Olomouc - Druhé kolo vyřazovacích bojů zahájili Lvi na ledě olomoucké Mory, na hřišti soupeře začínal Slovan sérii play-off naposledy v sezóně 2004/2005. V úvodu utkání neproměnil trestné střílení domácí Diviš, krátce na to Ústečtí skórovali a ovládli úvodní dějství v poměru 2:1. Druhá třetina patřila Olomouci, Kohouti se třikrát prosadili a pouze jednou inkasovali. V závěrečné dvacetiminutovce si již Mora vítězství vzít nenechala, naopak pojistila výhru dalšími dvěma góly. Ústí nad Labem tak přišlo o desetizápasovou šňůru neporazitelnosti.
pá 8. 3. 2013, Zimní stadión Olomouc
HC Olomouc
6:3 1:2, 3:1, 2:0

Branky a nahrávky: 16. Řípa (Bartoň, Ondrušek), 21. Rác (Vodný, Kolouch), 23. Rufer (Řípa, Diviš), 38. Řípa (Diviš, Ondrušek), 47. Rufer (Diviš, Bartoň), 55. Diviš (Herman, Selingr) – 7. Roubík, 19. Kovář (Daniel Boháč, Šmach), 36. Roubík (Laš, Poživil). Rozhodčí: R. Svoboda, Zubzanda - Brejcha, L. Suchánek. Vyloučení: 1:3, navíc Sklenička (UNL) TS [HÁK]. Využití: 2:0. Diváci: 2 935. Střely na branku: 33:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:3, 6:3. Stav série: 1:0 na zápasy.

HC Olomouc: Kašík – Bartoň, Ondrušek, O. Kříž, R. Staněk, R. Kadela, T. Valenta, Janáček, Škůrek – Diviš, Řípa, Rufer – Rác, Kolouch, Vodný – Kucharczyk, Herman, Selingr – Heža, Králík, Švaňhal

Ústecký Slovan s.r.o.: Koutský - L. Poživil, Sklenička, Vl. Brož, K. Černý, Vobořil, Šmach, F. Pavlík, Špelda - Martin Frolík, Roubík, Laš - M. Čermák, T. Sýkora, Ludvík - R. Kovář, Lapšanský, Daniel Boháč - Matai, Rod, Handlovský

Hanáci do prvního duelu semifinálové série nastoupili s malými změnami v sestavě. V první formaci se místo Hampla objevil třinecký Rufer, juniora Novotného nahradil Kucharczyk. Na soupisce Mory se navíc objevil i Králík.

Utkání odstartovali lépe Kohouti, kteří už ve čtvrté minutě mohli otevřít skóre. Hostující obránci za sebou nechal volného Diviše, který byl při následném zakončení nedovoleně zastaven. Nabídnuté trestné střílení ovšem poškozený hokejista neproměnil. Severočeši se poprvé ozvali v polovině sedmé minuty a hned z toho byla branka. Jaroslav Roubík z mezikruží mířil nad lapačku Kašíka.

Hanáci se mohli vrátit do hry na začátku šestnácté minuty, v nadějné příležitosti minul odkrytou klec Řípa. Mrzet jej to ale nemuselo příliš dlouho. V téže minutě využil Jiří Řípa volného prosotru u levé tyčky a nadvakrát poslal puk do sítě. Nerozhodný výsledek vydržel jen necelé tři minuty, vedení zpět na stranu Ústí vrátil v přečíslení Robin Kovář.

Druhá třetina odstartovala obrovským tlakem domácího mužstva, které po půl minutě slavilo srovnání. Roman Rác nahodil kotouč na hostující klec, odkud v následné skrumáži někdo puk srazil za brankovou čáru. Ve třiadvacáté minutě dostala Mora výhodu přesilové hry a soupeře za jeho nedisciplinovanost potrestala. Rána Adama Rufera skončila za zády Koutského.

Olomoučtí hokejisté byli v laufu a brzy mohli přidat čtvrtou branku. Ruferova teč si cestu mezi tři tyče nenašla. A tak se slova ujali Lvi, kterým se v šestatřicáté minutě podařilo skórovat. Laš nejprve nepřekonal levý beton Kašíka, následně ale vybídl ke skórování do odkryté klece Jaroslava Roubíka.

Přestřelka pokračovala o necelé dvě minuty později, kdy se podruhé v utkání prosadil Jiří Řípa. Tomu spoluhráči namazali do samostatného úniku, ve kterém olomoucký útočník trefil prostor mezi betony a posunul Hanáky znovu do vedení.

Stanovit remízový stav mohli hosté hned po přestávce, znenadání se zjevil před domácí brankou Boháč, ale přes Kašíka se mu kotouč procpat nepodařilo. V sedmačtyřicáté tak Hanáci mohli odskočit poprvé v utkání na rozdíl dvou branek, druhou brankou v utkání se prezentoval mladíček Adam Rufer, který opět pálil ostrými z mezikruží.

Ústečtí Lvi se v tu chvíli nacházeli ve velmi špatné situaci, do konce utkání zbývala necelá čtvrthodinka hry. Hostující hráči byli sice více na puku a snažili se hrát, obrana Kohoutů ovšem pozorně bránila a soupeře prakticky k ničemu nepustila. Naopak v pětapadesáté minutě udeřilo pošesté na ústecké straně kluziště. Skvělý výkon korunoval brankou Richard Diviš, kterému se podařilo nasbírat čtyři kanadské body.

O osudu prvního semifinálového souboje bylo v tu chvíli rozhodnuto, olomoucký zimní stadion burácel a pomalu odpočítával vteřiny do konce. Hanáci si tak připsali první vítězství, avšak konec rozhodně ještě není. Semifinále pokračuje již v sobotu, kdy se oba soupeři střetnou již od 15:00 hod.

Jan Tomajko (HC Olomouc): "Nezačali jsme zrovna nejlépe, byli jsme ustrašení. Poté jsme se do toho dostali. Ve druhé a třetí třetině jsme předvedli jeden z našich nejlepších výkonů letos. Odrazilo se to gólově a zaslouženě jsme vyhráli. Ústí je trochu jiný soupeř než Hradec, moc faulů tam opravdu nebylo. Byl to úplně jiný hokej. Nedá se říct, že by nám soupeř seděl víc. Ústí má čtyři vyrovnané pětky, je to něco jiného. S Hradcem to byly provokace a nafilmované pády. Tady to zatím není. Pro diváky je to poté daleko lepší."

Jaromír Šindel (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Bylo to složité utkání. My jsme s Jihlavou hráli hokej a Olomouc tvrdě bojovala s Hradcem, v čemž pokračovala. My jsme se s tím nedokázali vypořádat. Ve druhé třetině jsme udělali několik zbytečných chyb, domácí nás předčili v důrazu. Větší počet vyloučení na naší straně odpovídalo tomu, že byli domácí důraznější. Měli jsme více faulů. Utkání se ale hrálo v rámci fair play, bez záludností. Rozhodčí odvedli skvělý výkon, není důvod si stěžovat. Domácím gólově zápas vyšel, nám ne. Rozhodující moment byla branka na 4:3, kdy jsme po těžké práci utkání srovnali a vzápětí inkasovali."