H a v í ř o v - V rámci 16. kola vyjel ústecký celek na led Havířova. Slovanu se podařilo navázat na výhru proti Vsetínu a připsal si na venkovním ledě tři body. Rozhodnout utkání se povedlo Jiřímu Severovi 38 sekund před koncem. Havířov nestihl v posledních sekundách zareagovat a Ústí si odváži po výhře 2:1 tři body.
st 9. 12. 2020, Gascontrol Aréna
AZ Heimstaden Havířov
1:2 0:1, 1:0, 0:1

Branky a nahrávky: 23. F. Seman (R. Szturc, Adamský) – 15. Tlačil (Grim, Furch), 60. Severa (Matějček, Trávníček). Rozhodčí: Jiří Kašík, Ondřej Šudoma - Tomáš Měkýš, Martin Konvička. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 32:24. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

AZ Heimstaden Havířov: Groh – Bořuta (A), Kočí, Mrowiec, Kachyňa, L. Rutar, Chroboček, Ševěček – Horváth, F. Seman (A), Adamský – Mastič, Maruna (C), R. Szturc – Rašner, Doktor, Mrva – Petriska, L. Bednář, O. Procházka.

Ústecký Slovan s.r.o.: Hamalčík – Vl. Brož (A), M. Voženílek, J. Drtina (A), Š. Havránek, Pika, Vala, Mareš – Tůma, Vrdlovec, Pšenička – Severa, Matějček (C), Trávníček – Protasenja, G. Szturc, O. Bláha – Tlačil, Furch, Grim.

Zápas začal sice ve slušném tempu, ale na první šance se čekalo docela dlouho. Až v 8. minutě Adamský vyslal dobrou střelu z vrcholu levého kruhu, před Hamalčíkem tečoval Mrowiec, ale gólman hostí výborně zasáhl pravým betonem. Za dvě minuty Doktorovu střelu vyrazil Hamalčík k Rašnerovi, ale ten nedokázal zakončit. Hosté poprvé zahrozili na začátku 13. minuty. Z pravého kruhu pálil po rychlé akci Pšenička, Groh vytáhl výborný zákrok lapačkou a vyrazil puk nad branku.

Za dvě minuty už se ale mohl Slovan radovat. Po vyhraném vhazování se k puku dostal Jan Tlačil, objel havířovskou branku a střelou nad lapačku ke vzdálenější tyči překonal Groha – 0:1. Chvíli poté, dokonce ve vlastním oslabení ohrozil havířovského strážce branky Grim. Pak už ale v přesilovce počítali šance zase domácí. Jenže Bednář ani Procházka netrefili v dobrých pozicích branku. AZ pak dostal k dispozici ještě jednu přesilovku, ale v té Hamalčíka prakticky neohrozil.

Druhá třetina začala zostra. Domácí nejprve promarnili únik Semana a dobrou střeleckou pozici Bednáře. Pak se na druhé straně z pravého křídla natlačil před Groha Pšenička a puk projel brankovištěm. Gól tak přišel až na začátku 23. minuty a radovali se z něj havířovští. Szturc nahrál zpoza branky na hranu brankoviště, kde byl připraven Filip Seman, jemuž stačilo nastavit čepel a poslat puk do odkryté části branky – 1:1.

I v dalším průběhu se rodilo množství šancí na obou stranách, ale střelci neměli seřízená mířidla. Za domácí to platilo o Bednářovi a Mastičovi, za hosty Trávníček a Tlačil. V polovině utkání dostal AZ k dispozici svou třetí přesilovku. Mocně v ní soupeře svíral, ale Hamalčíka nepřekonal. I po nevyužité přesilovce měl AZ herně navrch, vyloženou šanci už ale nevypracoval. Na druhé straně měl gólovku, po chybě domácí obrany, Furch, ale mířil nad. A protože v závěru třetiny se neprosadili v šancích ani Bořuta a Roman Szturc zůstalo skóre vyrovnané.

První šanci třetí třetiny měli hosté. Po chybě Rutara v rozehrávce se dostal k puku a před Groha Protasenja, ale domácí obránce svou chybu na poslední chvíli napravil a společně s Grohem šanci zhatil. Na druhé straně havířovští ve 47. minutě řádně zmáčkli svého soupeře, a Hamalčík měl proti šancím Kachyni a Mrowiece plné ruce a nohy práce. Pak Szturc vymyslel střeleckou pozici pro Adamského – ten trefil tyč, a k dorážce se dostal Kachyňa, ale bez gólového efektu.

Za hosty pálil v 51. minutě v dobré pozici mimo Protasenja. Pak AZ ubránil své první oslabení, byť Vrdlovec měl při dorážce hodně odkrytou branku. Havířov měl opticky o něco více ze hry, více se dostával do zakončení, ale bez efektu. Branka mohla padnout při druhé přesilovce Slovanu na obou stranách. Nejprve Szturc připravil šanci pro Adamského, ale ten jen vyprášil Hamalčíkovy betony, a pak na druhé straně Pšenička při dorážce netrefil poloodkrytou branku.

Když už to vypadalo, že se půjde do prodloužení, udeřili 38 vteřin před koncem nečekaně Severočeši. Puk po nepříliš prudké střele Jiřího Severy z levého kruhu propadl Grohovi mezi chrániči a doklouzal za brankovou čáru – 1:2. AZ si vzal vzápětí oddechový čas a posledních 25 vteřin hrál power-play, ale stav už se nezměnil.

Jiří Režnar (AZ HEIMSTADEN Havířov): Neuhráli jsme body, které jsme si říkali, že musíme uhrát. Bohužel, když dáte jednu branku ve dvou utkáních, tak nemůžete pomýšlet na výhru ani ve fotbale. Máme střeleckou potenci, máme hodně šancí, ale nemůžeme to přetavit v gól.

Jaroslav Roubík (Slovan Ústí nad Labem): Byl to kvalitní zápas z obou stran. Myslím si, že tempo zápasu jsme chvíli udávali my a potom soupeř. Domácí byli papírově silnější a měli více šancí. Dneska jsme, díky bojovnosti, vůli a většímu hladu po vítězství, dosáhli na body. Potvrdilo se pravidlo nedáš, dostaneš. Havířov měl vyloženou šanci mezi kruhy a nedal gól. My jsme pak z jedné náhodné střely dali gól. Můžeme klukům poděkovat.