Ú s t í n/L. - Ústečtí Lvi zvládli výtečně souboj na ledě lídra. V Českých Budějovicích zvítězili 3:1. Po deseti zápasech v řadě utnuli vedoucímu celku první ligy sérii bez ztráty bodu. Oplatili mu domácí porážku a přiblížili se na rozdíl jediného bodu. Zápas na ústeckou stranu po vyrovnaných dvou třetinách nasměrovala trefa Václava Kočího ze 45. minuty. Výsledek pečetil Patrik Fink z trestného střílení, které bylo nařízeno za faul na unikajícího Sýkoru.
so 13. 11. 2004, Budvar Aréna
ČEZ Motor České Budějovice
HC Slovan Ústí nad Labem
1:3 1:1, 0:0, 0:2

Branky: 14. Kropáč (Musil, Mertl) - 4. Šaffer (Koudelka), 44. Kočí (Jankových, Pazourek), 52. Fink. Rozhodčí: J. Florian - Mašek, Vitík.. Diváci: 3150. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.

ČEZ Motor České Budějovice: Chábera - Martínek, Jindra, Gýna, Kotaška, Luža, Mucha - Bělohlav, Vampola, Šimánek - Rob, Štraub, Sailer - Musil, Mertl, Kropáč - Havelka, Květoň, Hřebejk.

HC Slovan Ústí nad Labem: Sáblík - Kříž, Vála, Drábek, Kubeš, Kočí, Pavlas, Mazanec, Jan Kudrna - Sýkora, Hodek, Buďa - Lipina, Jiří Kudrna, Švík - Fink, Jankových, Šaffer - Pazourek, Koudelka, Dragoun.

Komentář

V sobotu v podvečer zavítali do Budvar Arény hokejisté Slovanu Ústí nad Labem. Současně druhý tým prvoligové tabulky hrál tedy na horké půdě vedoucího mužstva druhé nejvyšší tuzemské soutěže. První letošní střetnutí dvou největších aspirantů na postup do prolínací soutěže skončilo těsným vítězstvím Jihočechů 3:2. Lvi měli tedy Jandačově eskadře co oplácet. Utkání slibovalo skvělou podívanou, což se také potvrdilo na ledě. Prozatím nejpočetnější návštěva, jež letos do Budvar Arény zavítala, viděla výborný hokej extraligové úrovně. Nadšenci ledové podívané také prahli po zjištění, jak se povede Budějovicím bez reprezentantů Prospala a Dvořáka, jenž jsou s národním mužstvem na turnaji Euro Hockey Tour ve Finsku.

Utkání dvou nejvýše postavených mužstev nezačalo žádným nesmělým oťukáváním. Ústečtí Lvi se do svého soupeře zakousli jako do bezbranné antilopy a hned od úvodního buly o sobě dávali hodně vědět. Ve 3. minutě přišla první šance, která si může hrdě na klopu připnout visačku gólová. Severočeský stroj vyvrhl ze svého středu Ondřeje Kubeše, jenž se ocitl osamocen mezi kruhy. Jeho střelu ale dokázal Chábera vytěsnit ramenem. Tato šance probudila domácí mužstvo z letargie a to se vzápětí pokusilo vážněji promluvit do dějin zápasu. Neutuchající aktivita však byla stále jasně patrna na hostech. Ti se mohli již ve 4. minutě radovat z prvního úspěchu. Jedno z mnoha přečíslení, jež bylo v první třetině k vidění v podání ústeckých hokejistů, skončilo brankou. Adam Šaffer překonal strážce domácího brankoviště rychlou střelou, která si neomylně našla cestu do sítě - 1:0. V tu chvíli již musel procitnout ze sladkého opojení v podobě desetizápasové šňůry bez ztráty bodu i ten nejzaritější fanda a patriot. Bylo jasné, že před Jihočechy tentokráte nestojí soupeř, na němž by si mohli pochutnat. Do utkání se tedy obuli i domácí a začal se hrát oboustranně skvělý hokej. V něm však měli stále očividně navrch Severočeši. Před Cháberou se opět vehementně zajiskřilo v 8. minutě. To se do samostatného úniku dostal agilní Václav Kočí a řítil se nikým nerušen na Jana Cháberu. Ten ale vytáhl ze svého repertoáru efektních zákroků rozklek, jímž zmařil ústeckou šanci. Další z exkluzivních zákroků předvedl mladík v budějovickém brankovišti o pár chvil nato, když zneškodnil šanci Sýkory. V úvodních deseti minutách letělo na Cháberu deset těžkých střel! Zakřiknutí domácí se dostali do první vážnější příležitosti až ve 14. minutě. V první části velmi aktivní Luboš Rob našel přihrávkou z rohu kluziště před brankou osamoceného Sailera, který však nedokázal překonat Lukáše Sáblíka. To, co se nepovedlo jemu, dokázal o pár sekund později Radoslav Kropáč, jenž zakončil krásnou spolupráci s Mojmírem Musilem. Ten nejprve na modré čáře krkolomně zpracoval prudkou přihrávku, aby vzápětí zády k brance nahodil bekhendem touš před svatyni. Najíždějící Kropáč vzduchem plachtíci puk nezadržitelně poslal na místo určení - 1:1. V tu chvíli mohli tři tisícovky diváků v Budvar Aréně vidět vskutku úžasnou podívanou. Útoky se jako rozvodněná řeka valily z jedné strany na druhou a oba gólmani se překonávali. I přes množství šancí se však šlo poprvé do šaten za nerozhodného stavu.

