P L Z E Ň - Rychlá branka Plzně při mírné převaze hostů předznamenala průběh celého utkání, ve kterém ústečtí starší dorostenci pouze dotahovali náskok domácích. Poslední snížení ústeckých hokejistů na rozdíl na jediné branky přišlo pět minut před koncem třetí třetiny, ale víc jim toho Plzenští už nedovolili.
so 5. 9. 2009, ČEZ Arena
HC Škoda Plzeň
4:3 1:0, 2:1, 1:2

Branky a nahrávky: 5. Váchal, 30. Mainer (Hájek, Špaček), 38. Mainer (Erben), 54. Váchal - 33. Janča (Faigl), 43. Kuchynka (Janča), 55. Janča (Kuchynka, Faigl). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 100. Střely na branku: 25:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3.

HC Škoda Plzeň: Polívka - Tichý, Špaček, Slavík, Karpíšek, Hrbas, Mrázek, Kvapil, Blumentrit - Němec, Pitel, Tolar - Vizinger, Mainer, Pravda - Váchal, Erben, Noga - Biskup, Hájek, Pour.

Ústecký Slovan s.r.o.: Formánek - Hejl, Bulva, Smetana, Burkovec, Andres, Procházka, Holeček, Jeništa - Kuchynka, Hanzl, Keltner - Krupička, Šetka, Tuček - Faigl, Racek, Harkabus - Janča, Skokan, Vegner.

Domácí Plzni se vstup do zápasu příliš nepovedl, na hráčích byla vidět velká nervozita. Do šancí se tak v úvodu dostávali převážně hosté z Ústí nad Labem. Ve 2. minutě zahrozil zblízka bekhendem Skokan, Polívka měl ale beton na pravém místě. Poté ujel po levé straně Kuchynka s jehož střelou z kruhu si plzeňský gólman také věděl rady. Až na začátku páté minuty poslali domácí poprvé puk na Formánka v brance Ústí. Získali tak buly v útočném pásmu, které vyhrál Martin Váchal a prostřelil ústeckého gólmana. 4:20 – 1:0. Domácí se tak vzhledem k vývoji zápasu poměrně překvapivě ujali vedení. Ústečtí mohli odpovědět v přesilovce v 6. minutě. Keltner ale před odkrytou brankou promáchl dorážku Šetkovy střely. Další šance hostů přišly v 10. minutě. Z pravého kruhu střílel dobře Harkabus, Polívka si ale s jeho pokusem poradil. Po následném buly neuhlídal Kvapil Skokana, ten se protáhl až před branku a plzeňský bek jej musel zastavit faulem. Hostům se však druhá početní výhoda vůbec nepovedla, za celé dvě minuty se nedokázali dostat ani do útočného pásma. V 18. minutě dobře kombinovali za ústeckou brankou Pravda a Vizinger a pouze dobrý zákrok Formánka zabránil gólu. V posledních vteřinách první třetiny se ještě snažil Vizinger protlačit po výjezdu zpoza branky puk mezi Formánkovy betony, ten si ale situaci pohlídal.

V úvodu druhé třetiny si domácí vytvořili silný tlak. Formánek nepředvedl moc jisté zákroky a Váchal mohl dorážet vyražený puk. Z ostrého úhlu ale netrefil. Ústecký gólman neudržel ani střelu Tichého a Dorážka Poura šla pouze těsně nad branku, navíc byl plzeňský útočník v koncovce faulovaný. Z následné přesilovky však domácí nic nevytěžili. Další velká šance Plzně přišla ve 29. minutě. Pravda a Vizinger jeli ve dvou proti Burkovcovi. Formánek střelu Pravdy vyrazil před sebe, ale dorážce Vizingera zabránil Burkovec, který odpálil puk do bezpečí. O minutu později spálil tutovku Hájek, který z pravého kruhu dorážel puk do odkryté branky, jenže přestřelil. Při vyloučení Šetka vystřelil od modré Špaček, Hájek puk tečoval a ten se odrazil od spojnice a dopadl do brankoviště. V něm se nejrychleji zorientoval Petr Mainer a dorazil puk do prázdné branky. 29:42 – 2:0. Hostům se ale podařilo rychle dostat zpátky do zápasu. Při ponechané výhodě Faigl přihrál před branku a Jakub Janča zblízka vstřelil první gól Ústí. 32:01 – 2:1. Ještě v té samé minutě mohli hosté dokonce vyrovnat, Keltner ujel Plzeňské obraně, ale tváří v tvář Polívkovi s pokusem mezi betony neuspěl. Ve 37. minutě zahrozil Šetka, který se šikovnou individuální akcí uvolnil a prověřil Polívku střelou z mezikruží. Navíc jej fauloval Blumentrit. V oslabení ale ujeli Erben s Mainerem. Formánek sice Erbenovu střelu se štěstím vyrazil, jenže pouze na hůl Petra Mainera, který zakončení neuspěchal a s přehledem zvýšil vedení domácích. 37:48 – 3:1.

Na začátku třetí třetiny mohli domácí své vedení ještě navýšit. Pour přihrál zpoza branky do ideální pozice Němcovi, ten ale nedokázal Formánka prostřelit. Naopak na druhé straně se do pásma prokličkoval Janča, předal puk Štěpánovi Kuchynkovi, který lehkou střelou bekhendem z pravého kruhu překvapil Polívku. 42:37 – 3:2. Domácí se začali o výsledek obávat a kupili chyby. Kvapil rozehrál přímo na hokejku Kuchynkovy, který se tak dostal sám až před branku, kterou ale minul. Ve 48. minutě se Polívka musel hodně otáčet, když Hanzl těsně před ním tečoval přihrávku od mantinelu. Plzeňský gólman puk vyrazil pouze ke Skokanovi a proti jeho tutovce musel Polívka vytáhnout excelentní zákrok. Klid na hokejky domácích se rozhodl vnést kapitán Martin Váchal, který opět předvedl individuální akci po buly v útočném pásmu. 53:53 – 4:2. Jenže hned vzápětí fauloval Špaček a hosté získali výhodu přesilové hry. Tu bleskově využil Jakub Janča, který vypálil od modré čáry, Polívka měl zakrytý výhled a proti střele nad beton nedokázal zasáhnout. 54:42 – 4:3. Ústečtí tedy opět rychle snížili na rozdíl jediné branky. Vyrovnat již ale nedokázali. Plzeň zodpovědně bránila a Severočeši se nedostali ani k odvolání brankáře.