Poruba - Stalo se přesně to, co se stát nemělo. Lvíčata nezvládla ani jeden z posledních dvou venkovních zápasů. V posledním kole skupiny "O baráž" nestačila na Porubu, se kterou prohrála 2:6. Z extraligových týmů si prolínací soutěž zahraje také Písek.
so 8. 3. 2014
HC RT TORAX Poruba 2011
6:2 2:0,1:0, 3:2

Branky a nahrávky: 3. Gola (Gřeš, Olšr), 7. Csomor (Gola, Gřeš), 37. Štěpán (Csomor, Gřeš), 42. Csomor (Štěpán), 43. Mládek (Bialoň, Csomor), 49. Ščurek (Síkora, Mládek) – 51. Kopta, 56. Hucek (Macek). Rozhodčí: Czubaj – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 9:8. Využití: 4:1. Diváci: 100. Střely na branku: 34:40. Průběh utkání: 6:0, 6:2.

HC RT TORAX Poruba 2011: Sroka, od 55. do 57. Filip – Olšr, Síkora, Štěpán, Boháč, Ščurek, Široký, Kovaljov, Halška, Šípek – Kurnik, Gola, Gřeš – Csomor, Mládek, Bialoň – Csabala, Dohnal, Šustala

Ústecký Slovan s.r.o.: Kosina – Hucek, Benda, Havlík, Michajličenko, Vandas – Kašek, Koval, Drha, Macek, Kopta, Rubeš, Tůma, Zdvořáček, Navarra, Amirov, Ozom

Partnerem mládeže HC Slovan je město Ústí nad Labem

Poruba mohla, ale Ústí muselo toto utkání vyhrát, takže hráči Slovanu stříleli kdykoliv se jim naskytla příležitost. Zpočátku likvidoval porubský gólman střely ze vzdálenosti středního pásma z hole Drhy nebo Rubeše, ale postupem času se hosté více osmělovali a dostávali se blíže ke Srokovy. Jako v oslabení Marek Macek, když sebral kotouč domácím obráncům a jel vstříc bráně. Ale puk napálil jen do Srokových betonů. Další výpad podnikl Benda a o pár minut později Navarra.

Snad největší šanci by měl Tůma, kdyby mu Ozom neposlal puk na paty. Až v závěru třetiny čelil domácí maskovaný muž důrazné hře a nepříjemným dorážkám Macka s Kaškem. Ústecký gólman Kosina si skoro nesáhl ještě na puk, když jej ve třetí minutě lovil ze sítě. V jednoduchosti je krása. Rychlé a přesné přihrávky přesunuly hru do útočné třetiny Poruby a Patrik Gola nedal Kosinovi šanci – 1:0.

Od šesté minuty hráli domácí první přesilovku a elitní přesilovková formace sehrála koncert v podání Goly, Gřeše a na konci celé partitury byl Martin Csomor. Za minutu se mohl stav opět měnit, ale Šustala prázdnou bránu přestřelil. Kosina do první přestávky čelil ještě několika nájezdům Gřeše s Golou. Nebezpečný byl i Mládek a střely od porubských obránců, ale do šaten se odebrali v lepší psychické pohodě domácí.

Hned v úvodu druhé části utkání se měl trefit do prázdné brány Gola, jenže puk poslal po nahrávkách Gřeše s Kurnikem vysoko nad horní tyč. Pak si vzali režii utkání do svých rukou Ústečtí Lvi a porubský brankář měl co dělat s výpady Ozoma, Michjličenka, Navarry či Hucka. A také Rubeše či obránce Bendy. Často se nevidí, když brankář dostává trest, jenže Sroka se provinil vyhozením kotouče do hlediště. Stejně tak se nevidí dvojnásobné vyloučení na jedné straně, v tomto případě domácí. Hosté přesilovku pěti proti třem neproměnili, byť stříleli, co to dalo. Ale když brankář vidí, tak se puk chytá lehce.

Navíc Gřeš díky leháním do střel několik puků ani ke Srokovi nepropustil. Ústí by v devětadvacáté minutě vedlo brankou Štěpána. Ten se rozjel od modré čáry, aby zabránil kotouči v cestě do brankoviště, ale skopl jej tak nešťastně, že s velkým štěstím neskončil v bráně, ale přepadl obloučkem za brankovou konstrukci. Byl by to zajímavý „vlastenec“. Nakonec Matěj Štěpán ukázal hostům, jak se mají proměňovat přesilovky, když vystřelil od modré a kotouč zaplachtil až do sítě Kosinovy branky.

Třetí branka pár minut před druhou přestávkou vzala Slovanu odhodlání a víru v dobrý výsledek. I přesto, že hráli podstatně lépe než v první třetině. Začátek třetího dějství, začalo pro hosty oslabením, které Poruba potrestala. Štěpán vystřelil a Kosina se po zákroku nezvedl okamžitě z ledu, a Martin Csomor dorážkou poslal puk do odkrytého brankového prostoru. Pak domácí vyhráli středové buly a usadili se v pásmu.

Jonáš Mládek střílel z levého křídla a Kosina si nevšiml, že puk mu propadl a než se zorientoval, dokutálel se za brankovou čáru – 5:0. Mládek byl při chuti a při samostatné akci se snažil protlačit puk Kosinovi mezi tyč a tvrdými betony. Skoro v polovině zápasu se v další přesilovce prosadil obránce Petr Ščurek, který od modré krásně trefil z první Síkorovu nahrávku.

Ústí se nakonec gólu dočkalo. Puk se vynořil ze skrumáže, která se odehrávala před Srokou, přímo na levé straně před stojícího Ondřeje Koptu, který puk namířil přesně do odkryté brány a vymazal Srokovu nulu. Do porubského brankoviště se postavil Marek Filip, ale brzy přenechal místo opět Srokovi, když šli domácí do tří.

Druhou šanci této početní výhody hosté už využili. Sroka neviděl střelu obránce Jana Hucka a nestačil tak vůbec reagovat na vypálený puk – 6:2. Do porubského brankoviště se opět postavil Filip a hned musel zasahovat proti Ozomovi. Poslední čtyři minuty zápasu hráli domácí na jistotu a Slovan už nenacházel síly na další útočné výpady. Ústečtí Lvy předčili RT TORAX ve střelbě, ale s malou gólovou produktivitou.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Utkání chtěli hráči zakončit výhrou, protože je baví vyhrávat. Já a trenér Smeták na jejich adresu s radosti konstatujeme, že kluci byli skvělí a musíme je za celou sezonu pochválit. Škoda jen toho, že famózní Sroka neudržel čisté konto. Navíc nás těší, že v kádru máme nejproduktivnějšího hráče celé extraligy. Spolu se členem výboru panem Malíkem jsme poděkovali hráčům za předvedené výkony, konečné umístění v tabulce a díky jejich poctivému přístupu i zachování extraligy pro příští ročník. Na tomto dílčím úspěchu má velký podíl vedoucí mužstva pan Landecký a celé vedení HC RT TORAX Poruba.

Vít Borůvka (HC Slovan Ústí): Víkend je pro nás zklamáním. Měli jsme před soupeři nějaký bodový náskok, ale tady na Moravě jsme vůbec nebodovali, za to naši tabulkoví soupeři ano a vypadá to, budeme hrát baráž. Soupeř byl kvalitní, víme, že mají dobré hráče a dávali jsme si pozor na Gřeše, zaměřili jsme se na něj, ale nakonec byl u prvních dvou branek. Kluci možná vypadali odevzdaně, ale hráli, na co měli. Dnes to bohužel nestačilo.