Ú s t í n/L. - Ústečtí Lvi uspěli i ve druhém mači finálové série a do Chomutova v sobotu vyrazí s hřejivým náskokem 2:0 na zápasy. V tom druhém před vlastními fanoušcky totiž zopakovali den staré vítězství. Tentokrát v poměru 5:2, když k osudu souboje významně přispěli první dvě střely na chomutovskou branku. Ty totiž znamenaly dva góly a ve čtvrté minutě hosté střídali brankáře. Druhý zásah z hole Jana Alinče hosty na dlouho paralyzoval. Hanuljak si vedl o poznání lépe než jeho předchůdce v chomutovské brance. Dokázal zmařit několik velkých ústeckých šancí. Krátký byl až na přesilovkovou souhru zakončenou Dragounem. Hosté se prosadili až za stavu 0:3 také v přesilovce v závěru druhé třetiny. Jenže Ústečtí vtrhli do závěrečné třetiny steně jako do té první a soupeře definitivně dvěma zásahy zlomili.
st 24. 3. 2010
Piráti Chomutov
5:2 2:0, 1:1, 2:1

Branky a nahrávky: 3. R. Pšurný (Mikulík, Alinč), 4. Alinč (Němeček), 36. Dragoun (Šagát , Heřman), 41. Zeman (Alinč), 43. Hanzl (Kříž) - 38. Hruška (Skořepa, Duda), 59. Domin (Trefný). Rozhodčí: Jílek, Jeřábek – Padevět, T. Prchal. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. Diváci: 6020. Střely na branku: . Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:2.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický – Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman, Novotný, Gureň, O. Kříž, Sklenička – Janků, Alinč, Pazourek – Hovorka, Pajič, Heinisch – Heřman, Šagát, Dragoun – Mikulík, Hanzl, R. Pšurný.

Piráti Chomutov: Chábera (4. Hanuljak) – Posmyk, Pulpán, Grof, Hájek, Všetečka, Trefný, Tribuncovs, Brňák – Hruška, Kraft, Duda – Procházka, Trochta, Skořepa – Jeslínek, Domin, Polanský - Jíra, Mikšovic, Hašek.

Hosté se pokoušeli hned od začátku o aktivní hru. Čtvrtý útok se dokázal udržet v ústeckém pásmu, Domin se nebezpečně prodíral před branku, ale ke střele se dostal až Trefný. Salfický jeho střelu z kruhu zlikvidoval. Chomutov zapomněl na zadní vrátka a velmi brzo na to doplatil. Mikulíkovu přihrávku převzal mezi obránci R. Pšurný, před Cháberou zamíchal pukem a nakonec jej poslal ke vzdálenější tyči – 1:0. Neuplynula ani minuta a chomutovský gólman kapituloval podruhé velmi podobným způsobem, rozjetý Alinč trefil mezeru mezi tyčí a brankářem – 2:0. Dva góly ze dvou akcí, s touto bilancí opustil Chábera branku a přenechal ji Hanuljakovi. Nevídané produktivity chtěl využít i Mikulík, ale nový hlídač chomutovské svatyně mu vystavil efektní stopku a ukryl puk v lapačce. Klobouček namazal zcela volnému Heinischovi do oblasti pravého kruhu, brankář měl ale na jeho střelu velmi dobrý výhled. Ani hosté ale ještě zdaleka nesložili všechny zbraně. Hruška se pokusil přesvědčit Salfického, že hodlá objet branku, místo toho chtěl umístit puk k bližší tyči. Lví gólman se ale obelstít nenechal. A opět přes celé kluziště, tentokrát za ostrým projektilem O. Kříže, jímž pořádně vyprášil Hanuljakovy betony. Pajič zase volil příhru na křídlo, kde uháněl kupředu Hovorka, tomu ale střela z první nesedla. Rána od modré v podání Novotného chomutovskému brankáři vyklouzla, ale nenabrala směr do branky a poblíž nebyl nikdo, kdo by jí s tím pomohl. V samotném závěru první třetiny se Hruška s Dudou ze samé hranice brankoviště pokoušeli procpat puk za Salfického záda, ten ale dvakrát zvládl zasáhnout a jednou požádal o pomoc tyčku. První třetina tak skončila za stavu 2:0.

