Ú s t í n./L. - Předposlední extraligové kolo rozhodlo o tom, že ústečtí junioři sestupují z nejvyšší soutěže. Lvi po utrápené výhře Plzně nad Spartou 2:1 potřebovali zvítězit, od 10. minuty také vedli, ovšem nakonec výhru neudrželi a na Plzeň před posledním kolem ztrácejí již tři body. Po roce stráveném v nejvyšších soutěžích se tak dorostenci i junioři vrací zpět do 1. ligy a o návrat mezi elitu mohou znovu usilovat v příští sezóně.
so 6. 3. 2004
Bílí Tygři Liberec
4:1 1:1, 1:0, 2:0

Branky a nahrávky: 18. Šulc (Šmíd), 40. Kapička (Daňo, Pajič), 49. Dušek (Kapička), 59. Šmíd (Kapička) - 10. Liba (TS). Rozhodčí: Bolina - Macháč, Petr. Vyloučení: 8:5, navíc Hrach (Liberec) a Musil (Ústí) TS. Využití: 1:0. Diváci: 80.

Bílí Tygři Liberec: Tomíček - Šmíd, Rýgl, Derner, Daňo, Hrach, Pavlů - Němec, Šulc, Mucha - Kapička, Pajič, Špaček - Kříž, Dušek, Pabiška M. - Dvořák. <b>Trenér:</b> Petr Buben. <b>Asistent:</b> Radek Blažek

Ústecký Slovan s.r.o.: Musil - Bašta, Bučič, Gottfried, Kolbaba, Košecký, Kříž, Liba, Neudorfský, Růžek, Sádovský, Svoboda, Tesárek, Volráb, Vyžďura, Wágner. <b>Trenér:</b> Zdeněk Vojta

Domácí vstoupili do utkání velkým náporem, ale přes obranu hostů se k první střele na ústeckou branku prosadil, až ve 3. minutě, Marek Pabiška. Další závar před svou brankou řešil ústecký brankař Musil přidržením puku a raději přerušil hru. První vážnější situace před domácí brankou nastala v 5. minutě, kdy se puk různě odrážel, ale nikdo z ústeckých hráčů jej nedokázal usměrnit do sítě v liberecké brance. V těchto okamžicích převzali Ústečtí aktivitu. Výsledkem ale byla jen prudká střela Sádovského. Liberec se ubránil jen za cenu zakázaného uvolnění. Do další šance se hosté dostali po chybě libereckého obránce, ale brankař Tomíček byl na místě. V čase 5:42 přerušil hlavní rozhodčí Bolina hru. Z ledu se, po zákroku libereckého Dvořáka, s tržnou ránou v obličeji, těžce zvedal ústecký Bašta. Liberecký útočník byl za tento zákrok potrestán trestem na 2 + 2 minuty. Ústeckým se nedařilo rozestavení v útočné třetině a byli domácími vytlačeni do středního pásma. Následně se sami, postavením mimo hru, dvakrát připravili o možnost proniknout do útočného pásma. V 8. minutě, proti střele ústeckého hráče, perfektně zasáhl domácí brankař Tomíček. Puku v cestě do branky zabránil pravým betonem. Následně našla kolmá přihrávka rozjetého ústeckého útočníka, jemuž v dokončení akce nedovoleně zabránil domácí obránce Hrach. Rozhodčí posoudil jeho zákrok jako podražení a nařídil trestné střílení. Střelou po ledě, mezi Tomíčkovy betony, ho LIBA s přehledem proměnil. Hodiny ukazovaly čas 9:36. Vstřelený gól ústecké povzbudil a jejich akce byly stále nebezpečnější. Zpět do hry se Liberec dostal až v 16. minutě, kdy se do samostatné akce prosadil liberecký kapitán Kříž. Nebezpečně vystřelil a brankař Musil jeho střelu pouze vyrazil. V opakované střele Křížovi zabránila Musilem hozená hokejka. Rozhodčí Bolina tak podruhé v zápase nařídil trestné střílení. Exekutorem byl sám Kříž, ale s jeho pokusem o bekhendový blafák si Musil poradil. V čase 17:05 přihrál liberecký obránce Šmíd volnému ŠULCOVI, který ústeckého brankaře propálil střelou pod nohy.

