Ú s t í n/L. - Ústečtí Lvi v šestém finálovém klání podlehli Pirátům z Chomutova a o vítězi první ligy tak rozhodne až sedmý duel. Žlutomodří jeli na led soupeře za stavu 3:2 v jejich prospěch, ale zápasový bonus nedokázali využít. Po bezbrankové první třetině otevřel skóre utkání ve 23. minutě Orsava. Další úspěšný zásah si připsali na konto znovu bílomodří, kdy se hned v úvodu třetí periody trefil Jíra. Hostům z Ústí se takový vývoj nelíbil a o pět minut později Ludvík prostřelil Řehoře a snížil na rozdíl jediné branky. Krušnohorci se však nechtěli vzdát a devět minut před sirénou Hromas zvýšil na 3:1. V 59. minutě Kraft využil chybu ústeckého beka a pojistil vítězství gólem do prázdné klece.
so 7. 4. 2012, Aréna Chomutov
Piráti Chomutov
4:1 0:0, 1:0, 3:1

Branky a nahrávky: 23. Orsava (Diviš), 41. Jíra (Ondřej, Grof), 51. Hromas (Hruška), 59. Kraft (Hřebejk, Rutta) - 46. Ludvík (Roubík, Šagát). Rozhodčí: Pešina, Souček - Skopal, Klein. Videorozhodčí: Rouspetr. Delegát: Gottwald. Vyloučení: 9:9, navíc Jíra (CHM) 10 min. NESP. Bez využití. Diváci: 5 250 (vyprodáno). Střely na branku: 36:39 (12:15, 16:13, 8:11). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Zakázaná uvolnění: 9:0. Ofsajdy: 1:1. Vyhraná vhazování: 47:40 (14:13, 16:16, 17:11).

Piráti Chomutov: Řehoř - Palin, Bartejs, Grof, J. Mrázek, Rutta, Havíř, Jillson - Hřebejk, Kraft, O. Fiala - D. Hruška, Ondřej, Gajovský - Lapšanský, Diviš, Orsava - Jíra, Sikora, Hromas - od 14. Endál.

Ústecký Slovan s.r.o.: Orct - Klobouček, J. Zeman, Kousalík, P. Hořava, F. Pavlík, Dan Růžička - Šagát, Roubík, Ludvík - S. Treille, Daniel Boháč, J. Káňa - Majdan, Třetina, Handlovský - R. Kovář, Pajič, M. Čermák.

Poměrně opatrně začaly oba týmy šesté finále, ve kterém už mohlo být rozhodnuto o vítězi první ligy. Poctivá obranná práce na obou stranách a žádná větší šance – to byl úvod zápasu. Pak se ale jak Ústí, tak domácí Piráti osmělili.

Ve čtvrté minutě řešil Roubík přečíslení 3 na 2 střelou místo přihrávky, o minutu později trefil Gajovský rameno ústeckého Orcta. V první přesilové hře následně Fiala marně čekal na přihrávku u tyčky a Lapšanský mířil jen těsně mimo. Domácím asi nejvíce zatrnulo v 11. minutě, když se puk odrazil po lehce střele Roubíka od brusle jednoho z obránců jen těsně vedle Řehořovy branky.

V první třetině rozhodčí nešetřili tresty – padlo jich celkem devět, Petr Jíra navíc vyfasoval osobní desetiminutový trest za úder do hlavy a krku. Brankou nicméně neskončila ani jedna přesilová hra.

Radost zaplněnému chomutovskému stadionu přinesla až 23. minuta. Jakub Orsava střílel z otočky a v pádu, ale přesto Orctovu branku trefil – 1:0. Chomutov byl ve druhé části aktivnější, nebezpečnější a Ústí i kvůli tomu několikrát pykalo na trestné lavici. Chomutov se nicméně v přesilových hrách neprosadil. Tutovou šanci spálil u tyčky Jakub Orsava.

Ve 36. minutě se pak velmi důležitým zákrokem blýsknul Řehoř, který se roztáhl po celé čáře Pajičovi v samostatném úniku nenechal ani skupinku k propasírování puku. V závěru druhé dvacetiminutovky ještě Hřebejk nahrával do jízdy naprosto volnému Jírovi, tomu ale puk uskočil.

Petr Jíra nicméně rozjásal chomutovský stadion 50 vteřin po začátku třetí třetiny. Z mezikruží propálil Orcta a zvýšil na 2:0. Ústí následně po ohromném tlaku sice vstřelilo branku, ale puk za čáru doputoval až po odpískání. Ve 46. minutě snížil na 2:1 David Ludvík, který zůstal nepokrytý v kruhu a pálil do horní části branky.

Klid na chomutovské hokejky v 51. minutě vrátil Karel Hromas, kterého perfektně uvolnil David Hruška – 3:1. Chomutov následně ustál i 77 vteřin dlouhé dvojnásobné oslabení. Výhru pak do prázdné branky v 59. minutě symbolicky pečetil kapitán Milan Kraft.

Jiří Doležal (Piráti Chomutov): "Dlouho se hrálo 0:0, poté se nám šťastně podařilo otevřít skóre. Stav 1:0 vydržel do začátku třetí třetiny. Věděli jsme, že soupeř bude muset hru více otevřít, šance na vyrovnání si vytvořil. Měli jsme v sobotu potřebnou dávku štěstí, ale to k hokeji patří. Jsme na koni, ale Ústí nad Labem poženou v domácím prostředí výborní fanoušci. Výhodu tak nebude mít ani jeden z týmů."

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Diváci měli možnost shlédnout opatrný hokej, na obou stranách velké množství brankových příležitostí k vidění nebylo. Ve dvou třetinách jsme byli malátní. Ve třetí části jsme podali nejlepší výkon, přesto jsme poslední dvacetiminutovku prohráli 1:3. Vytvořili jsme si nějaké šance, v chomutovském obranném pásmu to hořelo. Takto se rozhodující zápasy nehrají."