo se nedokázali prosadit ve slibných pozicích proti lví obraně. Mezitím si Šrámek připsal řadu dobrých zákroků, ať už proti pokusům Pojkara, Nováka nebo Němečka. Šagát jel sám po levém křídle, zasekl se před gólmanem a pokusil se tak puk dostat k bližší tyči. Minutu před koncem první třetiny dokázal Žák přihrát z pozice za brankou Zadinovi, ale Salfický se obelstít nenechal.

Začátek druhého dějství znamenal hned dvě zajímavé situace, Chrudimští si svou aktivitou před Salfickým vykoledovali faul a v oslabení se Pazourek vydal na útočný výlet, ostrá střela sice proletěla přes Šrámkův beton, ale do branky nezapadla. Už v plném počtu hráčů neměl gólman hostí problém ani s pokusem Dragouna, který se přesunul do prvního ústeckého útoku. Na druhé straně měl Šeda na holi vyrovnání, Salfický se ale včas přesunul, vzápětí dokázal Čaloun namazat Zemanovi, který z první přestřelil branku. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Slovan nedokázal navýšit svůj náskok a dovolil tak soupeři dostat se do utkání. Ve třicáté čtvrté minutě Salfický nejprve zázračně vyrazil Žákovu střelu k pravé tyči, jenže obrana ho nechala na holičkách a puk se odrazil zpět k chrudimskému útočníkovi, pro nějž nebylo problémem přestřelit ležícího gólmana. Trvalo pár minut, než se Slovan dostal z útlumu a Šagát připravil perfektní šanci Kloboučkovi, jeho střelu ale Šrámek vytěsnil lapačkou. V poslední minutě Novák napálil puk tak tvrdě, že být branková konstrukce z měkčího materiálu, jistě by se zlomila.

Poslední dvacetiminutovku načal Pojkar nahozením, které se zajímavě odráželo před brankou, na druhé straně zase nevtěsnal svůj pokus mezi tyče Suchý. Z levého křídla prověřil Šeda Salfického pozornost, aby vzápětí Šrámka vyděsila jeho vlastní obrana neplánovanou malou domů. Kloboučkova střela od modré, Čalounovo chytré nahození z úhlu – nic z toho nepomohlo domácím k vedení. Věci se ale ujal útok Sklenička, Mikulík, Šagát, přesně v tomto pořadí si vyměnili puk a proti urostlému levému křídlu už neměl Šrámek šanci. Ta samá formace o chvíli později sevřela chrudimskou pětku v pásmu, jako kdyby hrála přesilovku, Sklenička byl ale před brankou příliš dobře hlídán na to, aby do ni vpravil puk. Nebezpečně se před domácí branku probíjel Stavenský, jehož pokus Salfický vyrazil jen k Martincovi, jehož střelu ale dokázal také udržet vně své branky. Pět minut před koncem utkání jako by se zapomnělo bránit, útočníci obou týmů projížděli do pásem jako nůž máslem a gólmani se nestačili činit. To se nakonec vymstilo hostům, když nechali volného Šagáta mezi kruhy a ten vymetl pavučiny pod břevnem Šrámkovy branky. Na výsledném skóre už nic nezměnilo ani pětiminutové vyloučení Dragouna a hra Chrudimských bez gólmana.

Martin Hosták (HC Chrudim): "Určitě jsme tu neudělali ostudu, ale na druhou stranu ten zápas jsme nezačali dobře. První třetinu jsme hráli velice špatně, kromě posledních pěti minut. Tam jsme mohli prohrávat mnohem víc. Ve druhé třetině jsme se zlepšili, tam jsme byli lepší, měli jsme spoustu šancí, které jsme neproměnili. Ve třetí třetině, myslím, mělo Ústí jednu lajnu, která dokázala zvednout tempo hry, na což jsme nezareagovali. Udělali jsme dvě chyby v obraně a za to se platí."
Miloslav Hořava (HC Ústečtí Lvi): "Hráči k tomu zápasu nepřistoupili, myslím, úplně tak naplno, jak by měli. Nevím proč. Nebo jsem měl dojem, že k tomu tak nepřistoupili. Možná, že k tomu přistoupili naplno, jen měli nějakou indispozici. Důležité ale je, že se nám to vymstilo. Chrudim hrála velice dobře a znovu, díky Salfickému, který tam měl dobré zákroky, jsme dnes neprohráli. Že se dokážeme motivovat jen na lepší soupeře? Tak to je nesmysl! Rozhodně bych nechtěl mluvit o tom, kdo je dnes lepší a horší soupeř. Takhle ti hráči, doufám, nepřemýšlí. To je to, co nás provází už od přípravy. Náš výkon hrozně kolísá. Jedna třetina je dobrá a najednou to jde hrozně dolů. My bychom chtěli, aby už to mělo vzestupnou tendenci."