Do druhého dějství zasvětil přihlížející velmi záhy Ivo Kotaška, jehož najetí před branku a následná střela ale nebyly ničím, co by Sáblíka vyvedlo z klidu. Ve 25. minutě si dokázal do útočného pásma pěkně nabruslit Radoslav Kropáč. Jeho dlouhý blafák však pohříchu za brankovou čáru neputoval. Volnější průběh utkání v jeho polovině zpestřily dva výstavní střety Radka Martínka s Tomášem Sýkorou. Obránce New Yorku Islanders si ústeckého obránce dobře pamatuje a určitě měl ze svého počínání při kontaktu s ním pocit zadostiučinění. Sýkora totiž v úvodním letošním souboji těchto mužstev sekl Martínka do ruky a způsobil mu tříštivou zlomeninu zápěstí. Velmi nešetrným zákrokem za hranicí lidského chápání vyřadil výtečně hrajícího beka na deset zápasů ze hry. Sýkora asi svého činu ještě teď lituje, jelikož budějovický obránce si v obou soubojích počínal podle svého nejsvědomitějšího uvážení a hlavně po vzoru oku lahodících "hitů", které jsou k vidění v televizi z krátkých šotů ze zápasů severoamerické NHL. V Budvar Aréně se ale hrál zejména líbivý hokej a v závěru prostřední části opět přišly vyložené příležitosti. Největší na straně hostí byla parně ta Kočího. Dopředu velmi aktivně hrajícího beka našla přihrávka Pazourka. Chábera ale včas zaklapl betony a vystavil tak nadějné akci ráznou stopku. Před odchodem do šaten ještě postrašil hostující borce Štraub, který však vtipnou křížnou příhru Kropáče nasměroval jen těsně vedle Sáblíkovy branky. Na ukazateli skóre tedy svítily i po čtyřiceti odehraných minutách dvě jedničky.

Třetí třetina, kterou chtěla z pochopitelných důvodů začít obě mužstva aktivně, rozhodla o osudu utkání. Ve 44. minutě pohnul velmi rázně kormidlem zápasu na stranu Slovanu Václav Kočí. Lehkovážný přístup domácích beků k Vítězslavu Jankových se jim stal osudným. O trestuhodném nezájmu ke střelci branky, jenž se musel sám před Cháberou snad bát, ani nemluvě. Střela z první pod horní tyč nevěstila nic menšího než vedení Lvů - 1:2. Zlomovému okamžiku utkání předcházelo zbytečné vyloučerní Musila, jenž pikal za držení hole. Na důležitosti této přesilovky se po utkání shodli na tiskové konferenci oba trenéři. V tu chvíli šlo do tuhého a domácí museli všechny své síly vrhnout do ofenzívy. Ve 48. minutě se jim naskytla ideální příležitost, když měli šanci hrát 57 sekund přesilovku pět na tři. Ta však zůstala po statickém okupování útočného pásma bez jediné vážnější střely trestuhodně nevyužita. Útočná aktivita se Jihočechům zle vymstila v 52. minutě, kdy zapomněli na zádní vrátka. Do samostatného úniku řítil Tomáš Sýkora. Stíhán Koldou si zkušeně pokryl tělem touš, a domácí bek mu tak nedokázal gumový nesmysl vypíchnout. Co se mu ale povedlo, bylo dostat soupeře na zem. Reakce hlavního sudího Floriána byla jasná. Ruce překřížené nad hlavou působily více než výmluvně - trestné střílení! K jeho exekuci se rozjel Petrik Fink a počínal si v koncovce zkušeně. Nepřipustil si žádné riziko a prudkým švihem trefil přesně pravý horní roh Cháberovy klece - 1:3. V tu chvíli Budvar Aréna povážlivě utichla a o to více bylo slyšet velmi sympitacky fandících hostujících příznivců, kterých bylo k vidění a hlavně k slyšení asi třicet. Budějovičtí se již nezmohli na vážnější atak a do vyložené brankové příležitosti se nedostali. Hosté svědomitě bránili výsledek, který si vysnili pravděpodobně jen v tom nejrůžovějším rozjímání. Vítězství Ústeckých Lvů na jihu Čech bylo však zcela zasloužené a Slovan si veze domu tři veledůležité body.

