H a v í ř o v - Prohra na ledě zachraňujícího se Havířova vystavila starším dorostencům Ústeckých Lvů definitivní stopku k postupu do extraligy. Právě proto, že naděje na postup už se blížily nule, vzali s sebou trenéři na zkušenou několik hráčů z mladšího dorostu a ti si nevedli vůbec špatně. Celkově se Severočeši hrou svému soupeři vyrovnali, ale kvalita v zakončení byla zcela na straně domácích. Poslední zápas s kladenskou PZ tak bude už jen formalita.
st 28. 3. 2012
AZ Heimstaden Havířov
4:1 2:0, 0:0, 2:1

Branky a nahrávky: 4. Pastrňák, 11. Kotala (Malík, Pastrňák), 45. Malík (Synek, Pořízek), 55. Klečka (Pořízek, Malík) - 59. Bačák (Řídel). Rozhodčí: Kubičík - Adamec, Vengřín. Vyloučení: 4:4 navíc Málek (UNL) 5 min. + OK [NAP]. Bez využití. Diváci: 144. Střely na branku: 35:36. Průběh utkání: 4:0, 4:1.

AZ Heimstaden Havířov: Tomšů - Potočný, Bahounek, Weisser, Flamík, Ryška, Graca - Kotala, Matěj, Pastrňák, Pořízek, Klečka, Synek, Stanislav, Malík, Vyčesaný, Školoud, Bednář

Ústecký Slovan s.r.o.: Burkovec - Šimanovský, Klement, Křepelka, Procházka, Trončinský, Zdvořáček, Málek - Hjn, Jindřich, Strnad, Vrba, Řídel, Bačák, Vondráček, Musil, Kopta, Navarra, Chovanec, Janák

Zápas začaly oba týmy opatrně, ale nakonec se první osmělili domácí a to tvrdou Gracovou ránou, ještě vylepšenou Kotalovou tečí. Hostující gólman Burkovec si však poradil, ale za pár vteřin si vzal puk u mantinelu David Pastrňák, vyjel s ním před branku a nadvakrát jej poslal poprvé do Ústecké sítě. Pak hráli hosté přesilovku. Téměř celou dobu měli puk na svých hokejkách ve třetině AZetu, ovšem kromě rány Křepelky, se kterou si domácí brankář Tomšů poradil, nebezpeční nebyli. Větší šanci zmařil hostům Tomšů krátce po skončení přesilovky, když u své levé tyčky vychytal Janáka.

AZet kontroval nejprve nevyužitou šancí Matěje, ale v polovině 11. minuty už se skóre opět měnilo. První lajna domácích přesně zakombinovala a v situaci 2 na 1 Jakub Kotala zasunul puk za Burkovce podruhé. V následující pětiminutovce měl AZet hru zcela pod kontrolu a mohl Pastrňákem a Školoudem náskok navýšit. Pak však Havířov polevil a hosté také zahrozili, ale jejich pokusy buď nebyly přesné (Málek), nebo je pokryl pozorný Tomšů (Musil).

Druhou třetinu otevřeli šancí Ústečtí, ale rychlý brejk zakončili jen tvrdou ránou mimo. Na konci šesté minuty se blýskl skvělým zákrokem betonem proti Strnadovi Ondra Tomšů. Jinak se ale dopustil několika chyb při hře mimo brankoviště a tím zavařil svým spoluhráčům. V polovině zápasu se na druhé straně měl při přesilovce AZetu co ohánět Burkovec, ale svůj tým podržel. A když už chyboval a puk po střele Synka zůstal ležet na brankovišti, uklidili jej pod jeho tělo obránci. Branku tak prostřední část zápasu nepřinesla.

Ve třetí třetině se na gól čekalo jen 4 minuty a byli to domácí, kdo s přehledem vyřešili situaci 3 na 1. Filip Malík doklepl puk do skoro prázdné branky a AZet vedl 3:0. O dvě minuty později se puk po Školoudově bombě odrazil před odkrytou branku kousek od Vyčesaného hokejky, ale v dalším průběhu diváci vyloženou šanci dlouho neviděli. Až v 55. minutě dorazil do hostující branky Pořízkův pokus Denis Klečka a stav 4:0 pro AZet znamenal, že je prakticky rozhodnuto.

Závěrečná pětiminutovka přinesla ještě dva důležité momenty a v obou hráli rozhodující roli hostující hokejisté. Nejprve pár vteřin po čtvrté havířovské brance tvrdě srazil Málek Kotalu a dostal za to trest 5 + do konce utkání. V 59. minutě pak vstřelil čestný úspěch Lvů Vladimír Bačák, ale to už nic nezměnilo na faktu, že z výhry se po závěrečném hvizdu radovali Havířovští.

Martin Janeček (HC AZ Havířov): Hráči si uvědomili, že bude lepší využít už první matchball k záchraně. Parádně jsme vstoupili do zápasu, byli jsme lepší a zaslouženě se ujali vedení. Pak přišlo poněkud uspokojení a ve druhé třetině už se hra vyrovnala. Takže jsme na kluky museli trochu přitlačit, aby hráli ten náš poctivý, jednoduchý a důrazný hokej. Ve třetí třetině jsme myslím byli opět o něco lepší a dalšími brankami potvrdili výhru. Škoda, že jsme v závěru neudrželi čisté konto, ale myslím, že jsme zápas kontrolovali a hráčům chci za úspěšné absolvování baráže poděkovat.

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí nad Labem):Viděli jsme vyrovnaný zápas, v němž se Havířov po našich chybách dostal v úvodu do vedení a pak si to už hlídal. My jsme ale nehráli určitě špatně a na to, že jsme prakticky ztratili šanci na postup, se nemusíme za výkon stydět.