Ú s t í n/L. - Jeden ze zápasů čtvrtého kola extraligy mladšího dorostu byl na plánu dne i v ústecké Zlatopramen Areně. Ústecká lvíčata hostila Spartu Praha a svěřenci trenéra Mareše se mohli radovat z cenného vítězství 4:1, kterým tak potvrdili dosavadní domácí neporazitelnost.
ne 19. 9. 2010, Zlatopramen Arena
HC Sparta Praha
4:1 1:0, 0:0, 3:1

Branky: 3. Řídel (Patzelt, Vykouk), 42. Andres (Šimanovský), 57. Sýkora (Patzelt), 59. Vykouk (Patzelt) – 55. Pulkrab. Rozhodčí: Vitík – Heller, Pospíšil. Vyloučení: 9:6, navíc Major 5 min. + OK, Vokurka (oba SPA) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 137. Střely na branku: 18:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Zakázaná uvolnění: 8:2. Ofsajdy: 2:2.

Ústecký Slovan s.r.o.: M. Chmel – Marek Baránek, D. Málek, Babušík, Šimanovský, J. Trončinský, Mir. Straka – Řídel, Vykouk, Patzelt – J. Procházka, Andres, O. Sýkora – Chovanec, Navarra, Staněk. <b>Trenér:</b> Mareš.

HC Sparta Praha: Pircchalaišvili – Široký, Vokurka, M. Kolář, Hrdlička, Keller, Knobloch – Krudenc, Pulkrab, Bartoš – Oždian, Slavata, Major – Duchoslav, Linda, Lojka – Hozák, Černoch, Sladkovský. <b>Trenér:</b> Kužílek.

Do souboje vstoupili lépe domácí, kteří si hned na úvod připravili několik zajímavých brankových příležitostí. Jednu z nich dokázal usměrnit mezi tři tyče Řídel a Ústí se tak již ve třetí minutě střetnutí mohlo radovat z vedení 1:0. Na konci sedmé minuty vyloučil rozhodčí na dvě minuty za sekání domácího Andrese a nabídl tak hostům první přesilovou hru. Oslabení však Severočeši zvládli a na brankáře Chmela připustili jedinou střelu. Pěknou akci předvedli hosté ve 12. minutě, avšak Krudenc recept na ústeckého brankáře nenašel. Početní výhodu si v první části utkání mohli zahrát i Lvi. Tu Slovanu umožnil Krudenc, když podle rozhodčího nedovoleně držel Sýkoru. Během přesilovky si dokázali Ústečtí připravit dobré šance, jenže hájce sparťanské svatyně odmítl za svá záda pustit puk podruhé. Vrátka trestné lavice se však opět musela otevřít i na straně domácích, Chovanec musel jít sedět za držení protihráče a Ústí tak muselo čelit druhému oslabení. V něm předvedl výborné zákroky Chmel, který si dokázal poradit i s jedovkou Širokého. Pár vteřin před koncem první periody rozhodčí zjistili, že Pražané hráli v šesti a Ústečtí tak mohli vstoupit do druhé části s jedním mužem v poli navíc.

Průběh trestu tomu však nenasvědčoval, tlak na úvod druhé třetiny si vytvořili Sparťané a ve vlastním oslabení několikrát zahrozili. Na domácí střídačce začalo být rušno, nespokojené začalo být i domácí obecenstvo. Lvi se dokázali dostat z obranného pásma pouze za cenu zakázaného uvolnění a lépe hrající soupeř si přímo říkal o vyrovnání. O to se mohl ve 26. minutě postarat Bartoš, jenž přestřelil. Další tutovku spálil Major, který se řítil od půlky sám na bránu. Ale ani ten si s Chmelem nedokázal poradit. Gólu se hosté dočkali 34. minutě, avšak ne regulérního. Na ústeckého brankáře se vydal sám Pulkrab, jenž přestřelil a černá guma se od zadního mantinelu vrátila k němu zpět před bránu, kde však vsítil branku rukou. Hra se začala přiostřovat. Takřka likvidační faul vykonal v polovině 38. minuty Major na domácího Procházku. Sparťanský forvard obdržel trest ve výší 5 minut + do konce utkání za faul kolenem a nabídl Slovanu šestadvaceti vteřinovou dvojnásobnou výhodu. Už za deset sekund se muselo vylučovat znovu. Cestu na trestnou si udělali Keller (za držení protihráče) a Málek (za hrubost). Čtvrtým "šťastným", který si mohl přisednout na trestnou lavici Středočechů, se stal Vokurka za další likvidační zákrok, tentokrát na Patzelta. Odsouzený obdržel 2 + 10 minut za zásah do oblasti hlavy a krku a nabídl další dvojnásobnou početní výhodu v délce dvou minut. Té mohl rázem využít Vykouk, odkrytou část hostující branky však netrefil. Útočný tlak zastavila časomíra.

