Ú s t í n/L., L i t o m ě ř i c e - První výhru nového ročníku urvali ústečtí hokejisté na ledě Litoměřic. Byly dva po výhře po samostatných nájezdech. V normální době padlo deset branek. A Ústečané mohou po vývoji mače litovat, že nevezou body všechny tři. V Kalich aréně totiž vedli 3:0, pak 5:3, ale domácí dokázali vždy srovnat. Nájezdy pak rozhodl jediný střelec - Jan Alinč. O pět ústeckých branek se podělilo dalších pět střelců.
so 14. 9. 2013, Kalich Arena
HC Stadion Litoměřice
5:6sn 1:3, 2:0, 2:2 - 0:0, 0:1

Branky a nahrávky: 18. T. Doležal, 26. Škop (Smetana), 27. T. Doležal (Novák), 54. Husák (Míka, Čermák), 55. Čermák (Rudovský) – 5. Rod (Roubík, Grin), 6. Pořický (Hanzl, Baránek), 16. Rod (Sklenička, Roubík), 52. Roubík (Přeučil, Sklenička), 52. Tůma (Brož, Meidl), rozhodující nájezd Alinč. Rozhodčí: P. Würtherle – Rozlílek, Svobodová. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:3. Diváci: 1 500. Střely na branku: 47:28. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:5, 5:5, 5:6.

HC Stadion Litoměřice: V. Sedláček – Skřivánek, Žovinec, Husák, D. Málek, Šulc, Míka, Smetana, Krstev – Chlapík, Z. Doležal, Forman – Chabada, Rubeš, Martin Procházka II – M. Čermák, T. Doležal, Jaroslav Hašek – M. Novák, Škop, Rudovský. Trenéři: Jiří Doležal, Daniel Tvrzník.

Ústecký Slovan s.r.o.: J. Dlouhý – Grin, Z. Sklenička, Vobořil, Holomek, Vl. Brož, K. Černý – P. Přeučil, Roubík, Rod - Budínský, Alinč, Daniel Boháč - Vávra, V. Meidl, D. Tůma - Baránek, M. Hanzl, Pořický. Trenéři: Jaromír Šindel, Tomáš Mareš.

Do letošního prvního ústeckého derby vstoupili lépe hráči Slovanu. Pomohla jim k tomu přesilovka 5 na 3, kdy na trestné seděli Škop a Šulc. Oba tresty se hostům podařilo potrestat. Nejprve se svým důrazem prosadil Petr Přeučil, po něm se pod lapačku brankáře Sedláčka trefil Jakub Pořický.

Domácí se tlačili za vyrovnáním, šance si vytvořili, ovšem bez výsledku a soupeř záhy potrestal další vyloučení Stadionu. Po špatném střídání domácích putoval v patnácté minutě na trestnou lavici David Skřivánek. V nabídnuté přesilovce napřáhl na modré Zbyněk Sklenička, Sedláček jeho střelu vyrazil, ale Tomáš Rod ji ze vzduchu usměrnil do sítě.

Stav 0:3 již vypadal pro domácí hrozivě, ovšem jejich gólový půst měl brzy skončit. Dvě minuty před první přestávkou zatáhl puk do útočného pásma Jaroslav Hašek, posunul jej k Novákovi, který ho poslal na branku. Brankář Dlouhý kotouč neudržel a svým důrazem na brankovišti ho dorazil za brankovou čáru Tomáš Doležal. Do kabin se tak odcházelo za stavu 1:3 a domácí se tak alespoň vrátili do zápasu.

Krátce po nástupu do druhého dějství prověřily pozornost obou brankářů dvě nebezpečně střely. Nejprve tečoval Chabada pokus Čermáka, kotouč jen těsně nezamířil mezi tři tyče. Druhý pokus vyslal Vobořil, jeho rána od modré dvakrát změnila směr, ale Sedláček si nakonec mohl oddechnout. Puk skončil mimo domácí branku.

Uplynulo pouze šest minut a dvaačtyřicet sekund z prostřední dvacetiminutovky a skóre bylo rázem nerozhodné. Na rozdíl jednoho gólu přiblížil Litoměřické Luděk Škop, který dorazil za záda ústeckého brankáře pokus Smetany. Vyrovnávací trefu si připsal o chvíli později Tomáš Doležal, v tuto chvíli již dvougólový, který se po nahrávce Nováka trefil z mezikruží neomylně k pravé tyči. Stav utkání se již do druhé přestávky nezměnil, ačkoliv se šance objevily na obou stranách.

Zdálo se, že v závěrečné dvacetiminutovce rozhodne jedna vítězná branka. Nakonec však padly čtyři a to v rozmezí necelých čtyř minut. Důrazně se nejprve prosadil Jaroslav Roubík, jenž dorazil Přeučilovu střelu. V následujícím střídání projel po levé straně David Tůma a zamířil přesně do prostoru k pravé tyči. Domácí na tyto zásahy Lvů dokázali odpovědět. Pomohlo k tomu vyloučení Holomka. Míka předal na modré puk Patriku Husákovi, který propálil brankáře Dlouhého a snížil znovu na rozdíl jedné branky. O druhé vyrovnání se pak postaral Miloslav Čermák a jeho přesná střela do pravého horního růžku po přihrávce Nováka.

Základní hrací doba nepřinesla vítěze. Ten nebyl jasný ani po pětiminutém prodloužení, ve kterém měl největší šanci Chabada, ale Dlouhého nepřekonal. Na řadu tak přišla loterie samostatných nájezdů. Za domácí se pokoušeli rozhodnout Čermák, Chabada a Chlapík. První dva pokusy skončily v lapačce ústeckého brankáře, Chlapík nezakončil. Hosté se vytrvale pokoušeli trefit mezeru mezi Sedláčkovými betony a na třetí pokus se to Janu Alinčovi podařilo. Ústecký veterán tak rozhodl o konečné podobě skóre, tedy 5:6 po samostatných nájezdech.

Jiří Doležal (HC Stadion Litoměřice): "Musím klukům poděkovat, z šatny mohou vyjít s hlavou nahoře. Diváci to ocenili. Obdrželi jsme tři rychlé branky v oslabení. Do zápasu jsme se vrátili a svoji sílu ukázali. Myslím si, že druhý bod jsme si více zasloužili my než Ústí nad Labem. Úvod sezóny hodnotím kladně, nehledím tolik na výsledek, protože předvedená hra byla dobrá. Jsme rádi, že máme v týmu Angela Krsteva a mladí kluci mají co odkoukat. Záleží na tom, jestli po něm někdo sáhne, my mu v tom bránit nebudeme."

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Pro trenéry to byl infarktový zápas, pro diváky jistě atraktivní duel. Utkání jsme měli dobře rozehrané, vedli jsme 3:0 díky přesilovým hrám. Po hrubé chybě jsme inkasovali branku na 3:1 z našeho pohledu, ve druhé třetině jsme nechali domácí až moc hrát. Ve třetí části to vypadalo tak, kdo dá gól, vyhraje. My jsme dali dvě branky, přesto jsme vedení během pár minut ztratili."