Ústí nad Labem - Do krajské metropole Ústeckého kraje zavítal soupeř ze Spolkové republiky Německo, EHC Lausitzer Füchse. Slovan si do třetí části vypracoval dvoubrankové vedení, ale hokejisté Weisswasseru dokázali vyrovnat. Naši se nevzdávali a po třech brankách v závěru dotáhli utkání do vítězného konce. Dva góly vstřelili domácí do prázdné branky a David Merta se blýskl ve střetnutí hattrickem.
čt 1. 9. 2016, ZS Ústí nad Labem
Lausitzer Füchse Weisswasser
5:2 1:0, 1:0, 3:2

Branky a nahrávky: 9. Vrdlovec (Husák, Kasík), 37. Merta (Poulíček, Brož), 58. Merta z TS, 60. Merta (Poulíček, Komárek), 60. Moučka (Brož, Vágner) – 43. Jahnke (Hessler), 55. Heyer (Boháč). Rozhodčí: M. Novák, J. Volf – M. Biedermann, Janíček. Vyloučení: 3:8, navíc Adam (FUC) TS [SEK]. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 299. Střely na branku: 42:25 (9:7, 14:3, 19:15). Průběh utkání: 2:0, 2:2, 5:2. Zakázaná uvolnění: 2:1. Ofsajdy: 0:1. Vyhraná vhazování: 30:22 (4:7, 9:7, 17:8).

Ústecký Slovan s.r.o.: Volke – Husák, Kasík, Vl. Brož, M. Vágner, Bernad, Přindiš, Macek, Hes – Vrdlovec, Roubík, J. Kloz – Poulíček, Komárek, D. Merta – Dalecký, Gengel, Moučka – Amirov, Navarra, Markulinec. Trenéři: Miroslav Mach, Tomáš Mareš.

Lausitzer Füchse Weisswasser: Hertel – Parkkonen, E. Hoffmann, Geiseler, Dominik Boháč, Ostwald, Adam – Heyer, Götz, Palka – Kubail, M. Schmidt, Warttig – Swinnen, Hayes, Lüsch – Hessler, Jahnke. Trenéři: Hannu Järvenpea, Robert Hoffmann.

Zahajovací dvacetiminutovku střelecky začal Daniel Vrdlovec v deváté minutě, když za záda tečoval střelu Patrika Kasíka a zavedl vedení pro své mužstvo. V následujících minutách se na hřišti hrál velmi rychlý hokej, ovšem s mnoha vyloučeními, jelikož trestná lavice byla obsazena celkem čtyřikrát.

Ve druhé třetině diváci mohli zhlédnout opět jednu branku, která přispěla také domácímu celku a Slovan díky Davidovi Mertovi vstoupil do třetí periody s dvoubrankovým náskokem. Druhý úspěšný střelec ústeckého klubu překonal brankáře Lužických lišek v čase 36:40 min. přesně mířenou střelou z mezikruží.

Třetí část zahájili lépe hosté, kteří zásluhou přesných zásahů Charlieho Jahnkeho a Jensena Heyera slibně srovnali stav na kostce a zvýšili naděje na výhru svého týmu. Radost německého mužstva však dlouho netrvala, jelikož bylo nařízeno trestné střílení ve prospěch Severočechů, neboť Maximilian Adam sekl do protihráče. Faulovaný David Merta trestné střílení proměnil a Slovan uskočil o jeden gól.

Hosté od času 59:15 min. využili možnosti hrát bez brankáře, ale tato možnost se jim příliš nevyplatila a o patnáct vteřin později se trefil do černého opět David Merta, jenž si dokončil osobní hattrick. Trenér hostujícího celku si po čtrnácti vteřinách vyžádal time-out, který opět přinesl power-play. Druhou hru bez gólmana ústečtí také využili naplno a osm sekund před koncem zápasu pojistil skóre Jaroslav Moučka.

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústí nad Labem): „Zápas se nám nevydařil podle našich představ, soupeře jsme podcenili. Musíme se z toho poučit, protože kdybychom takto hráli mistrovská utkání, hrubě narazíme. Vstřelili jsme tři branky v závěru třetí třetiny. Pozitivum ve střetnutí bych hledal při vstřelení pátého gólu, tento signál jsme zkoušeli na tréninku. S přípravou jsme spokojeni, prohráli jsme pouze dvakrát.“

Hannu Järvenpea (EHC Lausitzer Füchse): „V první třetině na nás soupeř vlétl, my byli nohama ještě v autobuse. Ve druhém dějství jsme začali hrát lépe, ve třetí části se naskytla divákům pěkná podívaná. Dostali jsme se zpět do zápasu, dvě branky nám ale nestačily. Domácí hráli velmi dobře, měli organizovanou hru, rozhodl samostatný nájezd. My musíme zapracovat na chybách, kterých jsme se v Ústí nad Labem dopustili a v Mostě se jich budeme chtít vyvarovat. Máme skvělé fanoušky, kteří za námi přijeli. Doufám, že se v Mostě předvedeme v lepším světle.“