Ústí nad Labem - V utkání 41. kola I. hokejové ligy ČR přivítali ve Zlatopramen Areně hokejisté Ústí nad Labem tým HC Benátky nad Jizerou. Do zápasu lépe vstoupili hosté, kteří po sedmdesáti devíti sekundách skórovali zásluhou Víta Jonáka. Za šest minut přidal druhý zásah Daniel Skalický, jenž skóroval v početní výhodě. Za Slovan snížil v 17. minutě Rok Pajič. Zasloužený vyrovnávací gól vstřelil při power-play v 59. minutě Daniel Boháč. Rozhodující samostatný nájezd vsítil Martin Šagát, jednačtyřicetiletý Zdeněk Orct odolal proti všem třem exekutorům Benátek nad Jizerou.
so 21. 1. 2012, Zlatopramen Arena
HC Benátky nad Jizerou
3:2sn 1:2, 0:0, 1:0 - 0:0 - 1:0

Branky a nahrávky: 17. Pajič (Třetina, Růžička), 59. Daniel Boháč (Zeman, Roubík), rozhodující nájezd Šagát - 2. Jonák (Skořepa, Skalický), 8. Skalický (Jaroměřský, Skořepa). Rozhodčí: J. Dvořák - Lučan, T. Svoboda. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 2 242. Střely na branku: 41:26 (8:10, 11:8, 16:5 - 5:3 - 1:0). Průběh utkání: 0:2, 3:2. Zakázaná uvolnění: 6:11. Ofsajdy: 3:3. Vyhraná vhazování: 47:38 (15:16, 12:13, 18:6 - 2:3).

Ústecký Slovan s.r.o.: Orct - Klobouček, J. Zeman, L. Poživil, P. Hořava, F. Pavlík, K. Černý, Dan Růžička, Sklenička - Šagát, Roubík, Ludvík - R. Kovář, Rod, Handlovský - Třetina, Daniel Boháč, Pazourek - S. Treille, Pajič, M. Čermák.

HC Benátky nad Jizerou: Vošvrda - Vitásek, Jaroměřský, Říha, Vála, Niko, M. Pabiška - Víšek, L. Král, Klimt - Skalický, J. Skořepa, Jonák - Vařecha, Jech, Kopic - Kellner, Vlach, T. Liška.

Potřetí za sebou dokázali ústečtí hokejisté skórovat při hře bez brankáře. Podruhé díky tomu vydolovali v líté řeži dva body a take díky úspěšnosti ve specifiké herní situaci o jediný bodík drží první místo před Chomutovem. Jinak po sérii zápasů s celky Třebíče, Písku a Benátek příliš optimismu po nadějném vstupu do nového roku Lvi nemají.

Třebaže Ústečtí zahrozili v duelu se šestým celkem tabulky jako první, brzy prohrávali a dlouhé minuty tahali za kratší konec. Kovář ve dvaapadesáté vteřině namířil z pravého kruhu střelu po ledě jen do pravé tyče Vošvrdovy branky. Hosté chvíli poté svou první šanci proměnili. Poživil z rohu hřiště namazal mezi kruhy přímo na hůl Víta Jonáka, který z ideální střelecké parkety prostřelil ústeckého brankáře.

Následné okolnosti, zdálo se, hraly pro sice domácí. Po zásahu do Čermákovy tváře, inkasoval Jaroměřský trest na čtyři minuty. Ten byl sedmdesát sekund před skončením znásoben po nešikovné manipulaci holí hostujího brankáře. Jenže Ústečtí měli ve dvojnásobné převaze težké ruce. Puk jim přeskakoval hokejky, kombinace se nedařila. Střelu na branku nedokázali vyprodukovat jedinou! A tak přišel zákonitý trest.

Nejdřív byl vyloučen za nedovolené počínání v útočné třetině Šagát a po necelé minutě hosté skórovali podruhé. Skořepa trochu se štěstím posunul puk do brankoviště, kde si umě počínal Daniel Skalický, Rychle potáhl puk na bekhend a rozhozeného Orcta překonal odrazem o levou tyčku jeho branky.

Hosté nezalezli do na svou polovinu, ba naopak. Vytáhli forčeking hluboko do pásma domácích a ti se s drzou hrou benáteckého celku dlouho nemohli srovnat. Až v polovině třetiny přidali na obrátkách, dokázali překonat obranu hostů a začali dotírat na Vošvrdovu svatyni.