Hned od počátku druhého dějství nabrala hra ještě větší tempo. Hosté si dnes nejsou tak jistí v obraně, což se ukázalo, když zapomněli Pajiče před brankou. Ústecký štírek měl dost času na otočku do bekhendu a ještě se pokusil svou vlastní střelu dorazit. Hanuljak proti němu obstál. Lvům paradoxně vzala vítr z plachet jejich vlastní nevydařená přesilovka. V pásmu se dokázali usadit až v jejím závěru, ale k vážnějšímu ohrožení branky se nepropracovali. Hosté o sobě dali znovu vědět v útoku, jejich atak ale skončil na posunuté brance, a i když se Duda hlasitě dožadoval uznání takového gólu, sudí měl jiný názor. Chomutovu se přesilovka dařila lépe, z otočky pálil Hruška, vzápětí zkusil z mezikruží Kraft. Obě rány Salfický vyrazil. Jakmile na ledě stanuly kompletní pětky, dokázali Šagát s Dragounem najít cestu do pásma, Hanuljak si nebyl jist při krytí střely prvního z nich. Vzápětí zamířil Dragoun nad vyrážečku, tady už hostující gólman zasáhl bezchybně. Před O. Křížem se otevřela takřka dálnice směrem k Hanuljakovi, ústecký bek si nelámal hlavu se zakončením, napřáhl se a vypálil, gólman hostí puk dobře viděl. A svými zákroky držel hosty i v následujícím oslabení. Zemanovu ránu od modré vytěsnil snad špičkou brusle. Pajiče zase vylapal z dobré pozice mezi kruhy. Nakonec ale nemohl vyřešit vše sám, když Šagát uvolnil Dragouna na druhé tyči, byl zcela bezmocný – 3:0. Jenže radost domácích neměla mít dlouhého trvání. I hosté ukázali, že umějí využít přesilovku. Hruška si vyjel od mantinelu na hranici kruhů a z otočky poslal puk rovnou za Salfického záda – 3:1. Přesto byli po dvou třetinách blíže k vítězství Ústečtí Lvi.

Slovanu se opět vydařil vstup do třetiny. Sotva se usadil v útočném pásmu, napřáhl od modré Zeman a propálil vše, co mu stálo v cestě. Dobrou práci odvedl na brankovišti clonící Pazourek – 4:1. Domácím se opět podařilo k tomuto úspěchu přilepit další. Tentokrát byl střelcem od modré O. Kříž a puk před Hanuljakem šikovně tečoval Hanzl. Následně se po brance ještě natahoval R. Pšurný, tváří v tvář gólmanovi směroval puk do růžku, ale chomutovský brankář volný prostor vykryl. Hosté odmítali připustit, že jejich šance na zvrat v utkání se povážlivě ztenčily. Skořepa si převzal křižnou přihrávku a napálil puk tak razantně, že ho Salfický stihl jen líznout, i to ale stačilo, aby se kotouč otřel jen o horní tyč a zmizel z dosahu branky. Ústečtí měli naopak šanci dvojnásobné přesilovky, ale promarnili příliš času přihrávkami a střely od modré nedělaly tentokrát Hanuljakovi potíže. Zhruba od půlky třetiny začalo být zřejmé, že Chomutov jen těžko sebere síly k tomu, aby s výsledkem ještě něco udělal. Lvi byli na koni, lépe bruslili i kombinovali, ale už se nehrnuli do zakončení tak jako dříve. A tak se o další rozruch postaral Trochta svou střelou z křídla, jíž domácí gólman ukryl v náruči. Ale Slovan se nezatáhl do obrany, po souhře v přechodu do útoku vypálil z druhé vlny Novotný, ale jen do připravené lapačky. Vzápětí si Hanuljak poradil i s jeho kolegou z obrany Gureněm, jenž si sjel do mezikruží. Ze stejné pozice střílel z první i Dragoun, trefil ale pouze připraveného gólmana. A tak to nakonec byl Chomutov, kdo se postaral o gólovou tečku za druhým finálem. Trefného střelu nedokázal ztlumit, puk mu vypadl rovnou k Dominovi hlídkujícímu u druhé tyče – 5:2.

Radim Rulík (KLH Chomutov): Dnes jsme dostali z protiútoku dva rychlé góly a to asi rozhodlo. Tam jsme si to nepohlídali a ze dvou střel jsme dostali dva góly. Potom už se hrálo hůř. Ještě jsme zabojovali, ale když dali na 3:0, a pak když jsme snížili, zase odskočili na rozdíl tří branek, ten náskok už byl pro nás moc velký. Od poloviny třetí třetiny se to už jen dohrávalo.

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi): Ke každému zápasu musíme přistoupit velmi zodpovědně. Bylo to včera, bylo to i dnes. Dnes jsme měli štěstí, že jsme ve třetí a čtvrté minutě skórovali, což pro to utkání bylo asi rozhodující. Máme stále stejnou strategii v tom, že soupeř se musí přizpůsobit nám, ne my soupeři. To hrajeme pořád. Ze zajištěné obrany a zaútočit. Předvedená hra byla byla dobrá, ale musíme zůstat na zemi. Je to jen druhý krůček a my se teď musíme připravovat na zápasy v Chomutově.