Ú s t í n/L. - S velkým napětím očekávané finále první ligy mezi Českými Budějovicemi a ústeckým Slovanem přineslo vyrovnanou bitvu, která skončila nejtěsnějším rozdílem ve prospěch Jihočechů. Budějovičtí načali skóre v 15.minutě, kdy využili přesilovkovou spolupráci obávané první formace, na jejímž konci byl Krstev. V poslední minutě první třetiny pak zvýšili vedení Kropáčem, který využil špatné střídání Lvů. Ve druhé třetině Lvi přestříleli Budějovické v poměru 18:16, ke gólu to ale nevedlo. Ten se Slovanu podařilo vstřelit až dvě minuty před koncem, kdy Ústečtí odvolali gólmana a snížili díky Finkovi. Vyrovnat však již nestihli a stav série je tak 1:0 ve prospěch Českých Budějovic.
út 8. 3. 2005, Budvar Aréna
ČEZ Motor České Budějovice
2:1 2:0, 0:0, 0:1

Branky: 15. Krstev (Prospal, Kropáč), 20. Kropáč (Brabenec) – 59. Fink (Mazanec, Pazourek) Rozhodčí: Florian, Blecha - Špringl, Kis Vyloučení: 11:11 Využití: 1:1 V oslabení: 0:0 Diváci: 6421 Střely na branku: 25:26 Průběh utkání: 2:0, 2:1

ČEZ Motor České Budějovice: R. Turek - R. Martínek, Krstev, S. Neckář, Mucha, Gřegořek, Gýna - Hřebejk, Prospal, R. Dvořák - Rob, Brabenec, Kropáč - Havelka, M. Hanzal, Šimánek - Musil, Vampola, Mertl.

Ústecký Slovan s.r.o.: Sáblík – Štěpánek, Drábek, Kočí, Kříž, Mazanec, Klobouček - Jankových, Sýkora, Kudrna - Fink, Pazourek, Švík - Hodek, Pavliš, Barus – Buďa, Koudelka, Šaffer - Dragoun.

Do střetnutí vstoupili lépe hosté, pohříchu ale byla Švíkova šance ze druhé minuty jedinou vyloženou příložitostí Slovanu v úvodní třetině. Ústecký útočník se na chvíli ocitl sám před Turkem, ale domácí brankář zahradil cestu kotouče do sítě. Budějovice odpověděly podobně rázně, ale při přečíslení Prospala, Dvořáka a Kropáče neskončil ve svatyni Lvů puk, nýbrž posledně jmenovaný. V dalších minutách se hrál sice svižný hokej, nicméně vyložených příležitostí k vidění moc nebylo. Změnu mohla přinést čtyřminutová přesilovka hostů po vysoké holi Kropáče, ale Ústí jí zahrálo bídně, a symbolicky tak předznamenalo fakt, že přesilovky tentokrát nebudou jeho silnou zbraní. Ve 13. minutě se rýsovala velká šance pro Jihočechy, ale v nájezdu 2 na 1 Havelkovu přihrávku na Šimánka zblokoval ústecký obránce. V následující přesilovce Budějovic se před Sáblíkem zjevil sám Dvořák, ale gólman Severočechů předvedl poprvé, a v zápase nikoli naposled, své mistrovství. V témže oslabení ale už přece jen kapituloval, když podobnou akci Budějovice dotáhly do zdárného konce - zpoza branky nahrával Prospal a do sítě zavěsil najetý Angel Krstev. Budějovickou euforii navýšil 46 vteřin před první sirénou Radoslav Kropáč, jenž při chybném střídání Lvů využil vysunutí Brabence a ze samostatného nájezdu překonal Lukáše Sáblíka ukázkovým blafákem.