Brankář, který působí jako dvojka v extraligovém Liberci si nejdřív poradil s velkou příležitostí Roubíka. Ten byl na brankovišti zcela volný, jenže otočen zády, bez pohybu, neměl blízko brance mnoho variant na zakončení. Nanonec jeho bekhend vytáhlý brankář hostů vytěsnil betonem. Po chvíli však domácí přeci jen snížili. Třetina vysunul do kontru dvou na jednoho Roka Pajiče se Sachou Treillem. V brejku dvojice zahraničních forvardů vzal řešení na sebe slovinský štírek a z pravé strany zamířil ke vzdálenější tyči přesně nad beton – 1:2

Takový stav vydržel i do první přestávky, i když blíže ke skórování byli překvapivě spíš hosté, které branka v žádném případě nesrazila. Ale Orct dvěma pokusům odolal.

Slovan začal druhou periodu bojovně. Vytvářel si příležitosti. Asi největší měl Čermák. Treille po pěkné individuální akci kolegovi z útoku prostrčil přímo do jízdy. Střelu slávistické posily Vošvrda zastavil až konečky bruslí. Lvi svou aktivitou donutili hosty faulovat. Jenže právě hra v přesilovkách nadšení Lvů zase zchladila. Nezdary v nich jim v prostřední periodě vzaly vítr z plachet.

Začali kupit chyby a navíc faulovali. V početní výhodě si hosté rozhodně počínali sebevědoměji, ale Orct se po počátečních nepřesvědčivých zákrocích rozchytal. Zvláště Víškovi sebral velkou šanci k navýšení vedení. Pak se ještě musel předvést proti Vitáskovu pokusu z mezikruží.

Do třetí části stáhl tandem Rosol – Skrbek sestavu na tří pětky. Mimo hru zůstali Růžička, Černý, Ludvík, Pazourek a Třetina. A Slovanu hra ve větším zápřahu seděla. Praktivky celou dvacetiminutovku se hrálo téměř na jednu bránu. Šance na srovnání měli postupně Pajič, Poživil a z dorážky minul opuštěnou klec Handlovský. Roubík z mezikruží mířil jen doprostřed branky. Hosté se dostali před Orcta sporadicky. Po chybě ústeckých při rozehrávce však mířili ve dvou na jednoho. Klimtovu nabídku však Skalický netrefil

Při přesilovce pomohla hostům branková konstrukce, když po střele Šagáta sedm minut před koncem zvonila pravá tyč. V přesilovce se neujaly pokusy Kloboučka ani Roubíka. Už se zdálo, že domácí nevyrovnají. Navíc čtyři minuty před koncem se v útočné třetině proti pravidlům provinil Šagát. Klimt pak v přesilovce mířil zprava jen do Orcta.

Dvě minuty před koncem sáhl trenér Rosoll k riskantní hře bez brankáře. Tu však jeho svěřenci ukončili již po pěti vteřinách. Po vyhrané buly pálil Zeman a na brankovišti se po odraženém puku nejobratněji natáhl Daniel Boháč a nasměroval souboj do prodloužení.

V něm nejdřív šanci Roubík. Na druhé straně pak Vála. Hosté dokonce poslední minutu strávili po faulu Boháče v přesile. Jaroměřský si z domácích udělal kužele, ale svou krasojízdu zakončil až za brankou. Rozhodnutí o zisku bonusového bodu tak daly až samostatné nájezdy. V nich byl jediným úspěšným exekutorem Martin Šagát se svým rychlým švihem přesně pod břevno. Orctovi při střele Víška pomohla tyč.

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Špatně jsme začali, poté se do zápasu těžko dostáváme. Už je to třetí utkání v řadě, co jsme špatně začali, a pak to doháníme na poslední chvíli. Přípravu proti Chomutovu necháme na úterý, zaměříme se především na přesilové hry. Podíváme se také na nějaká videa. Pavel Franocuz byl v sobotu (v den zápasu) na operaci s kolenem, je to s ním zlé."

Milan Černý (HC Benátky nad Jizerou): "Ztratili jsme dva body. Hráli jsme velice dobře, celý zápas jsme vedli. Několikrát se nám naskytla šance odskočit alespoň o dvě branky, aby byl závěr klidnější, ale byly také pasáže, kdy jsme byli pod tlakem. V power-play rozhodla kvalita zkušených hráčů domácích a naše chyba u vlastní branky. Nechali jsme soupeře vyrovnat. V prodloužení jsme se mohli zasloužit alespoň o druhý bod, hráli jsme i přesilovku. Mrzí mě, že jsme nebrali tři body v základní hrací době, ale každý bod je pro nás dobrý. Na sever Čech jsme přijeli s cílem hrát dobře dozadu, herní styl se snažíme neměnit."