Ústí nad Labem - Zápas 45. kola I. hokejové ligy ČR byl ve znamení severočeského derby, Lvi hostili Baník Most. Ústí nad Labem ovládlo úvod utkání, po první třetině byl stav z pohledu domácích 5:0. Od druhé části se střetnutí dohrávalo, Most už pouze korigoval skóre na konečných 8:2. Nejproduktivnějším hráčem zápasu byl Petr Přeučil (0+4), tři kanadské body zaznamenali David Tůma, Jakub Pořický (oba 3+0), Jaroslav Roubík (1+2) a Marek Loskot (0+3).
st 29. 1. 2014, Zlatopramen Arena
MOSTEČTÍ LVI
8:2 5:0, 2:0, 1:2

Branky a nahrávky: 4. Pořický (Přeučil, Loskot), 10. D. Tůma (Loskot, Vobořil), 11. D. Tůma (Roubík), 17. Pořický (Grin, Přeučil), 19. Pořický (Přeučil, Loskot), 25. D. Tůma (Roubík, Brož), 36. Roubík (Černý, Vobořil), 59. Rod (Černý, Přeučil) – 45. Písařík (Kafan, Pavelka), 58. Sedláček (Hora). Rozhodčí: Škrobák – Štětina, Jílek. Vyloučení: 5:3, navíc Tauš (MST) 5 + OK [LOK]. Využití: 2:0. Diváci: 435. Střely na branku: 33:43 (17:14, 6:17, 10:12). Průběh utkání: 7:0, 7:2, 8:2. Zakázaná uvolnění: 2:5. Ofsajdy: 3:2. Vyhraná vhazování: 34:39 (9:12, 18:11, 7:16). Nejlepší hráči: David Tůma - Václav Čížek.

Ústecký Slovan s.r.o.: Petrásek – Grin, Z. Sklenička, Vl. Brož, Vobořil, K. Černý, Smetana, Holomek, Vaněk – P. Přeučil, Loskot, Pořický – D. Tůma, Roubík, Rod – Kuchynka, M. Hanzl, do 40. Vávra – do 54. Dostálek, do 40. D. Merta, Videlka. Trenéři: Milan Skrbek, Tomáš Mareš.

MOSTEČTÍ LVI: Horák (11. Hanuljak) – T. Pavelka, do 35. M. Tůma, Hora, Čížek, Havelka, Šimon – Tauš, Smolka, Bojer – Nedrda, Písařík, Kafan – Zavřel, P. Sedláček, Andres – Palaščák, Vlček, do 4. Gerhát. Trenéři: Radek Mrázek, Viktor Lukeš.

Oba týmy vlétly do utkání pěkně zhurta. Brankáři měli od začátku plné ruce práce. Netrvalo ale dlouho a ochozy Zlatopramen Areny se radovaly z prvního gólu domácích. Ve 4. minutě našel Loskot přesnou přihrávkou v mezikruží Jakuba Pořického, který zavěsil puk do sítě.

O pár chvil později přidali žlutomodří další branku a byl u ní opět Loskot. Ten si za bránou pohrál s mosteckou obranou a poslal kotouč Davidu Tůmovi a právě Tůma se z bezprostřední blízkosti nemýlil. Lvi byli střelecky při chuti a necelou minutu na to už vedli 3:0. David Tůma opět úřadoval, když svým důrazem dostal puk za Horákova záda.

Po třetím gólu střídal Horáka v brance Hanuljak, jenže ani ten dlouho neudržel čisté konto. Svůj druhý gól v tomto zápase přidal v první třetině tři minuty před jejím koncem i Jakub Pořický, který obral jednoho z hostujících obránců o černou “kořist”, položil si mosteckého gólmana a poslal puk do branky.

Jakub Pořický se dokonce dočkal hattricku. Po neuvěřitelné kombinační hře v útočném pásmu se Pořický nakonec prosadil díky své jedovaté střele rovnou pod víko.

I druhá třetina nabídla fanouškům hattrick. Jeho autorem byl David Tůma, který z pravého kruhu překonal Hanuljaka. Ten pravděpodobně podcenil žlutomodrého útočníka.

Spoustu šancí měli i hosté. Například při dvou přesilových hrách ve druhé dvacetiminutovce, při níž se netrefili do zcela prázdné brány. Zato Ústí využilo dvojnásobnou přesilovku čtyři minuty před závěrem prostřední části, když se po střele Jaroslava Roubíka z mezikruží odrazil kotouč od Čížkovy brusle.

Lvům se vstup do poslední periody příliš nevyvedl. Pět minut po jejím začátku totiž inkasovali branku. Kafan adresoval puk do volného prostoru Pavlu Písaříkovi, který nadvakrát překonal Petráska.

Poté ale ve vlastním oslabení atakovali branku paradoxně ústečtí hokejisté, když na trestnou usedl Dostálek. Několik minut před koncem obdržel Tauš pětiminutový trest a předčasně odešel do šaten.

Tři minuty před závěrečnou sirénou ještě Most snížil na 2:7 díky gólu Pavla Sedláčka. Jenže Slovan dokonce stihl gól Mostu vrátit. Skóre na konečných 8:2 upravil trefou z otočky Tomáš Rod, a domácí se tak radovali ze tří bodů.

Foto TOP: Miroslav Rosendorf.

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústečtí Lvi): "První čtyři střídání jsme měli hodně špatné, soupeř si vytvořil dvě velké šance. Od střídání pátého, na co jsme sáhli, skončilo gólem. Bylo to dáno hlavně tím, že jsme z každé pozice chtěli ohrozit branku, měli jsme tah do branky a byli důrazní. Do druhé třetiny jsme chtěli vstoupit rozhodně lépe než do úvodní části, ale opět jsme se pět minut rozkoukávali. Po zbytek třetiny jsme přidali další dvě branky a rozhodli utkání již po druhém dějství. Třetí třetinu bych ponechal bez komentáře, protože jsme ji odehráli špatně. Jsme rádi, že jsme byli po dvě třetiny produktivní, ale musíme na to navázat v sobotu v Havířově. Na závěr bych chtěl jménem celého realizačního týmu poděkovat Marku Loskotovi, který za Ústí nad Labem odehrál parádní sérii zápasů a hodně nám pomohl."

Radek Mrázek (HC Baník Most): "Rozhodla první třetina, kdy jsme byli nedisciplinovaní a nedůslední. Veškerá možná negativa, která se dají na hokeji najít a která za svůj hokejový život znám a viděl jsem, tak v Mostě stále objevuji něco nového. V životě jsem se nestyděl jako ve středu. Porážíme se sami, říkám to už několikátý zápas. Sráží nás hrubé chyby, které se nevidí ani v mladším dorostu. Mladší dorostenec by dostal tak vynadáno, že pokud by to udělal podruhé nebo potřetí, skončil by s hokejem. Musíme jít dál, sami jsme se do krize dostali, sami se ze všeho musíme vyhrabat. Nikdo jiný už nepřijde, nikdo to za nás neodehraje. Hráči musí makat, zvednout hlavu a začít sami u sebe. Další mistrovské duely bereme jako přípravu na baráž, které vše musíme podřídit."