České Budějovice - Ústečtí hokejisté vyjeli poslední lednovou sobotu na jih Čech k odčinění posledních dvou ligových kol. Slovanu se ani po téměř třech letech nepodařilo v Českých Budějovicích zvítězit. Ústečtí zanznamenali poslední výhru proti Jihočechům naposledy 26. února 2014, kdy tehdejší svěřenci Milana Skrbka a Tomáše Mareše vyhráli 3:1 v druhém kole play-out.
so 28. 1. 2017, Budvar Aréna
ČEZ Motor České Budějovice
5:1 3:0, 0:0, 2:1

Branky a nahrávky: 3. Fronk (Vlček, Fillman), 15. Čermák (Pavlin, Vak), 18. Chovan (Nouza), 42. Chovan (Mucha), 44. Vak (Pavlin, Pýcha) – 46. Macek (Kasík, Z. Doležal). Rozhodčí: Grech – Jindra, Kreuzer. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 5 707. Střely na branku: 53:14 (22:3, 15:4, 16:7). Průběh utkání: 5:0, 5:1.

ČEZ Motor České Budějovice: Kváča – Fillman, F. Novák (C), Pavlin, Pýcha, Mucha, Vráblík – Dostálek, Vak, Čermák (A) – Chovan, Nouza (A), Heřman – Fronk, Vlček, Žovinec – Hřebejk, Škoda, Babka.

Ústecký Slovan s.r.o.: Volke (Soukup) – Husák, Vágner (C), Kasík (A), Macek, Zdvořáček, Málek – Dalecký, Roubík (A), Gengel – Doležal, Vrdlovec, Merta – Moučka, Kusý, Navarra – Markulinec, Komárek.

Jihočeši začali zápas aktivně. První větší šanci zápasu měl Babka, ovšem jeho střela nedokázala doputovat až za brankovou čáru. Budějovičtí měli velký tlak a dokázali ho zúročit. Fillman nahodil puk do útočného pásma, kde ho nejrychleji dojel Vlček, který skvělou zadovkou našel před bránou Jiřího Fronka, jenž se z blízkosti nemýlil a poslal svůj tým do vedení. Navýšit vedení mohli Budějovičtí vzápětí, kdy dostali možnost přesilovky. Velice blízko byl Fillman, který svou prudkou ranou napálil horní tyč Volkeho brány. Motor dále svého soupeře tlačil a poměr střel, který byl v polovině 13:0, o tom jasně svědčil. Dobře pálili Novák i Škoda, avšak Volke střely pochytal. Ale pak přišla další pěkná akce a domácí vedli o dva góly. Pavlin nahodil puk do útočného pásma. Tam ho po souboji poslal Vak zpět na Pavlina, který střílenou přihrávkou našel Miloslava Čermáka, jehož bravurní teč se zastavila až v síti. Také Ústí si zahrálo přesilovku, při které mohlo snížit na rozdíl jednoho gólu. Roubík pohotově pálil z předbrankového prostoru, ovšem Kváča včas vytáhl svůj beton a puk vyrazil. Když nedal gól Slovan, prosadil se ještě jednou domácí tým. Nouza poslal vysokým obloučkem puk před bránu, kde si ho našel Michal Chovan, který si Volkeho položil a poté poslal puk pod horní tyčku. Budějovičtí šli do kabin s náskokem tří gólů po velmi dobrém výkonu.

I druhou třetinu začali Budějovičtí aktivněji. Střelu Nouzy Volke vyrazil mimo tři tyče. Také Slovan si velmi brzo připsal střelu, avšak Doležalovu střelu Kváča vyrazil. Další střelu na ústeckého brankáře si připsal Vráblík, který byl pilným střelcem domácího týmu. Volke s ní neměl větší problémy. Slovan se ve druhé části trochu osmělil a připsal si více střel než za první třetinu, ale žádná z nich neměla gólové parametry. Budějovice byly lepším týmem i ve druhé třetině, jenže svou převahu zužitkovat nedokázaly. Největší příležitost měl Motor až na konci druhé periody. Fronk ukázal šikovné ruce, ale jeho bekhendová střela těsně minula vzdálenější tyč.

Jihočeši rozjeli třetí část ve velkém stylu. Michal Chovan dostal puk od Muchy a všiml si, že Volke špatně stojí. Tak se rozhodl, že vystřelí. Jeho rozhodnutí bylo naprosto správné a poslal Motor do čtyřbrankového vedení. A o minutu a půl později přibyl pátý gól. Pavlin vypálil od modré a Volke jeho střelu jen vyrazil před sebe. Puk si nejrychleji našel navrátilec Tomáš Vak, který počkal až si Volke lehne a bekhendem poslal kotouč nad ním do sítě. Slovanu se podařilo snížit v početní výhodě. Marek Macek tečoval střelu Kasíka a Kváča neměl šanci reagovat na změnu směru puku. Vlček mohl vrátit domácímu týmu vedení o pět gólů, ale, po pěkné nahrávce od Fronka, nedokázal poslat kotouč do sítě. Další velkou šanci měl Fronk, kterého dobrým pasem našel Žovinec, ovšem budějovický útočník vůbec netrefil branku. Heřmanovi se v přesilové hře povedlo dostat puk za brankovou čáru, gól ovšem nemohl být uznán pro úmyslné kopnutí. Fronkovi se ještě ke konci třetiny povedlo ujet, ale bylo na něj spácháno sekání. Tak si šanci zopakoval v podobě trestného střílení. Jeho forhendový blafák Volke přečetl a vyrazil ho betonem.

Antonín Stavjaňa (HC Motor České Budějovice): "Bylo vidět, že ta symbolická facka z Frýdku-Místku naše mužstvo nakopla. Dnes od začátku tým šlapal. Místo zraněného Lukáše Květoně nastoupil Tomáš Vak a vypadá to, že sestava by se mohla už zkonsolidovat a formace budou stabilnější. Věřím, že se to projeví i na herním projevu, kde bude daleko lepší spolupráce."

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí nad Labem): "Domácí byli dnes od první do poslední minuty jasně lepší. My jsme přijeli s torzem, máme nějaká zranění. Přesto jsme chtěli podat zodpovědný výkon od začátku do konce, to se nám nedařilo. Rozhodla první třetina, kde jsme prohráli 0:3."