Ú s t í n/L. - Tak to nečekal ani největší pesimista. Nejenže se rozplynulo vedení v sérii, ale po drsné porážce 1:6 ve čtvrtém semifinálovém mači si Ústečtí Lvi notně pošramotili sebevědomí. Hradec Králové ukázal, že boj o finále po dvou vysokých porážkách na ústeckém ledě zdaleka nevzdal. V pátek vydřel výhru v prodloužení a v sobotu dominoval. Vedl už po první třetině o tři branky. Jediný úspěch Lvů si zapsal Martin Heinisch až za stavu 0:6, v 58. minutě. Pátý zápas série uvidí Lví aréna v úterý.
so 13. 3. 2010
Královští lvi Hradec Králové
6:1 3:0, 1:0, 2:1

Branky a nahrávky: 10. Budínský (Volráb, Moskal), 14. Budínský (Moskal, Hendrich), 17. Volráb (Budínský, Šejnoha), 24. Šejnoha (Budínský), 44. Hruška Ondřej (Berger), 51. Kubišta (Roubík) - 57. Heinisch (Pajič, Klobouček). Rozhodčí: Hrubý, Lacina - Podrazil, Kajínek. Vyloučení: 9:10, navíc Karlíček (HKR) a Němeček (UNL) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3039. Střely na branku: 20:43. Průběh utkání: 6:0, 6:1.

Královští lvi Hradec Králové: Vošvrda - Křetínský, Karlíček, Hendrich, Prajsler, Táborský, Lesák, Pánek - Macháň, Roubík, Kadlec, Budínský, Moskal, Volráb, Berger, Kubišta, Hruška Ondřej, Valášek, Chytráček, Šejnoha.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický (od 17. Orct) - Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman, Vobořil, Gureň, Gýna, Sklenička - Janků, Alinč, Pazourek, Kloz, Pajič, Heinisch, Šagát, Hanzl, Heřman, Pšurný Michal, Mikulík, Pšurný Roman.

První desetiminutovka zápasu patřila hostujícímu Slovanu, který si dokázal vytvořit několik zajímavých šancí. Nejvíce starostí hradeckému brankáři Vošvrdovi nadělaly střelecké pokusy Roka Pajiče a Pavla Janků. Zejména druhý jmenovaný měl v desáté minutě obrovskou šanci, ale blafák do forhendu se mu v úvodní gól zápasu proměnit nepodařilo. Ještě v téže minutě Hradečtí přečíslili obranu hostů a z první vážnější šance vytěžili branku. Daniel Volráb našel mezi kruhy dobře postaveného Víta Budínského, který rychlou střelou překonal přesouvajícího se Tomáše Vošvrdu. O čtyři minuty později se Vít Budínský radoval z druhé branky, které dosáhl podobným způsobem. Tentokrát hradeckého střelce našel mezi kruhy Patrik Moskal. Po druhé inkasované brance si Ústečtí vyžádali time-out. Jenže ještě do přestávky přidal Hradec třetí zásah do černého. V přesilové hře prostřelil padajícího Dušana Salfického Daniel Volráb a hosté již v 17. minutě vystřídali brankáře. Do brankoviště Slovanu se postavil Zdeněk Orct.

Hned na začátku druhého dějství měl velkou šanci Jaroslav Roubík, ale nakonec nedokázal zblízka přehodit levý beton Zdeňka Orcta. O necelé dvě minuty později se ale Hradečtí nakonec přece jen dočkali. Přesnou nahrávku Víta Budínského zpoza branky zužitkoval střelou bez přípravy Jan Šejnoha. O chvíli později domácí špatně střídali a Slovan měl početní výhodu. Sled předchozích událostí jakoby hostům na nějakou dobu vzal dech a v přesilovce se Ústečtí nedostali ani ke střele. Zanedlouho poté se ale hosté znovu otřepali a začali ostřelovat Tomáše Vošvrdu ze všech možných i nemožných pozic. Hradecký brankář byl ale stále neprůstřelný a s postupem času už se z gest některých ústeckých střelců dala vyčíst bezmoc. Asi nejblíže ke skórování v dosavadním průběhu zápasu byl Vladimír Gýna, který jen lehce nahodil kotouč od modré čáry směrem na hradeckou bránu. Kotouč prošel snad přes šest hráčů a nakonec zazvonil na pravou tyč hradecké branky. Hned z protiútoku mohl zvýšit hradecké vedení Jan Kubišta, ale samostatný únik neproměnil.

Na začátku třetího dějství si domácí znovu navýšili své vedení. Jan Berger a Ondřej Hruška přečíslili obranu Lvů a situaci dva na jednoho proměnili v pátý hradecký gól. Do konce zápasu zbývalo šestnáct minut a oba celky už spíše začaly myslet na pátý semifinálový zápas. Na ledě se tak místo kombinačních akcí objevovaly osobní souboje a začalo se častěji vylučovat. V 51. minutě byl k vidění krásný hokejový moment v podání Jana Kubišty, který ostře zabrzdil na bodu pro vhazování a přesnou střelou na protější tyč zvýšil už na 6:0. Čestného úspěchu se nakonec dočkali i hosté. V 57. minutě vystřelil Jan Klobouček a Martin Heinisch byl prvním a v sobotním zápase také posledním, kdo překonal Tomáše Vošvrdu. Ten inkasoval pouze jedinkrát, přestože musel čelit 43 střelám Slovanu.

Už teď je jisté, že série bude pokračovat minimálně dvěma zápasy. V úterý 16.3. se odehraje pátý semifinálový zápas v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 18.3. se pak oba celky střetnou znovu v Hradci Králové. Obě utkání začínají v 18:00.

Jiří Mička (HC VCES Hradec Králové):
Odehráli jsme lepší zápas než včera. Hráli jsme to dobře zezadu a soupeře jsme nepouštěli do žádných stoprocentních šancí. Bylo opět důležité, že jsme šli do vedení, navíc jsme potom přidali další góly. Zodpovědným výkonem celého týmu jsme zaslouženě vyhráli a vyrovnali sérii. V současnosti nám chybí nějakých jedenáct, dvanáct hráčů. Hrajeme v úterý a do té doby se zkusíme dát nějak dohromady. Hráči, které máme podepsané ve druhé lize, hrají také play-off, takže musíme sahat do juniorky a staršího dorostu.

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi):
V první třetině nám chybělo nasazení a Hradec dal ze tří šancí tři góly. Samozřejmě jsme s tím chtěli ještě něco udělat, protože v hokeji není 0:3 po první třetině žádný výsledek. Bohužel jsme chybovali při střídání a domácím jsme nabídli přečíslení tři na jednoho. Z něj jsme dostali čtvrtý gól a ten to úplně zlomil. Po prvních dvou zápasech v Ústí jsem věřil, že to nebude tak snadné, jak se zdálo. Je to přece semifinále play-off.