Jihlava - První venkovní mistrovský zápas Slovanu se odehrál na ledě Jihlavy. Bohužel Jihlava dokázala čtyřikrát překonat Jakuba Soukupa, zatímco ústecký hokejový klub jen jednou a to díky Jiřímu Kuchlerovi. Slovan tak po šedesáti minutách řádné hrací doby veze domů nula bodů.
so 12. 9. 2015, Horácký zimní stadion
HC Dukla Jihlava
4:1 1:0, 2:0, 1:1

Branky a nahrávky: 19. Skořepa (Grebenyuk), 23. Skořepa (Diviš, Alekseev), 40. Štebih (Kohout, Grebenyuk), 45. Gríger (Dobrovolný) – 52. Kuchler (Rys, Kurka). Rozhodčí: Přikryl – Guth, Rittich. Vyloučení: 5:3, navíc Kuchler (UNL) 10 min. OT [ZHK]. Využití: 1:0. Diváci: 1 485. Střely na branku: 40:28 (12:8, 15:7, 13:13). Průběh utkání: 4:0, 4:1.

HC Dukla Jihlava: Škarek – Kaláb, Dundáček, Šimek, Grebenyuk, Štebih, Zadražil, Dobrovolný – Melenovský, Flek, Důras – Alekseev, Skořepa, Diviš – Kohout, Seman, Harkabus – Anděl, Gríger, Prokš. Trenér: Petr Vlk.

Ústecký Slovan s.r.o.: Soukup – Smetana, Pohl, Kurka, M. Vágner, Bernad, Hes, Skočovský – D. Tůma, Roubík, Kuchler – Rys, Kubica, Křivohlávek – D. Novák, Gengel, Baránek – Macek, O. Kopta II, Navarra. Trenéři: Tomáš Mareš, Miroslav Mach.

Zápasu mezi Duklou Jihlava a Ústím nad Labem předcházelo loučení se rozhodčích Václava Gutha a Davida Ritticha. Pro oba bylo dnešní utkání posledním v profesionální soutěži. Během bohaté kariéry odpískal Václav Guth 15 sezon v extralize, jeho kolega David Rittich pouze o sezonu méně. Dalších pět, resp. šest sezon působili oba sudí v první lize.

Zajímavostí rovněž bylo, že oběma brankářům, kteří hájili svatyni svého týmu, bylo v součtu pouhých 36 let. Domácí Jakub Škarek má v kolonce věku číslici 15, ústecký gólman Jakub Soukup oslavil před týdnem jednadvacáté narozeniny. Oba dva ale v úvodních minutách žádné velké šance nehasili. První slibná příležitost přišla v šesté minutě, jedovatou střelu Kuchlera z pravého kruhu vytěsnil Škarek vyrážečkou. Na druhé straně vypadl Soukupovi puk po pumelici Štebiha a dorážejícího Kohouta na poslední chvíli zablokovala obrana Ústí. Poté měl další práci mladičký domácí gólman, zneškodňujíc střelu Tůmy i dorážku Kopty. Na konci první přesilovky hostů zaměstnal Škarka zblízka Baránek a tvrdou ránou od modré Kurka, ale po jejich pokusech stále svítily na ukazateli stavu dvě nuly. Když už se zdálo, že se do kabin půjde za tohoto stavu, ujala se Dukla vedení. Josef Skořepa se po levé straně prodral do pásma a i když se zdálo, že prováhal vhodný okamžik ke střele, vypálil z velkého úhlu a Soukup si ramenem srazil neposedný kotouč do sítě - 1:0.

