Ú s t í n/L. - Třetí finálové utkání mezi HC Slovan Ústečtí Lvi a KLH Chomutov nabídlo po prvních dvou víceméně jasných výhrách Slovanu velmi vyrovnanou a napínavou hru. Jako první sice skórovali domácí, ale Lvům se podařilo srovnat a dostat se do vedení. Avšak na konci třetí třetiny byl stav nerozhodný 3:3. Přišlo tak prodloužení. V něm měli více šancí hosté, ze kterých se dvě minuty před koncem prodloužení prosadil David Hruška, jenž tak svému týmu zařídil první výhru a snížil náskok Lvů na 2:1 na zápasy.
so 27. 3. 2010
Piráti Chomutov
4:3pp 1:1, 2:2, 0:0 - 1:0

Branky a nahrávky: 11. Jíra (Tribuncovs), 18. Skořepa (Trochta), 28. Procházka (Trochta), 68. Hruška (Brňák) - 13. Pajič (Klobouček, Hovorka), 14. Janků (Němeček), 37. Mikulík (Dragoun). Rozhodčí: Lacina, Smitka - Beneš, Štofa. Vyloučení: 9:12. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6033. Střely na branku: 42:31. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:3, 4:3.

Piráti Chomutov: Hanuljak – Bombic, Pulpán, Grof, Hájek, Všetečka, Trefný, Tribuncovs, Brňák – Hruška, Kraft, Duda – Procházka, Trochta, Skořepa – Jeslínek, Domin, Polanský - Jíra, Mikšovic, Hašek.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický – Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman, Novotný, Gureň, O. Kříž, Sklenička – Janků, Alinč, Pazourek – Hovorka, Pajič, Heinisch – Heřman, Šagát, Dragoun – Mikulík, Hanzl, R. Pšurný.

Finálová série se po dvou utkáních odehraných na ledě Slovanu přesunula do Chomutova a domácí tým musel vyhrát, aby odvrátil případný mečbol Ústeckých.V dramatickém utkání, kde bylo na obou stranách nepočítaně šancí a Chomutov nevyužil ani jednu ze 13 nabídnutých přesilovek muselo rozhodnout až prodloužení.

Do branky Chomutova od začátku utkání nastoupil Miroslav Hanuljak, který v minulém zápase střídal Jana Cháberu. Domácí se poučili z předchozího zápasu, kde už ve 4. minutě prohrávali 0:2, a od prvních minut byli aktivnějším týmem. Jejich úvodní tlak ještě vystupňovalo několik vyloučení na straně Ústí, ale brankou neskončila ani téměř minutu trvající dvojnásobná přesilovka 5 na 3. Během ní sice kotouč několikrát tančil v brankovišti, ale nikdo z bílomodrých se k němu nedostal včas. Domácí diváky tak rozjásal až v 11. minutě Jíra, který z velkého úhlu trefil místo nad Salfického ramenem a poslal Chomutov poprvé v celé finálové sérii do vedení.

To ale netrvalo dlouho. Ústí v následné přesilovce rozebralo chomutovskou obranu a Pajič ve 12. minutě zakončoval do odkryté branky. Ve 13. minutě bylo pro domácí ještě hůř. Janků nahodil puk z kruhu a ten nikým netečován skončil až za Hanuljakem. Do kabin se ale nakonec odcházelo za stavu 2:2. V 18. minutě prokličkoval až před Salfického domácí kapitán Skořepa a srovnal stav utkání.

Druhou část začal aktivněji Slovan a to i díky úvodní přesilové hře. Hosté branku ale nevstřelili a gól měl naopak na holi domácí Trochta. Salfický ale vytáhl efektní zákrok. Ve 28. minutě zapomněla ústecká obrana na Milana Procházku na hranici brankoviště a ten nabídnutou šanci gólově využil. Slovanu se podařilo zrovna skóre paradoxně ve vlastním oslabení ve 37. minutě, když po chybě domácí obrany poslal Dragoun do samostatného úniku Mikulíka, který kličkou překonal Hanuljaka. Nepozornost obrany při přesilové hře pak mohl na druhé straně potrestat i Duda, ale ten neproměnil samostatný únik, ani střelu z blízka, po které se Salfický na své obránce hodně zlobil.

I úvod třetí části začal několika vyloučeními na straně Slovanu. Domácí tým si při nich sice vytvořil trvalejší tlak, ten ale nedokázal vyjádřit brankově. Vedoucí branku měl pak na holi ústecký Pazourek, ale Hanuljak stihl reflexivně vykopnout beton. V závěru třetiny trestuhodně přestřelil ve hře 4 na 4 branku Jíra a zápas se dostal do prodloužení. V jeho úvodu fauloval Klobouček, KLH si v následné přesilovce vytvořil ohromný tlak, ale všechny střely končily na betonech Salfického, který i v následujících minutách Ústí několikrát podržel. Další vyloučení na sebe nenechala dlouho čekat. Rozhodčí v krátkém časovém sledu vylučoval na obou stranách a hrálo se netradičně 3 na 3. Ani tak ale branka nepadla.

Zápas rozhodl v 67. minutě David Hruška. Dušan Salfický, který v celém zápase odvedl nadprůměrný výkon, paradoxně dostal rozhodující branku po lehké Hruškově střele z vrcholu kruhu. Chomutov tak vyhrál v prodloužení 4:3 a zítra se pokusí finálovou sérii vyrovnat.

Radim Rulík (KLH Chomutov): Pro nás to dnes určitě bylo krásné utkání, protože jsme v prodloužení vyhráli. Dostali jsme se do vedení, což jsme chtěli, ale všechny tři branky jsme neinkasovali tím způsobem, že by nás soupeř přehrál, ale přišly po chybách. I proto jsem rád, že jsme zápas nakonec dotáhli do vítězného konce, protože se nám v určitých momentech nepovedl. Branka v oslabení přišla proto, že se nestihly dovystřídat formace, v tu chvíli nebyla ta naše přesilovková na ledě kompletní na druhou stranu jsme trochu zariskovali, protože na tyči tam byl úplně volný hráč, bek se to na něj snažil prohodit, ale ten bránící hráč Ústí to vystihl a z toho to vzniklo.

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi): Vyrovnaný zápas. Měli jsme hodně vyloučených. A o vítězství domácích rozhodlo asi štěstí. Domácí lepší nebyli, v prodloužení jsme byli lepší my. Dali jsme sice jednu branku z přesilovky, ale celkově se nám dneska nedařily.