Úvod druhé třetiny nabídl živelný hokej plný nepřesností. Oboustranné zlepšení přišlo ve 26. minutě. Po nepřesné liberecké přihrávce se do slibné šance prosadil ústecký Liba. Jeho střelu přes obránce liberecký brankař se štěstím vykryl. Další break Ústeckých zastavil Hrach nedovoleným zákrokem. Při přesilovce nechali hosté vyniknout libereckého brankaře Tomíčka. Přehled prokázal zejména v okamžiku, kdy musel za dezorientovanou obranu vyhodit puk z obranné třetiny. Další perfektní zákroky předvedl po střelách ústeckého Liby. Tygři se opakovaně pokoušeli o založení útočné akce kolmou přihrávkou, ale tyto pokusy končily zakázaným uvolněním. Tato taktika vyšla poprvé Dernerovi, jehož kolmice našla na modré volného Kapičku. S jeho střelou si ale Musil v brance hostů poradil. Další průběh hry byl poznamenán častým vylučováním na obou stranách. Brankař Musil předvedl své umění po střelách domácích Pabišky, Dernera a Daňa. I Liberečtí stříleli ze všech pozic, ale Musil, s pomocí obrany, puk za svá záda nepustil. Domácí nedokázali využít ani nedorozumění v ústecké obraně a odkrytou branku hostů netrefili. Ve 39. minutě opět vynikl domácí brankař Tomíček. Vychytal ústeckého útočníka, který střílel z bezprostřední blízkosti branky. V téže minutě dostali Tygři, po vyloučení hostujícího Kříže, výhodu přesilové hry. Nejprve domácí Daňo netrefil odkrytou ústeckou branku, ale následnou střelou, devět vteřin před koncem druhé části hry, prostřelil Musila KAPIČKA. Bílí Tygři se poprvé v utkání ujali vedení.

I třetí třetina utkání začala řadou nepřesností na obou stranách. Hrálo se bez šancí, především ve středním pásmu. Obraz hry se změnil na konci 47. minuty. Brankař Tomíček musel v průběhu 60 vteřin čtyřikrát zasahovat proti střelám hostujících hráčů. Ve 49. minutě našla Kapičkova přihrávka Duška. Samostatný nájezd zakončil liberecký útočník střelou, kterou ústecký brankař vyrazil před sebe. Po dorážce už DUŠEK Musila překonal. Ústecká střídačka reklamovala, že branky bylo dosaženo v rozporu s pravidly, že brankař s pukem byl do branky natlačen útočícím hráčem. Rozhodčí Bolina námitky hostů nevyslyšel a branku uznal. Hru hostů ovládly emoce, domácí toho využili a brankař Musil musel zasahovat proti střelám Pabišky, Dernera, Špačka a Šulce. V 51. minutě mohl, při hře v oslabení, skórovat domácí Dušek, ale Musil byl pozorný. Od 56. minuty vrhlo Ústí všechny síly do útoku. Výsledkem byla pěkná útočná akce, na jejímž konci byl Svoboda. Sám před libereckým brankařem situaci nezvládl a branku vysoko přestřelil. V čase 56:46 byl vyloučen domácí obránce Šmíd a hosté měli jednu z posledních možností úpravy výsledku. Přesilovou hru však nedokázali zužitkovat a na Tomíčka vyslali jen několik propagačních střel. 80 vteřin před koncem utkání si trenér hostů vyžádal oddechový čas. Po jeho uplynutí se Musil do branky nevrátil a hosté hráli power play. Veškeré jejich naděje zmařil ŠMÍD, který, krátce po návratu z trestné lavice, poslal puk do prázdné branky hostů.

Výsledek zajistil Libereckým postup do play off . Na druhé straně definitivně rozhodl o tom, že stejně jako dorost, sestupují do nižší soutěže i junioři Slovanu.