Na začátku druhé třetiny se domácí ubránili dohrávané větší části trestu Grígera a poté udeřili podruhé. Špatné střídání Severočechů využil Josef Skořepa. Zkušený forvard pláchl po pravé straně, v situaci tři na jednoho našel před brankou zcela volného Diviše. Jeho pokus sice Soukup zneškodnil, ale odražený puk poslal do prázdné klece zakladatel celého gólového útoku červenožlutých - 2:0. Aby se Škarek nenudil, zkusil na něj od modré vypálit Hes. Gólman Dukly jeho ránu lapil a vítězně vzešel i z mely před svojí brankou. Při přesilové hře domácích pálil jako válečný ostrostřelec Důras, svými ranami nejprve minul branku a poté pořádně vyprášil levý beton Soukupa. Krátce po polovině zápasu našel Harkabus před branou najetého Grígera, jenž z první těsně minul levý horní roh. Přesilovky rozhodně dnes nebyly silnou stránkou Slovanu, při třetím oslabení nepustili domácí svého soupeře téměř před branku.

Šanci si Ústí vytvořilo až při hře pět na pět, kdy Novák výborně vybojoval kotouč za brankou, proti dvěma protihráčům jej na levém kruhu udržel a poslal přihrávku na Hese, jenže mladý bek hostí z první z mezikruží přestřelil svatyni. Na konci třetiny přišly dva tresty hostí ve stejný čas. Pohl před vlastní klecí podrazil soupeře a hned na to trefil Kuchler ramenem Alekseeva do krku, za což dostal navíc desetiminutový trest. Ač se domácí v dvojnásobné výhodě trápili, nakonec slavili třetí úspěch. Kohout z pravé strany viděl, že si mezi kruhy sjel Miha Štebih. Slovinský bek dostal puk, počkal si a poté vypálil kolem lapačky a betonu Soukupa.

Na začátku třetího dějství přestála Dukla další vyloučení a hned po něm předvedl pěkný únik Skořepa, který vylákal gólmana Ústí z klece, udělal mu kličku, ale z nulového úhlu už nedokázal poslat kotouč do branky. Vadit mu to příliš nemuselo. O minutu později přihrál Dobrovolný puk na Dávida Grígera, útočník čtvrté domácí lajny si sjel k pravému kruhu a vyslal ránu, která se zastavila až v pravém horním rohu branky Soukupa. Následně Alekseev těsně minul pravou tyč a Důras z první zcela sám před gólmanem přestřelil.

Jihlava se poté zaměřila na pozorné bránění ve snaze pomoct Škarkovi k nule při jeho prvním mistrovském zápase za A-tým. V čase 51:26 min. však hosté jakékoliv náznaky shot-outu utnuli. Pětice hráčů Slovanu kombinovala před brankou. Na konci akce našel Rys přesným pasem Jiřího Kuchlera a hráč ošlehaný extraligou zkazil střelou z mezikruží radost nejen domácímu gólmanovi, ale i pokladníkovi červenožlutých, který už možná plánoval, kolik si od Škarka za nulu vybere. Pět minut před koncem mohli hráči ve žlutomodrém ještě zdramatizovat zápas, ale při vlastní přesilovce málem inkasovali. Skořepa unikl obraně a svůj výpad zakončil střelou mezi betony, které Soukup včas sklapnul. Více vážnějších šanci již patnáct stovek diváků na Horáckém zimním stadionu nevidělo, Dukla tak porazila Slovan 4:1.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): "Na každým zápase se najdou mínusy, myslím si, že i když jsme první třetinu vyhráli 1:0, soupeř ukázal svojí sílu, zlobil, díky gólmanovi Kubovi Škarkovi jsme to udrželi. První gól nás uklidnil, hráči získali klid na hokejky, a pak už předváděli místy výbornou hru, která se divákům musela líbit. My jdeme do každého utkání s tím, že chceme urvat tři body a hrát agresivní hokej po celé ploše. Někdy to vyjde, jindy ne, tentokrát se nám to dařilo plnit."

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústí nad Labem): "Podali jsme odpovídající výkon pouze v první třetině, ve které jsme měli spoustu šancí, ale naším nedůrazem jsme nechali pouze vyniknout velmi dobře chytajícího domácího mladíka. Zápas jsme si prohráli vlastními dětskými chybami, kdy jsme jednou propadli ve čtyřech hráčích, poté hlídáme dva jednoho hráče soupeře. My musíme na toto utkání rychle zapomenout a připravit se na pondělní těžký zápas s Havířovem."