V další fázi klání byla nakonec přesilovka využita, do černého se trefil Andres, který tečoval střelu od modré, vyslanou Radkem Šimanovským – 2:0. Na přelomu 43. a 44. minuty držel protihráče Trončinský a musel navštívit box naproti střídačkám, o čtyři minuty později si šel odsedět Šimanovský za držení hole. Pražští hokejisté sevřeli domácí v jejich třetině a bylo jen otázkou času, kdy se budou moci radovat ze vstřelené branky. Po vyloučeních Patzelta a Procházky měli hosté k dispozici devadesát sekund dlouhou přesilovku pět na tři. Na kouči Marešovi tak bylo vyslat obranné trio, které znemožní možné zdramatizování zápasu. Důvěru nakonec dostali Baránek, Vykouk a Sýkora, kteří po 32 sekundách inkasovali. Poprvé musel puk lovit ze své sítě Chmel, a to po velké chybě Baránka, který přihrál přímo před bránu Pulkrabovi, který se postaral o zdramatizování utkání – 2:1. Hosté využili oddechového času a měli ještě k dispozici přesilovku pět na čtyři. Co všechno je možné spálit, dokázali Pulkrab, Kolář a Sladkovský, když si neuspěli ani sami před brankářem. Potom ale přišel brejk ze strany Ústí, kdy pro Ondřeje Sýkoru nebyl problém uklidit bekendem puk do sítě po skvělé přihrávce od Patzelta – 3:1. V čase 58:13 min. si ještě domácí vyžádali oddechový čas a hosté riskli hru bez brankáře. Prázdnou bránu nejdříve z půlky minul Patzelt, avšak o dorážku se postaral Vykouk – 4:1. Utkání bylo plné emocí a po menší šarvátce se museli jít zchladit na trestnou lavici Krudenc s Procházkou. O šest sekund později se k nim připoji ještě Andres, který se provinil krosčekem a Ústí tak utkání dohrávalo ve třech. Ačkoli vyslala Sparta během utkání více střeleckých pokusů, tři body musela přenechat svému protivníkovi.

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústečtí Lvi): „Dnešní utkání hodnotím velmi dobře, porazit Spartu je v každé kategorii dobré. Nepovedl se nám zápas v Litvínově, přitom jsme byli v první třetině jasně lepší, druhá a třetí třetina se nám zcela nepovedla, a proto jsem rád, že jsme dnes dokázali vyhrát nad takovým soupeřem, jako je Sparta. Dnešní souboj rozhodlo naše srdíčko a naše bojovnost.“

Radomír Kužílek (HC Sparta Praha): „Utkání jsme špatně začali, obdrželi jsme branku po chybě v naší rozehrávce v obranné třetině. Ve druhé třetině jsme přidali na důrazu, na tlaku a bohužel to nedopadlo dobře z toho důvodu, že jsme udělali tři hloupé a nesmyslné fauly, a ty byly právem potrestány. Dostali jsme gól na 0:2, pak se nám podařilo snížit a hned vzápětí jsme trefili tyčku a kdybychom dali nějaký ten gól, tak věřím, že bychom i toto utkání vyhráli. Poté jsme inkasovali na 1:3 a už nám nevyšla ani závěrečná power-play. Ústí bylo lepší v zakončení a my nebyli důrazní.“