Do druhé třetiny znovu Severočeši vpadli jak zima na Sibiř. Tomáš Sýkora namazal do jízdy Jankových, který sice trefil síťku, ale bohužel pro hosty jen zvenčí. Ještě stále v první minutě prostředního dějství odpovědělo duo Prospal a (střílející) Dvořák, ovšem Sáblík reflexivně vyrazil ránu z kruhu mimo nebezpečí. Ve 22. minutě se hostům naskytla slušná příležitost ke snížení, ale při přesilovce 4 proti 3 trefovali pouze obra v kleci Budějovic Turka. Nejprve Drábek pálil z prostoru mezi kruhy, poté domácího brankáře nepřekvapil Kříž. V rozmezí několik minut okolo poloviny střetnutí měli třikrát možnost hrát přesilovku i domácí. Svému soupeři několikrát zatopili, ovšem Ústí vždy vyvázlo bez úhony. Ve 29. minutě Robovu křížnou přihrávku netrefil před odkrytou brankou ideálně Brabenec, 31. minutu neokořenili gólem po velkém závaru Prospal, Dvořák ani Kropáč, chvilku nato našel jedovatým projektilem Sáblíkovu lapačku Hanzal. Budějovice v těchto chvílích dominovaly a nebyly daleko od definitvního zlomení odporu Lvů. Ústí se po sérii vyloučení vrátilo do hry až ke konci druhé třetiny, kdy obrovskou příležitost spálil najíždějící Kočí, který ve velké rychlosti nedokázal trefit odkrytou Turkovu klec. Výčet šancí druhé části byl uzavřen ve 39. minutě Havelkou, jemuž namazal do nájezdu z trestné lavice vracející se Prospal, ovšem Havelkovi vystavila při blafáku červenou Sáblíkem reflexivně vymrštěná hůl.

Už před nástupem obou týmů na led před závěrečnými dvaceti minutami bylo jasné, jakou hru vyprodaná hala uvidí. Ústí se čím dál tím víc tlačilo k Turkovi, Budějovice se zaměřily na důslednou obranu, s níž si soupeř častokrát nevěděl rady. V čase 40:59 měli Severočeši úlohu usnadněnou, neboť na trestné lavici doplnil pykajícího Gřegořka Prospal, a Budějovice musely 47 vteřin hrát ve třech. Lvi při ní ale vystřelili na Turka jen jednou Drábkem. V 52. minutě se při přesilovce zastřeloval Prospal, který z velkého úhlu netrefil prázdnou branku. O minutu později se velká početní příležitost naskytla i Budějovicím, které měly 98 vteřin dlouhou možnost dvojnásobné přesilovky. Domácí borci si při ní vytvořili několik velkých šancí, Kropáč mimo jiné nastřelil tyč. Zápas se pomalu doklouzal ke svému závěru. V 58. minutě oslabil Jihočechy Brabenec. Hosté se odhodlali k power-play, v níž se konečně prosadil dorážkou Mazancovy střely Patrik Fink. Pozdní úspěch hosty nabudil, odvolali brankáře znovu, tentokrát už ale budějovická obranná vozba odolala. České Budějovice tak zaznamenaly důležité první vítězství v sérii.

P. Hynek (HC Slovan): "Moje hodnocení bude stručné. Předně bych chtěl pogratulovat domácím k vítězství. Viděli jsme kvalitní utkání. Musím pochválit naše hráče za druhou a třetí třetinu. Mrzí nás ale vstup do utkání, kdy jsme inkasovali v oslabení po minutovém zámku Budějovic, a především druhý gól po špatném vystřídání. Abychom dnes uspěli, museli bysme hrát líp přesilovky. Rád bych ještě vyzdvihnul Lukáše Sáblíka, který nás držel ve hře až do konce."
J. Jandač (HC ČB): "Do utkání jsme vstoupili dobře. Závěr jsme si zkomplikovali sami vlastní nedisciplinovaností, přitom jsme předtím mohli definitivně rozhodnout v přesilovce pěti proti třem. V příštích zápasech se musíme vyvarovat vyloučení. Série je pořád otevřená."