Šumperk - První čtvrtinu soutěže uzavírali ústečtí hokejisté na ledě Šumperka. Draci zdolali Slovan 4:2, svěřenci Jaromíra Šindela a Tomáše Mareše se vrací na sever Čech bez bodu.
so 19. 10. 2013, Zimní stadion Šumperk
DRACI PARS ŠUMPERK
4:2 1:1, 2:0, 1:1

Branky a nahrávky: 13. Brunec, 33. Plášek (Holík, Haas), 39. Staněk (Moskal), 60. Plášek – 3. Markulinec (Tůma, Brož), 47. Tůma (Kloz, Baránek). Rozhodčí: Blecha – Klein, Toman. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 970. Střely na branku: 33:23. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.

DRACI PARS ŠUMPERK: Štůrala – Bail, A. Holík, J. Tesařík, T. Sedlák, O. Starý, M. Novotný, Dudáš – Půhoný, K. Plášek, Haas – Semorád, Hulva, Brunec – Žalčík, Moskal, A. Staněk – Langr, Skoumal, Cink. Trenér: Radek Kučera.

Ústecký Slovan s.r.o.: Orct – Vobořil, K. Černý, Grin, Z. Sklenička, Vl. Brož, Vaněk, Holomek – Budínský, Roubík, Daniel Boháč – Baránek, J. Kloz, P. Přeučil – D. Tůma, Rod, Markulinec – Dostálek, Vávra, Pořický. Trenéři: Jaromír Šindel, Tomáš Mareš.

Šumperský souboj obou týmů z opačných konců republiky přinesl nakonec neuvěřitelně dramatickou podívanou, a také zajímavé okamžiky a branky.

Hosté postavili do branky nestárnoucího Zdeňka Orcta a hned z úvodu duelu šli také do vedení. Dalekonosné nahození Petra Markulince totiž někde mezi kruhy skočilo o nerovnost na kluzišti a kotouč propadl přes Štůralu do branky. Domácí hráči ale z inkasované gólu těžkou hlavu neměli a Karel Plášek mohl bleskově srovnat, jenže minul. Pláškovy chvíle teprve přijít měly.

Aktivní byli i hosté, oba brankáři však nemuseli vážněji zasahovat. Ve třinácté minutě pak u mantinelu fauloval Holomek a draci z první přesilovky dokázali srovnat. Brunec propasíroval se štěstím kotouč za veterána Orcta. To však již hlavní rozhodčí signalizoval další trest, který Šumperk nepotrestal. Vrátit hostům vedení mohl Budínský, tentokrát byl ale Štůrala velmi jistý.

Rozhodnutí si pak Šumperk schoval na druhou třetinu. Už úvod naznačil dobrý nástup domácích, když zahrozil Brunec a ještě více i Staněk. Ve 25. minutě pálil šanci také Žálčík, ve 28. minutě dokonce při oslabení třech proti pěti ujížděl sám Staněk, položil si v blafáku zkušeného Orcta, pak se mu ale kotouč zamotal na čepel a skončil těsně vedle.

Podstatně nebezpečnější domácí se tak dočkali až ve 33. minutě. Holík dostal po prknech přihrávku od Haase, napřáhl a tvrdou bombu tečoval před Orctem Karel Plášek. Šumperk šel do vedení a do dalšího tlaku. Ve 37. minutě mohl čerstvý čtyřicátník Plášek opět skórovat, ale v úniku tentokrát na Orcta, ještě o tři roky staršího než Plášek, nevyzrál. Ve 39. minutě pak, jako již v zápase několikrát, přebruslili šumperští útočníci obránce hostů, Moskal pak v brejku dvou na jednoho krásnou žabičkou přes hůl soupeře našel Staňka, pro kterého nebyl problém úchvatnou a rychlou akci zakončit - 3:1!

Ve 46. minutě měl možnost pojistit vedení draků opět Staněk, ale neprostřelil Orcta, a tak se hosté vrátili do zápasu. Klozovu bombu dorážel do prázdné branky David Tůma a ze zápasu se stalo nervydrásající drama. Ve 49. minutě vychytal Štůrala Boháče, tři minuty před třetí sirénou mohl být ústeckým hrdinou Tůma, ale poskakující kotouč minul.

Poslední minuty pak nenechaly v klidu žádného návštěvníka stadionu. Za vyhození kotouče mimo ledovou plochu dostal dvě minuty Staněk, přesilovka hostů přinesla několik závarů před Štůralou. Navíc Ústí hned po vyloučení Staňka vsadilo vše na jednu kartu a Orct sledoval šestici Lvů jen ze střídačky. Power-play ale nedopadla pro hosty šťastně. Plášek nejprve vypíchl kotouč do středního pásma, poté se pustil do sprintérského souboje s ústeckým soupeřem, aby jej ve svých čtyřiceti letech vyhrál a z ostrého úhlu poslal kotouč za tyčku prázdné branky.

Draci tak bodovali popáté z posledních šesti zápasů a před duely s Mladou Boleslaví a Olomoucí získali důležité body. Naopak Ústí nad Labem se i nadále trápí a hledá svou tvář.

Radek Kučera (Salith Šumperk): "Jsem strašně moc rád, že v poslední době jde naše hra i výsledky směrem vzhůru. Věděl jsem, že náš mančaft má svou kvalitu. Povedlo se nám předvést výborný bruslařský hokej, se sladkou tečkou v podobě výhry na konci. Jsou to ale jen tři body a sezóna pokračuje dále. Pokud budeme takovými výsledky pokračovat, doufejme, že vše bude dobré."

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Utkání se nám vůbec nepovedlo, udělali jsme individuální chyby, které soupeř nemilosrdně trestal. Dvě branky jsme dostali po našem vyhraném vhazování, kdy jsme byli nedůslední. Velmi špatně jsme sehráli přesilovou hru pět na tři, kdy nám soupeř jel dokonce sám na branku. V utkání nám chyběla od hráčů větší touha po vítězství. Pokud si to někteří neuvědomí, nemohou hrát."

Foto - hlavičky trenérů: Miroslav Rosendorf.