B r n o - Po těžkém zápasu v Třebíči se starší dorostenci Ústeckých Lvů přesunuli k zápasu do Brna. Úvod utkání jim vyšel na výbornou, když se během 2. minuty trefili hned dvakrát. Domácí snížili, ale Ústečtí přidali další branku. Hráči Komety byli poté lepším týmem, ale na víc jak na snížení to už nestačilo.
so 12. 12. 2009
HC Kometa Brno
2:3 1:2, 0:1, 1:0

Branky a nahrávky: 19. Buhaj (Čtvrtníček), 41. Sedlák (Koukal) - 2. Šetka (Racek), 2. Bacovský (Andres), 26. Šetka (Racek, Keltner). Vyloučení: 6:7, navíc Bilčík (KOM) TS [DRŽP]. Bez využití. Diváci: 71. Střely na branku: 35:30. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3.

HC Kometa Brno: Barus - Sedlák, Bilčík, Dujsík, Koukal (C), Vojáček, Odehnal - Pospíšil, Ondrášek, Čtvrtníček, Beneš, Beránek, Prokeš, Buhaj, Boček, Crhák (A), Maša.

Ústecký Slovan s.r.o.: Formánek - Hejl, Smetana, Burkovec (C), Andres, Procházka, Novotný - Krupička, Kuchynka, Hanzl (A), Keltner, Migliavacca, Šetka, Tuček, Faigl (A), Racek, Harkabus, Bacovský, Vegner.

Zápas začali hosté z Ústí velmi zostra. Už po dvou minutách hlásil ukazatal skóre výsledek 0:2. Nejprve se prosadil bleskově Marek Šetka - 0:1. A krátce po něm zvýšil Jan Bacovský, který se dostal k odraženému puku a nedal Barusovi žádnou šanci - 0:2. To byla opravdu studená sprcha pro domácí a ti se hned vydali do útoku, avšak ostřelování Formánka ze všech úhlů jim v podstatě k ničemu ujelo. Naopak výrazně zle byla opět před brněnskou bránou. Martin Hanzl jel sám na Baruse, ale byl zahákován, a proto nařídil rozhodčí nekompromisně trestné střílení. K tomu se postavil postižený, zvolil blafák do forhendu, který mu však Barus úspěšně vychytal.

Utkání plné střel a šancí však pokračovalo dál, dobrou možnost na snížení stavu mohl mít zhruba v polovině utkání Ondrášek, ale z bezprostřední blízkosti našel jen vyrážečku Formánka. Hosté kontrovali závarem, který vytvořili před brněnskou brankou. Kuchynka už zvedal ruce nahoru, ale červené světlo nerozsvítilo a skóre se tak neměnilo. Další tutovku měla Kometa paradoxně ve vlastním oslabení, ujel Roman Beránek, Formánek však jeho nájezd v leže zlikvidoval, i když se zdálo, že vůbec nevěděl jak.

Dobrou možnost měl i Crhák, který se individuální akcí dostal do zakončení, ale těsně minul levou tyč. Na druhé straně kontroval samostatným nájezdem Tuček, ovšem Barus změnu skóre nedovolil. V závěru pak vytvořili Ústečtí doslova kolotoč před Barusem. Marek Šetka mohl dnes vstřelit svůj druhý gól, jenže poprvé ho vychytal Barus a podruhé netrefil poloodkrytou klec. A tak udeřila Kometa. Do nájezdu dva na jednoho se dostali Jiří Čtvrtníček a Tomáš Buhaj, druhý jmenovaný dostal přesnou přihrávku před poloprádznou bránu a svoji šanci proměnil - 1:2.

Úvod druhého dějství načala šance Pospíšila, který však puk z bezprostřední blízkosti za ležícího Formánka neprotlačil. Z branky se však radovali Ústečtí. Brněnská obrana zopomněla na dvojici Racek a Šetka, která se následně řítila na Baruse. Marek Šetka dostal bezchybnou přihrávku před prázdnou bránu a nemýlil se - 1:3.

Lvi měli i další možnosti, v přesilovce Ústí propadla brněnská obrana a sám na Baruse najížděl Václav Racek, jeho střela z bezprostřední blízkosti však skončila v Barusově výstroji. Další tutovky promrhali hosté ve vlastním oslabení, když motali brněnskou obranu Racek s Kuchynkou, finální koncovku jim zhatil výborným zákrokem brněský brankář. Ale i Formánek byl nucen se několkrát protáhnout, ale spršku střel v závěru utkání zlikvidoval. Druhá třetina nenabídla tolik gólových přiležitostí jako ta první, ovšem nutno říct, že v úvodním dějství bylo dobrých příležitostí až až.

Poslední dvacetiminutovku začala Kometa velkým náporem a aktivita se vyplatila už po dvaadvaceti vteřinách. Jan Sedlák napřáhl na modré a trefil se přesně. Jeho střela z levé strany zamířila k pravé tyči nad beton Formánka - 2:3. Ústí postupně hru vyrovnalo a vydávalo se také ohrožovat Baruse, ale jen na chvíli. V sedmé minutě se pěknou individuální akcí blýskl Libor Maša, prokličkoval se až do střelecké příležitosti a vypálil z mezikruží střelou zápěstím zpoza obránce, kýžené vyrovnání to však neznamenalo a pokus brněnského útočníka skončil ve výstroji Formánka.

Hodně horko bylo ústeckému brankáři při vlastním oslabení, před jeho brankou se vytvořil chumel hráčů, Formánek skončil skoro v bráně a vůbec nevěděll, kde má puk. Ten se nakonec v síti neocitl, místo toho následovala smršť brněnských střel, žádná si ale cestičku do branky nenašla. Na opačné straně kluziště měl možnost k zakončení Racek, jenže Barus si stejně jako jeho kolega v ústecké masce počínal dobře. Stejný hráč, tedy Václav Racek, ohrozil branku i o pár chvil později, jenže tentokrát to byla branka vlastní. Hostující útočník se snažil vypíchnout puk, ale udělal to tak, že ho poslal přímo na Formánka, ten byl však dostatečně pozorný a rychle zareagoval. Hosté si situaci zkomplikovali i v závěru utkání, kdy se brankář a obránci za brankou vůbec nedohodli, puk doklouzal osamocen na mezikruží, odkud ho jeden z brněnských hráčů poslal po teči nad bránu. Brnu nepomohla ani hra bez brankáře, a tak si tři body z jihomoravské metropole odváží Ústí.

Jiří Merta (HC Slovan Ústí nad Labem): Včera jsme odehráli těžký zápas v Třebíči, to pro nás nebyl jednoduchý zápas. Dnes si myslím, že jsme měli dvě třetiny více ze hry, neproměnili jsme hodně šancí. Ve třetí třetině nás dostalo Brno pod tlak, myslím si, že v poslední třetině bylo lepší. My už jsme trochu neměli sílu. Jinak zápas to byl dobrý, hrálo se nahoru dolů, bylo málo vyloučených. Byl to slušný zápas s obou stran.

Robert Holas (HC Kometa Brno): Do zápasu jsme vstoupili špatně, protože jsme inkasovali v prvních dvou minutách dvě branky a vleklo se to s námi celou třetinu. Ve třetí části jsme měli tlak, ale bohužel jsme nedali branky. Byl to hokej nahoru dolů. Myslím si, že jsme byli lepší než soupeř, ten dal tři slepené góly, a to rozhodlo.