Statistiky

Buly:
34:47 (14:12, 23:27, 11:20)

HC České Budějovice
           Vyhrané/Celkem  Procenta
22 Jiří Šimánek      2/2     100%
10 Josef Štraub     11/19     58%
20 Petr Sailer      2/4      50%
41 Mojmír Musil      3/7      43%
19 Radek Bělohlav     3/7      43%
25 Petr Vampola      7/17     41%
24 Petr Havelka      2/5      40%
15 Lukáš Květoň      4/11     36%
30 Tomáš Mertl      2/7      29%
 8 Štěpán Hřebejk     0/1      0%
11 Luboš Rob       0/2      0%

HC Slovan Ústečtí Lvi
23 Martin Koudelka    7/8      88%
13 Petr Lipina      9/13     69%
44 Adam Šaffer      7/12     58%
25 David Pazourek    11/20     55%
 8 Tomáš Sýkora      9/17     53%
97 Daniel Hodek      4/9      44%
92 Vítezslav Jankových  0/2      0%

Střely na branku:
19:22 (9:12, 3:6, 7:4)

HC České Budějovice
31 Ivo Kotaška     obránce   3 střely
11 Luboš Rob      útočník   3 střely
25 Petr Vampola     útočník   2 střely
 7 Radek Martínek    obránce   2 střely
10 Josef Štraub     útočník   2 střely
27 Vladimír Gýna    obránce   1 střela
20 Petr Sailer     útočník   1 střely
85 Radoslav Kropáč   útočník   1 střela (1 branka)
 3 Ján Mucha      obránce   1 střela
22 Jiří Šimánek     útočník   1 střela
21 Ladislav Kolda    obránce   1 střela
24 Petr Havelka     útočník   1 střela

HC Slovan Ústečtí Lvi
14 Václav Kočí     obránce   4 střely (1 branka)
44 Adam Šaffer     útočník   3 střely (1 branka)
30 Patrik Fink     útočník   3 střely (1 branka)
15 Jiří Kudrna     útočník   2 střely
97 Daniel Hodek     útočník   2 střely
25 David Pazourek    útočník   2 střely
52 Jan Kudrna      obránce   1 střela
18 Ondřej Kubeš     obránce   1 střela
21 Aleš Vála      obránce   1 střela
16 Aleš Pavlas     obránce   1 střela
 8 Tomáš Sýkora     útočník   1 střela
19 Jan Švík       útočník   1 střela

Statistiky brankářů:
32 Jan Chábera   CEB   19 zásahů  3 góly  86,4%
 2 Lukáš Sáblík   UNL   18 zásahů  1 gól  94,7%

Ohlasy trenérů

Josef Jandač, trenér HC České Budějovice: "My jsme vstoupili špatně do utkání. První třetinu byli hosté lepším mužstvem. Ve druhé třetině se naše hra trochu zlepšila a celkově se hokej vyrovnal. Přišly i šance, ale ty jsme nedokázali využít. V koncovce jsme dnes byli úplně hluší. Šance na zvrat byla v přesilovce pět na tři, kterou jsme však sehráli velmi staticky a bez vážnější střely na branku. Důležitá byla přesilovka ve třetí části, kterou dokázali hosté využít."

Pavel Hynek, trenér HC Slovan Ústí nad Labem: "Myslím si, že bylo k vidění velmi dobré utkání. V první třetině jsme si dokázali vytvořit hodně šancí, ale nevyužili jsme je. Poté se zápas naprosto vyrovnal. Vyrovnané utkání se nám nakonec podařilo vyhrát, za což jsme samozřejmě velice šťastni. Chtěl bych pochválit hráče za aktivitu a obětavost."

Fotogalerie

Sdílet článek na sociálních sítích

Tabulka

P. TÝM Z B
1. Litoměřice 48 104
2. Vsetín 48 97
3. Jihlava 48 92
4. Třebíč 48 92
5. Přerov 48 82
6. Sokolov 48 79
7. Slavia 48 78
8. Prostějov 48 77
9. Frýdek-Místek 48 75
10. Kolín 48 75
11. Poruba 48 74
12. Vrchlabí 48 74
13. Ústí n. L. 48 70
14. Šumperk 48 68
15. Benátky n. J. 48 48
16. Havířov 48 39
17. Kadaň 49 1

Hlavní partneři

Významní partneři

Partneři mládeže